Number 7-8/2017

Urządzenia i systemy dla przemysłu spożywczego

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

6
Z branży

14
Produkty

Rozmowa

20

O wadze współpracy producentów robotów z integratorami, szansach na automatyzację nowych obszarów produkcji, sposobach na wykorzystanie maksimum zalet robotyzacji oraz przyjaźni z robotami rozmawiamy z Jędrzejem Kowalczykiem, prezesem FANUC Polska.

More

26

O przełożeniu Przemysłu 4.0 na wyzwania kadrowe i realiach powstającego „nowego świata pracy” rozmawiamy z Pauliną Woźniak, dyrektorem ds. zasobów ludzkich w Grupie Kapitałowej Alma.

More

Temat numeru

32

Automatyzacja i robotyzacja w przemyśle staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Ten trend można również zaobserwować w gałęziach przemysłu bezpośrednio związanych z branżą spożywczą. Specyfika wytwarzanych produktów, pozwalających zaspokajać podstawowe potrzeby żywieniowe człowieka, jest powodem, dla którego branża spożywcza cieszy się niesłabnącą popularnością. Wiąże się z tym rosnące zapotrzebowanie na automatyzację i robotyzację przemysłu spożywczego.

More

40

Krajalnice, roboty, odskórowaczki, wytwornice lodu – to tylko niektóre elementy z bardzo różnorodnego portfolio firmy Weber. Wśród cenionych rozwiązań jest także spełniający surowe wymagania higieniczne Weber Power Control, opracowany na bazie sprzętu firmy B&R. Na tym jednak nie koniec.

More

42

Globalizacja, dobra koniunktura gospodarcza oraz rosnąca konsumpcja powodują, że producenci praktycznie w każdej branży, a w przemyśle spożywczym w szczególności, muszą produkować coraz więcej. W wielu przypadkach dotychczasowe moce produkcyjne osiągają kres. Tradycyjne rozwiązania nie przynoszą rezultatów, zaczyna brakować rąk do pracy, a koszty produkcji systematycznie rosną. Wszystko to powoduje, że firmy coraz częściej szukają wsparcia w najnowszej technologii, która znakomicie sprawdza się także w obszarach do tej pory zarezerwowanych dla klasycznych metod wytwarzania. I co najważniejsze, bez szkody dla tradycyjnych receptur i jakości wytwarzanych produktów.

More

46

Kompleksowe podejście do zagadnień bezpieczeństwa wiąże się nie tylko z szeroką wiedzą teoretyczną, ale i z możliwością skorzystania z urządzeń ochrony. Starając się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, firma Turck oferuje zarówno bogatą paletę urządzeń bezpieczeństwa maszyn, jak i realizację audytów bezpieczeństwa. 

More

48

Efektywność energetyczna z diagnostyką w czasie rzeczywistym, Monitorowanie stanu, zdecentralizowana inteligencja i niezależne mechanizmy podejmowania decyzji to kluczowe elementy koncepcji Przemysłu 4.0, typowe dla higienicznych procesów napełniania w przemyśle spożywczym. Festo wykorzystuje odpowiednie technologie, aby sprostać najważniejszym wyzwaniom stawianym przez Przemysł 4.0, jak niezawodność procesu i technika bezpieczeństwa.

More

50

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych coraz powszechniej jest obecna również w branży spożywczej. Stale rosnące wymagania w zakresie szybkości, elastyczności i efektywności produkcji, przy równoczesnej konieczności spełnienia wysokich wymogów higieny, wymuszają usprawnianie procesów produkcyjnych i manipulacyjnych z zachowaniem rygorystycznych norm dotyczących warunków otoczenia pracy.

More

53

Lika to jeden ze światowych liderów w produkcji enkoderów. Ponad 35-letnie doświadczenie zaowocowało szeroką paletą rozwiązań, wśród których dostępne są również rozwiązania przeznaczone dla przemysłu spożywczego. 

