Power over Ethernet. Produkty firmy Antaira
Materiał prasowy drukuj
Technologia Power over Ethernet została opracowana przez firmę Cisco w 2000 r. w trakcie prac na nowym systemem VoIP. Pomysł przesyłania zasilania przez kable Ethernet szybko zyskał dużą popularność i w 2003 r. opracowano standard IEEE 802.3af. Power over Ethernet (PoE) stał się bardzo często używanym terminem, jednak jego znaczenie nie zawsze jest do końca zrozumiałe. Istnieje wiele skrótów i subtelnych różnic odnoszących się do urządzeń (PoE), które mogą zmylić początkujących użytkowników.
Nazwa PoE jest używana do określania wszystkich urządzeń obecnych na rynku PoE. W rzeczywistości można podzielić je na dwie kategorie. Power Sourcing Equiment (PSE) to urządzenia, które mogą przekazywać energię przez przewód Ethernet – zazwyczaj switche i media konwertery. Druga kategoria to urządzenia końcowe, które konsumują energię Powered Device (PD), np. kamery IP, telefony VoIP czy punkty dostępowe do sieci bezprzewodowej. Popyt na urządzenia PoE wynika głównie z powszechnego stosowania kamer do monitoringu i punktów dostępowych Wi-Fi. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na zdalne iscentralizowane zarządzanie urządzeniami peryferyjnymi.
W przypadku switchy zarządzalnych możliwy jest np. zdalny reset urządzenia PD. Sceptycy twierdzą, że zasilanie napięciem stałym przy długich i cienkich przewodach Ethernet jest bardzo nieefektywne, ale jeśli weźmiemy pod uwagę brak dedykowanego zasilacza przy każdym urządzeniu oraz odpowiedniej instalacji AC straty mocy wydają się być uzasadnione. Trzeba również pamiętać, że dedykowane zasilacze często ulegają awarii i nie ma nad nimi zdalnej kontroli.
Switche
Technologia Power over Ethernet w automatyce przemysłowej została początkowo wprowadzona do specjalistycznych switchy zasilanych napięciem 48 V DC z maksymalnie czterema portami 802.3af. Obecnie dostępne są switche z czterema, ośmioma, a nawet 24 portami PoE. Antaira oferuje wszystkie switche w wersji standardowej lub PoE. Przełączniki firmy zgodne z 802.3at dostarczają do 30 W na każdym porcie, mogą więc zasilić kamerę PTZ.
Kolejną użyteczną funkcjonalnością jest możliwość zasilania switcha napięciem z przedziału 12–48 V DC. To bardzo istotne w aplikacjach mobilnych, gdy chcemy zasilić switch z akumulatora. Tak niskie napięcie zasilania przydatne jest również w połączeniu z panelami solarnymi, gdzie najczęściej mamy do czynienia z napięciem 12 V. W automatyce napięcie 48 V DC zwykle nie jest dużym problemem, ale zagwarantowanie w szafie 24 V eliminuje konieczność stosowania dodatkowych zasilaczy lub przetwornic, które zajmują miejsce.
Media konwertery
Podobnie jak w przypadku przełączników sieciowych, firma Antaira oferuje większość media konwerterów zarówno w wersji standardowej, jak i PoE. Oprócz wariantów przemysłowych z serii IMP Antaira dostępna jest gama komercyjnych media konwerterów z portami Power over Ethernet. Uzupełnieniem oferty switchy i media konwerterów jest gigabitowy injector i splitter. Zasilacz LNP-201AG-T może przesyłać zarówno dane, jak izasilanie do urządzeń zgodnych z IEEE 802.3at. Splitter LNP-101AG-T umożliwia rozszycie zasilania i danych przesyłanych jednym kablem.
Popularność standardu Power over Ethernet podyktowana jest względami praktycznymi. Jeśli mamy do czynienia z aplikacją, w której urządzenia peryferyjne znajdują się w trudno dostępnych lokalizacjach PoE wydaje się idealnym rozwiązaniem do dostarczenia zasilania.
ANTAIRA TECHNOLOGIES Sp. z o.o.
ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa
tel. 22 862 88 81, fax 22 862 88 82
www.antaira.pl
źródło: Automatyka 9/2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus