Number 9/2017

Automatyka w pojazdach szynowych

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24

O zmianach i rozwoju polskiego oddziału ABB, centrach zatrudniających setki naukowców i programistów, współpracy z liderami technologii informatycznych oraz narzędziach współpracy z klientami rozmawiamy z Pawłem Łojszczykiem, prezesem zarządu polskiej spółki ABB oraz dyrektorem krajowym ABB.

More

28

O początkach i historii targów Energetab, które w tym roku doczekały się 30. edycji, współczesnej roli wydarzenia, a także sektorze energetycznym w obliczu ery Przemysłu 4.0 rozmawiamy z Ryszardem Migdalskim, dyrektorem ds. targów i szkoleń oraz prokurentem ZIAD Bielsko-Biała, organizatora Energetab.  

More

Temat numeru

34

Nowoczesne pojazdy szynowe oraz infrastruktura im towarzysząca nie obejdą się bez zaawansowanych urządzeń i systemów automatyki. Chodzi tutaj zarówno o pojedyncze urządzenia takie jak np. czujniki, jak i złożone systemy zdalnego sterowania wraz z oprogramowaniem i urządzeniami wykonawczymi.

More

44

Zmiany w sieci drogowej w gminie Goes w Holandii pociągnęły za sobą konieczność wybudowania nowego przejazdu kolejowego na trasie turystycznego pociągu parowego z Goes do Borsele. Rozwiązanie mające na celu zmaksymalizowanie bezpieczeństwa przy jednoczesnej minimalizacji kosztów powierzono firmie Pilz. Był to początek doskonałej współpracy, w efekcie której powstał certyfikowany projekt, zgodny z wymaganiami normy IEC 61508 i zapewniający poziom bezpieczeństwa do SIL 3. Zainstalowanie przez firmę Pilz kompletnego wyposażenia przejazdu kolejowego w holenderskim mieście Goes dało zielone światło dla otwarcia sezonu turystycznego.

More

46

Nowe i modernizowane pojazdy kolejowe są wyposażone w elementy spełniające szereg restrykcyjnych norm, które dotyczą tylko i wyłącznie aplikacji kolejowych. Dzięki temu podróżowanie staje się nie tylko bardziej komfortowe, ale również bezpieczniejsze. 

More

48

Tachografy elektroniczne typu TC–XXXP Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP mierzą i rejestrują prędkość pojazdu szynowego, czas bieżący oraz przebytą drogę. Dodatkowo mogą rejestrować sygnały dwustanowe i analogowe przychodzące z urządzeń i mechanizmów pojazdu, np. zamknięcie drzwi, załączenie hamowania itp. Mogą także generować sygnały na podstawie zaistniałych w pojeździe zdarzeń, np. przekroczenia określonych prędkości progowych lub przebytej drogi (załączenie lokalnych przekaźników lub przekaźników w modułach wyniesionych). Dzięki zastosowaniu dodatkowego modułu GPS możliwa jest rejestracja położenia geograficznego pojazdu oraz prędkości na podstawie systemu GPS, a także synchronizacja daty i czasu tachografu z sygnałem GPS.

More

51

Technokabel produkuje najwyższej jakości kable i przewody niskiego napięcia do wszelkich zastosowań. Domeną firmy są konstrukcje „szyte na miarę”, odpowiednie dla wysoko specjalizowanych rozwiązań technicznych. Automatyka w pojazdach szynowych to dziedzina, w której kablom i przewodom stawiane są duże wymagania.

More

52

Rozwiązania Parker dla kolejnictwa Wieloletnie zaangażowanie firmy Parker w rozwój technologii napędów i sterowań dla kolejnictwa stawia firmę w pozycji idealnego partnera w rozwiązywaniu problemów i odpowiadaniu na wyzwania przyszłości.

More

55

Automatyka to dziś nieodłączny element nowoczesnych pociągów czy tramwajów. Osoby korzystające z transportu publicznego przyzwyczaiły się już do automatycznie otwieranych i zamykanych drzwi wejściowych oraz tych między przedziałami. Co jednak odpowiada za płynny ruch wyzwolony po wciśnięciu przycisku?

More

57

Od ponad 70 lat obudowy aluminiowe są stosowane w przemyśle elektrotechnicznym. Dzięki tytanowej powłoce metal ten zyskał nowe zastosowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach.

More

Przegląd sprzętu i aparatury

58

Pomiary elektryczne, oprócz pomiarów wielkości mechanicznych i temperatury, są jednymi z najczęściej wykonywanych pomiarów wielkości fizycznych w przemyśle. Na ich podstawie można nie tylko poznać stan techniczny badanych urządzeń, ale również określić zużycie energii i prawidłowość prowadzonych procesów technologicznych. Co więcej, monitoring wielkości elektrycznych sprzyja oszczędnościom, które związane są z bezpośrednim zużyciem energii elektrycznej, a więc jednego z głównych składników kosztów produkcji.

More

Prawo i Normy

66

Na topografię układów scalonych Urząd Patentowy może udzielić chroniącego strukturę produktu półprzewodnikowego prawa z rejestracji. Nie udziela się jednak prawa z rejestracji na topografię jednoznacznie wynikającą z funkcji układu scalonego, w którym się ją stosuje.

More

Rynek

68

Relpol od kilkudziesięciu lat oferuje swoim klientom przekaźniki czasowe, które ze względu na swoją prostotę cieszą się dużym powodzeniem. W nowej linii przekaźników czasowych stosowane są podzespoły elektroniczne najwyższej jakości, które decydują o niezawodności i dokładności działania oferowanych produktów, dzięki czemu mogą skutecznie konkurować z prostymi sterownikami i przekaźnikami programowalnymi.

More

70
Wzrost obrotów i ambitne plany spółki igus na polskim rynku

Polski oddział firmy igus, lidera w branży tworzyw sztucznych do zastosowań ruchomych, planuje osiągnąć dwukrotny wzrost obrotów w Polsce jeszcze w tym roku i trzykrotny do 2020 r. Tak dynamiczny rozwój jest efektem wzrostu liczby zamówień z rynku polskiego i światowego.

72

Seria kompaktowych przetwornic częstotliwości VACON 100 firmy Danfoss została rozszerzona o przetwornice dużej mocy instalowane w szafach.

More

75

Obiekty przemysłowe zużywają 33 proc. globalnej energii. Firma Skamer-ACM od 30 lat wykonuje systemy pomiarów i automatyki w zakładach przemysłowych. Nierzadko są to rozwiązania szyte na miarę.

More

76

Określenie Przemysł 4.0 oznacza przenikanie produkcji i technologii informatycznych w nowoczesnych fabrykach, umożliwiające powstawanie nowych form wytwarzania dóbr. Świat wirtualny nieustannie ewoluuje, systemy są coraz szybsze, bezpieczniejsze, bardziej skuteczne i niezależne. Rozwój postępuje coraz szybciej, także w świecie produkcji i wytwarzania. Rosnąca liczba niestandardowych rozwiązań przekłada się na nowe wyzwania w procesach produkcyjnych. Metody produkcji w przyszłości będą wszechstronne, wydajne i zintegrowane, a procesy – szybko i łatwo adaptowalne do nowych produktów. W tym celu maszyny, komponenty fabryki i usługi zostaną połączone, by komunikować się i reagować w autonomicznym systemie Smart Factory w Przemyśle 4.0.

More

78

W aplikacjach przemysłowych często pojawia się problem związany z prowadzeniem tras kablowych między kasetami sterowniczymi i maszynami czy ciągami technologicznymi. Szczególnie kłopotliwe jest to w przypadku modernizacji lub rozbudowy obiektów, kiedy konieczne staje się zamontowanie nowej kasety sterowniczej, często z dala od szafy rozdzielczej. W takich sytuacjach sprawdzą się urządzenia bezprzewodowe proponowane przez firmę steute, których głównymi zaletami są szybki montaż, bardzo łatwa konfiguracja i bezobsługowość. 

More

80

Rozwiązana Grupy Zimmer nie tylko usprawniają pracę ludzi i robotów, ale też sprawiają, że znacznie uproszczona jest współpraca robota i podzespołów obsługujących. Wśród takich rozwiązań jest m.in. seria chwytaków MRK do współpracy człowieka z robotem, seria chwytaków GEH6000IL i podzespoły panelu operatorskiego HMI Industrie 4.0.

More

85

Firma Guenther, do której należą cztery zakłady produkcyjne – także w Polsce – jest jednym z największych producentów czujników na świecie. W jej ofercie można znaleźć wiele sprawdzonych rozwiązań stosowanych w elektrowniach i elektrociepłowniach.

More

86

Ukierunkowanie na zieloną energię oraz globalne wymogi w zakresie ochrony środowiska i zasobów naturalnych stanowią główne wyzwania zarówno dla społeczeństwa, jak i przemysłu energetycznego. Stworzenie standardu IEC 61850 oznacza powstanie międzynarodowej normy, umożliwiającej jednolite projektowanie sieci i systemów komunikacyjnych, w tym także systemu Axioline F I/O produkowanego przez Phoenix Contact.