More

54

Od wielu lat roboty Stäubli cieszą się dużym zainteresowaniem producentów żywności na całym świecie. Szeroka gama robotów, takich jak TP80 Fast Picker, Scara czy roboty sześcioosiowe z zaawansowaną kinematyką Stäubli, ma uniwersalne zastosowanie w przemyśle spożywczym. 

More

Przegląd sprzętu i aparatury

56

Obecnie kontrola procesu produkcyjnego, sprowadza się już nie tylko do monitorowania parametrów technologicznych produkcji, ale konieczny jest również monitoring mediów produkcyjnych. Bez wiedzy o realnym zapotrzebowaniu na media wykorzystywane podczas produkcji nie da się optymalnie gospodarować surowcami. Dzięki procesom monitoringu mediów można optymalnie zaplanować produkcję, a tym samym obniżyć jej koszty oraz koszty związane z utrzymaniem infrastruktury zakładu.

More

65

Wraz z nadejściem kolejnej ery rozwoju techniki produkcyjnej obserwujemy ogromne zainteresowanie rozwiązaniami wspierającymi inteligentne zarządzanie wytwórczymi procesami technologicznymi oraz zużyciem mediów niezbędnych w tych procesach.

More

Prawo i Normy

66

Roboty, systemy autonomiczne i sztuczna inteligencja są częścią rodzącego się Przemysłu 4.0, czyli czwartej rewolucji przemysłowej. Ich funkcjonowanie stwarza szereg nowych wyzwań prawnych, m.in. z zakresu odpowiedzialności cywilnej i karnej. Coraz częściej mówi się także o objęciu ich systemem ubezpieczeń.

More

Rynek

68

Firma Elmark Automatyka została dystrybutorem sprzętu amerykańskiej firmy Dataforth. Producent specjalizuje się w produkcji przemysłowych systemów pomiarowych, konwerterów interfejsów szeregowych oraz kondycjonerów sygnałów. Tematowi tych ostatnich poświęcony jest artykuł.

More

70

Od niedawna w ofercie firmy Mean Well możemy znaleźć kilka serii programowalnych ładowarek akumulatorowych, m.in RPB-1600 czy ENC-120. Dzięki nowoczesnej konstrukcji oraz dodatkowemu oprogramowaniu użytkownik może sam kontrolować poziom napięcia oraz prąd ładowania. 

More

72

Firma Danfoss po przejęciu firmy Vacon skupiła się na ujednoliceniu aktywów oraz połączeniu technologii obu firm. Skutkiem tej synergii jest stworzenie nowej, choć znanej już jednostki Danfoss Drives, czyli Działu Napędów Elektrycznych Danfoss. Przesłaniem fuzji od początku było połączenie najlepszych cech Danfoss i Vacon, wynikających z jednej, wspólnej i wielkiej pasji do projektowania, produkcji oraz dystrybucji najlepszych przetwornic częstotliwości na rynku, z wykorzystaniem tego, co najlepsze w każdej z firm. 

More

74

System Cube Murrelektronik oferuje szerokie możliwości diagnostyczne. Nowy Cube67 Diagnostics Gateway znacznie je ułatwia. To rozwiązanie dostarcza informacji w przypadku awarii i przyspiesza rozwiązywanie problemów, dzięki czemu zwiększa niezawodność maszyn i systemów.

More

76

Inteligentne systemy informujące o zużyciu maszyn i systemów na linii produkcyjnej to nie tylko ogromne udogodnienie, ale też wymierne oszczędności. A gdyby w dodatku można było sprawdzać to za pomocą smartfona lub tabletu? Czemu nie! Takie rozwiązanie już teraz oferuje firma igus, światowy lider w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych.

More

79

Sieć EtherNet/IP umożliwia diagnostykę i zapewnia szybki przepływ informacji, dzięki czemu staje się znakomitym narzędziem w rękach administratora sieci, który może sprawować pełną kontrolę nad wszystkimi zachodzącymi procesami, nawet na odległość. Atutem sieci jest również to, że możliwe jest łatwe i praktycznie nieograniczone powiększenie struktury urządzeń.

