Number 12/2016

Technika napędowa

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    10.00 zł

  • Wersja PDF

    10.00 zł

6
Z branży

12
Produkty

Rozmowa

18

O przygotowywanych impulsach rozwojowych dla polskich przedsiębiorstw, potrzebie integracji środowisk i szybkiego reagowania na ewolucyjne zmiany, jakie niesie ze sobą Przemysł 4.0 rozmawiamy z wiceminister rozwoju Jadwigą Emilewicz.

More

Technika

22

Konsekwencją ewolucji dokonującej się w technice napędowej jest powstawanie kolejnych serii urządzeń z nowymi funkcjonalnościami, ulepszonymi parametrami i większą odpornością na czynniki zewnętrzne. Naturalnym staje się fakt, że wraz z ewolucją przemysłu, objawiającą się wzrostem stopnia jego automatyzacji, konieczne staje się modyfikowanie i unowocześnianie urządzeń napędowych.

More

30

Większa wydajność i dostępność produktów to główne oczekiwanie stawiane dziś producentom maszyn i systemów. Wyzwaniem jest konieczność połączenia spełnienia tych wymagań z jednoczesną redukcją czasu i kosztu budowy każdej maszyny. Nowa generacja serwonapędów B&R stawia czoła tym żądaniom.

More

32

Przemysł 4.0, Internet Rzeczy, czwarta rewolucja przemysłowa – to hasła, które od czasu ich pojawienia się w 2011 r. coraz częściej można usłyszeć w środowisku przemysłowym i nie tylko. Z czym tak naprawdę mamy do czynienia? 

More

34

Firma Mitsubishi Electric wprowadziła nowy serwowzmacniacz MR-J4-TM, który można łączyć z kartami interfejsu Anybus produkowanymi przez HMS Industrial Networks, partnera firmy w programie e-F@ctory Alliance. W ten sposób Mitsubishi Electric po raz pierwszy umożliwiła wykorzystanie jej technologii serwo w zewnętrznych systemach sterowania oraz łączenia jej z technologiami sieciowymi. Dzięki temu rozwiązaniu producenci urządzeń mogą czerpać korzyści z pochodzącej z Japonii kompaktowej technologii i wysokiej mocy. Wymaganą kompatybilność gwarantuje karta interfejsu HMS.

More

36

Centralizacja i decentralizacja napędów to bardzo interesujące zagadnienie, które stało się klasycznym tematem badawczym w mechatronice, w szczególności w technice napędowej. Jest też problemem w kontekście nieustającego, a być może w ogóle nierozstrzygniętego, sporu o przewadze jednego rozwiązania nad drugim.

More

38

Niewielkie systemy sterowania ruchem firmy Faulhaber mieszczą w sobie wyjątkowo inteligentną i wysokowydajną technologię napędową. W małej przestrzeni połączono bezszczotkowe serwomotory DC z dostosowanym do nich elektronicznym układem sterowania.

More

40

Rosnące znaczenie wydajności układów napędowych potwierdza najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). W najbliższych 25 latach spodziewane jest podwojenie zapotrzebowania na energię ze strony napędów przemysłowych, a zainstalowanie odpowiedniego napędu może zwiększyć sprawność elektryczną systemu o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent.

More

41

Nowy, modułowy zestaw napędów drylin ZLW firmy igus, specjalizującej się w tworzywach sztucznych w ruchu, zapewnia konstruktorom większą swobodę projektowania – teraz można odpowiednio do potrzeb zestawiać z różnych materiałów, o różnych szerokościach i rozstawach szyn, gotowe do wbudowania napędy. Umożliwia to projektowanie wysokowydajnych napędów liniowych po atrakcyjnej cenie.

More

42

Firma Siemens rozszerzyła swoją ofertę o nowy, prosty w obsłudze system napędowy. System składa się z przekształtników SINAMICS V90 i silników SIMOTICS S-1FL6, które razem tworzą zoptymalizowany układ napędowy, realizujący funkcję pozycjonowania, regulacji prędkości oraz momentu obrotowego.

More

Przegląd sprzętu i aparatury

46

Według firmy analitycznej Market and Market światowy rynek silników elektrycznych w 2016 r. jest wart około 93 mld dolarów. Obecnie dominuje sprzedaż silników o mocy poniżej 1 kV. Są one wykorzystywane zarówno w gotowych wyrobach przeznaczonych na rynek konsumencki, jak i w przemyśle. Na świecie w 2014 r. sprzedano ponad 50 milionów tego rodzaju silników. Wielkość polskiego rynku napędów szacowana jest obecnie na około 900 mln złotych.

More

Prawo i Normy

54

W Polsce ramy prawne dotyczące dzielenia się pomysłami technologicznymi określają m.in. Ustawa Prawo własności przemysłowej, Kodeks cywilny i Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Na prawa własności intelektualnej, z których korzystanie umożliwia czerpanie korzyści biznesowych, udzielane są licencje. W zależności od uprawnień, jakie dają, dzielą się one na kilka grup: pełne, krzyżowe, otwarte, ograniczone i niewyłączne, a także sublicencje.

More

Rynek

56

Centrum Produkcyjne Pneumatyki Prema SA to w pełni polska firma z największym potencjałem produkcyjnym oraz technicznym w branży na rynku krajowym. Już od 40 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania z dziedziny pneumatyki i hydrauliki siłowej, zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny. Doświadczenie firmy owocuje coraz szerszą ofertą produkcyjną oraz bogatym portfolio wykonań specjalnych, dostosowanych do indywidualnych wymagań klientów.