More

88

Oprogramowanie Festo Handling Guide Online umożliwia inżynierom zaprojektowanie gotowego do zainstalowania systemu manipulacji z Festo w rekordowo krótkim czasie, bez względu na to, czy jest to system jednoosiowy, portal liniowy dwuwymiarowy, układ portalowy płaski czy portal trójwymiarowy. Oprogramowanie do konfiguracji i zamawiania zawiera obecnie pliki stosowane w konfiguracji napędów i tym samym przekłada się na oszczędność czasu. 

More

90

Klimatyzacja szaf sterowniczych z chłodzeniem wodnym jest bardzo efektywna – szczególnie wówczas, gdy w zakładzie produkcyjnym istnieje już centralne zasilanie w wodę lodową. Nowe wymienniki ciepła powietrze/woda Rittal Hygienic Design idealnie nadają się dla przemysłu spożywczego, w którym wymagania dotyczące higieny są bardzo wysokie.

More

92

Firma SEW-Eurodrive jest kojarzona przede wszystkim z silnikami elektrycznymi. Skojarzenie to jest jak najbardziej prawidłowe, ponieważ z nimi związane były początki przedsiębiorstwa. Obecnie nazwa SEW-Eurodrive oznacza znacznie więcej – kompleksowe rozwiązania napędowe. To optymalne połączenie niezwykłego systemu modułowego produktów z ich niezawodnością i innowacyjnością rozwiązań.

More

94

Bezpieczeństwo w przemyśle i automatyce przemysłowej ma coraz większe znaczenie. Rosnące wymagania wynikają z narzucanych przepisów prawnych oraz z oczekiwań użytkowników maszyn i urządzeń. W związku z wdrażaniem rozporządzeń i dyrektyw dotyczących bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników, w tym m.in. dyrektywy maszynowej 2006/42/WE, konstruktorzy są zobligowani do przeprowadzenia oceny nowo projektowanych urządzeń pod kątem bezpieczeństwa.

More

96

Ze względu na coraz wyższe koszty energii, ryzyko blackoutu czy chęć redukcji emisji CO2 wiele przedsiębiorstw staje przed wyzwaniem zmniejszenia i optymalizacji zużycia energii. Nie jest to proste zadanie i nie ma uniwersalnej receptury, jak je zrealizować, jednak ten artykuł przybliża nieco tę tematykę i opisuje przykłady optymalizacji kosztów energii oraz powody, dla których warto to robić.

More

98

Rosnące koszty paliw oraz globalne ocieplenie doprowadziły w ostatnich latach do wzrostu zapotrzebowania na energię odnawialną. Najbardziej powszechnymi formami energetyki odnawialnej są obecnie farmy wiatrowe oraz solarne.

More

99

Firma RS Components (RS) oferuje całą gamę rozwiązań i produktów umożliwiających producentom szybkie i ekonomiczne wdrożenie koncepcji Smart Factory (Inteligentny zakład przemysłowy) i wykorzystanie możliwości Przemysłowego Internetu Rzeczy (Industrial Internet of Things – IIoT).

More

Aplikacje

100

Rubinetterie Bresciane Bonomi to inteligentna włoska fabryka produkująca m.in. zawory kulowe. Dzięki współpracy z ABB jest zakładem ekologicznym i energooszczędnym.

More

Wydarzenia

102
Technologiczny wizjoner pionier, prezes i strateg sukcesu. 50 lat pracy Dietmara Hartinga

Początki nie były łatwe. Wilhelm Harting zaplanował dla swojego syna pobyt i ukończenie studiów w USA. Założeniem było, aby młody absolwent szkoły handlowej zyskał doświadczenie na początku kariery zawodowej. Wszystko zmieniło się w momencie niespodziewanej śmierci założyciela firmy w 1962 r. Dietmar Harting dołączył do firmy 1 lipca 1967 r. – zaraz po ukończeniu studiów. Aktualnie, mając 77 lat, może z podniesionym czołem spojrzeć wstecz na 50 lat pracy w firmie jako jedna z najważniejszych osób, nie tylko w jej historii, ale również w historii regionu.

107
Okrągły jubileusz Pilz Polska. Polski oddział ma już 10 lat

Początki nie były łatwe. Wilhelm Harting zaplanował dla swojego syna pobyt i ukończenie studiów w USA. Założeniem było, aby młody absolwent szkoły handlowej zyskał doświadczenie na początku kariery zawodowej. Wszystko zmieniło się w momencie niespodziewanej śmierci założyciela firmy w 1962 r. Dietmar Harting dołączył do firmy 1 lipca 1967 r. – zaraz po ukończeniu studiów. Aktualnie, mając 77 lat, może z podniesionym czołem spojrzeć wstecz na 50 lat pracy w firmie jako jedna z najważniejszych osób, nie tylko w jej historii, ale również w historii regionu.

108
Biblioteka

110
Współpraca

Ludzie

114
Paweł Łoś, dyrektor zarządzający/prokurent B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.