More

80

Dane Universal Robots potwierdzają intensywny rozwój robotów współpracujących w światowej branży przemysłowej. Niskie koszty i szybkość wdrożenia kobotów pozwalają prognozować dynamiczny wzrost ich znaczenia w poprawie wydajności i zwiększeniu konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

More

Wydarzenia

82
Świat obróbki metali na targach EMO Hannover 2017

Jak nowe rozwiązania mogą poprawić konkurencyjność dostawców obrabiarek? Co można zyskać dzięki cyfryzacji i połączeniu produkcji w sieć? Jakie są najnowsze trendy w technologii produkcji? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi już we wrześniu, podczas odbywających się w niemieckim Hanowerze targów EMO 2017. 

84

Ponad 300 gości, w tym przedstawiciele najważniejszych polskich firm przemysłowych, wzięło udział w ABB Customer World w Łodzi, by osobiście zapoznać się z ABB Ability – platformą cyfrowych rozwiązań i usług nowej generacji, a także świętować 25-lecie ABB w Polsce.

More

86
Automatyka a efektywność energetyczna. XXI Konferencja Automatyków

Położone w Beskidzie Sądeckim Rytro w maju 2017 r. już po raz 21. gościło uczestników Konferencji Automatyków. Inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia jest firma Skamer-ACM z Tarnowa. W tym roku współorganizatorami spotkania było 13 firm z branży AKPiA. Konferencja odbyła się pod hasłem „Automatyka – Energia – Środowisko”, a patronat honorowy objął Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

89
Fin de siècle Przemysłu 3.0

Podczas odbywających się od 6 do 9 czerwca 2017 r. w Poznaniu Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog 2017 firma HDF Polska, specjalizująca się w programowaniu systemów optymalizujących procesy produkcyjne, zorganizowała spotkanie dla prasy. Przybliżono na nim działalność firmy, a w czasie dyskusji z przedstawicielami mediów poruszono wiele zagadnień związanych z Przemysłem 4.0 i Internetem Rzeczy. 

90
Wyzwania Industry 4.0

Kolejna konferencja na temat Przemysłu 4.0 została zorganizowana przez firmę Phoenix Contact 30 maja 2017 r. Tym razem bohaterami były nie tylko produkty i rozwiązania tworzone z myślą o aktualnie dziejącej się rewolucji przemysłowej, ale i ich bezpieczeństwo. Omówiono również jak zdobywać wiedzę, aby być przygotowanym na czwartą rewolucję przemysłową.

94
Dynamiczny rozwój Bosch w Polsce. Firma Bosch chwali się wynikami i inwestycjami

Bosch, który niedawno obchodził 25-lecie działalności w Polsce utrzymuje silną pozycję na lokalnym rynku. Koncern osiągnął w 2016 roku znaczny wzrost obrotów i zatrudnienia i planuje dalsze inwestycje w kraju.

96
Liderzy nagrodzeni

Pod koniec czerwca w warszawskim hotelu InterContinental odbyło się uroczyste wręczenie nagród piątej edycji konkursu CEE Manufacturing Excellence&Industrial Property Awards 2017. Wydarzenie organizowane przez EuropaProperty i CEO Manufacturing Magazine było okazją do spotkania się grupy liderów branży z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej i dyskusji na temat innowacyjności oraz efektywnych strategii.

97
Automatyka i bezpieczeństwo w służbie utrzymania ruchu

18 i 19 maja 2017 r. w Borkowie pod Kielcami odbyła się druga edycja organizowanej przez firmę GT Automation konferencji „Automatyka i bezpieczeństwo w służbie utrzymania ruchu”. Spotkanie zgromadziło ponad 70 gości.

98
Biblioteka

100
Współpraca

Ludzie

102
Beata Syczewska, dyrektor Lokalnej Jednostki Biznesu Napędów ABB Sp. z .o.o.