More

58

Proces pozyskiwania chmury punktów geometrycznych w przestrzeni trójwymiarowej (skanowane 3D) to w dzisiejszych czasach nic nadzwyczajnego. Na rynku dostępne są przeróżne skanery 3D, których cena rozpoczyna się już od 2000 zł. To czym tak naprawdę firmy zajmujące się skanowaniem 3D ze sobą konkurują, to oprogramowanie realizujące postprocessing, czyli operacje na pozyskanej chmurze punktów. 

More

61

W większości współczesnych fabryk w aplikacjach zautomatyzowanych przeważa ruch liniowy. Możliwość dynamicznego i precyzyjnego przemieszczenia elementu przy minimalnym nakładzie energii, a tym samym skrócenie czasu przezbrojenia maszyny w znacznym stopniu wpływa na ekonomiczność procesu produkcyjnego. Moduł liniowy ELP firmy SCHUNK ze zintegrowaną elektroniką oraz napędem bezpośrednim 24 V to nowy standard technologiczny dla mechatronicznych modułów liniowych. 

More

65
Cyfrowy łańcuch wartości. Rittal na SPS IPC Drives

Odkrywanie szans i praktycznych korzyści, związanych z cyfrowym łańcuchem wartości, nigdy nie było tak łatwe, jak obecnie. Firma Rittal zaprezentowała na targach SPS IPC Drives zarys tego, co konstruktorzy aparatury sterowniczej muszą wiedzieć, aby w pełni wykorzystać zalety sieciowych rozwiązań dla inżynierów oraz danych i programów narzędziowych.

68

Niektóre programy telewizyjne, zwłaszcza wydarzenia sportowe, są dziś emitowane w wysokiej jakości Full HD, a realizatorzy stosują tzw. technologię slow motion, która umożliwia pokazanie powtórek najciekawszych momentów w dużym zwolnieniu, w celu uchwycenia drobnych szczegółów. Technologia ta wymaga odpowiedniej jakości oświetlenia, a co za tym idzie – również odpowiedniego zasilania. W artykule przybliżono szczegóły tego zagadnienia.

More

Wydarzenia

70

Pierwsza edycja konferencji „Automatyka w służbie utrzymania ruchu”, która odbyła się 20 i 21 października 2016 r. w Kielcach, zgromadziła ponad 50 uczestników. Spotkanie zorganizowane przez kielecką firmę GT Automation było doskonałą okazją do wymiany wiedzy i porównania najnowszych trendów i rozwiązań z zakresu automatyzacji produkcji. 

More

72

NIDays jest coroczną konferencją techniczną poświęconą systemom testującym oraz kontrolno-pomiarowym. W trakcie wydarzenia blisko 500 inżynierów oraz pracowników akademickich, reprezentujących różne dziedziny przemysłu, od motoryzacji poprzez telekomunikację, aż po robotykę czy energetykę spotyka się, aby omówić przyszłość systemów pomiarowych oraz przedstawić najciekawsze wdrożenia.

More

74

Firma SEW-Eurodrive od 85 lat na świecie, a od dwóch dekad także w Polsce udowadnia, że bezruch nie istnieje i porusza świat. Modułowa oferta produktów (przekładni, motoreduktorów, falowników, techniki decentralnej) oraz usług szkoleniowych i serwisowych, dopełniona wsparciem technicznym, gwarantuje jej pozycję lidera techniki napędowej.

More

76

Kondycja i tempo rozwoju polskiej gospodarki w znacznej mierze zależą od produkcji przemysłowej i jej konkurencyjności. W tym zakresie przed polskimi przedsiębiorcami i decydentami stoi wiele wyzwań. Ich temat podjęli organizatorzy, prelegenci i uczestnicy II edycji Forum Nowoczesnej Produkcji, która – wraz z XXIV Konferencją Energetyczną EuroPOWER – odbyła się 9 i 10 listopada 2016 r. w warszawskim hotelu Radisson Blu. O tym, jak tworzyć innowacyjną gospodarkę XXI w. dyskutowali zarówno przedstawiciele rządu, jak i praktycy rynku. Wśród poruszanych tematów dominowała problematyka związana z Przemysłem 4.0.

More

80

W ostatnich dniach listopada Toruń gościł reprezentantów sektora MSP, specjalistów z różnych sektorów przemysłu i naukowców, którzy spotkali się w ramach Forum Ekspansji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jedno z najstarszych miast Polski, w którymprzeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą, stało się centrum dyskusji na temat współczesnych możliwości rozwoju małych i średnich firm.  

More

82

Generacja klimatyzatorów Blue e+ firmy Rittal zdobyła dwie międzynarodowe nagrody. Pierwszą z nich jest przyznanie pierwszego miejsca w kategorii Refrigeration Product of the Year – System or Standalone przez jury RAC Cooling Industry Awards 2016 w Londynie, zaś drugą – tytuł TechAward dla najlepszej nowości na targach World of Technology&Science w Utrechcie w Holandii. To pierwsze międzynarodowe wyróżnienia tego produktu.

More

83
Biblioteka

84
Współpraca

Ludzie

86
Piotr Górniak, dyrektor zarządzający Rittal