Jak dobrać zasilacz do oprawy LED?
Wojciech Gościniak, dr Wen Wu (ELMARK Automatyka) drukuj
Umieszczenie oznaczenia CE na oprawach LED wymaga spełnienia kilku wymagań odnośnie bezpieczeństwa, kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), RoHS oraz ekoprojektu. Produkty wchodzące w zakres ekoprojektu mają oznakowanie CE, ale to producent oprawy powinien odnieść się do dyrektywy ramowej 2009/125/WE w deklaracji zgodności CE.
Zasilacz jest bardzo istotnym elementem każdej oprawy LED, ponieważ determinuje główne wymagania odnośnie wspomnianych wyżej norm i dyrektyw. Dlatego dobór zasilaczy LED ma tak ogromny wpływ na ogólną wydajność oprawy, a także na pozytywny wynik procesu certyfikacji. Producent opraw odpowiedzialny jest za wybór właściwego zasilacza, który powinien mieć odpowiednie raporty i certyfikaty.
Rysunek 1 przedstawia elementy składowe oznaczenia CE dla zasilacza LED lub osprzętu sterującego. Normy dotyczące bezpieczeństwa – EMC i RoHS – były szeroko omawiane w poprzednich latach, natomiast dopiero od niedawna dla produktów wprowadzanych na rynek wymóg odnośnie ekoprojektu jest obowiązkowy, niezależnie od miejsca ich zainstalowania.
W niniejszym artykule zostały przedstawione niezbędne czynniki, które są kluczem do zdobycia oznaczenia CE dla opraw produkowanych na rynek europejski z wykorzystaniem zasilaczy LED lub osprzętu sterującego.
Dyrektywa niskonapięciowa (LVD) jako wymagania bezpieczeństwa
Obecna dyrektywa LVD bazuje na dyrektywie 2006/95/EC i będzie zastąpiona przez dyrektywę 2014/35/EU od 20 czerwca 2016 r. Nowa dyrektywa ma jednoznacznie określić funkcję i odpowiedzialność każdej ze stron, która wprowadza urządzenia elektryczne na rynek.
Zasilacz wykorzystywany w oprawie LED powinien spełniać wymagania normy PN-EN 61347-1 jako normy dotyczącej wymagań ogólnych i bezpieczeństwa urządzeń do lamp oraz wymagania normy PN-EN 61347-2-13, podającej wymagania bezpieczeństwo dla urządzeń sterujących.
Obecna norma PN-EN 61347-1:2010+A1:2011 będzie obowiązywać do 1 stycznia 2016 r. Później zastąpi ją norma PN-EN 61347-1:2010+A1: 2011+A2: 2013, która będzie obowiązywać dla wszystkich istniejących i nowych produktów. Norma PN-EN 61347-2-13:2008 dotycząca urządzeń sterujących do modułów LED została 2 kwietnia 2015 r. zastąpiona przez Polski Komitet Normalizacyjny normą PN-EN 61347-2-13:2015-04 (komisja Europejska dopuszcza stosowanie normy EN 61347-2-13:2006 do 8 października 2017 r., przy czym zaleca się, aby urządzenia zasilające do modułów LED spełniały wymagania jak najnowszych norm).
Wymagania odnośnie kompatybilności elektromagnetycznej (EMC)
Obecna dyrektywa EMC 2004/108/EC będzie zastąpiona 20 kwietnia 2016 r. przez 2014/30/EU. Nowa dyrektywa jednoznacznie określa funkcję i odpowiedzialność każdej ze stron, która wprowadza urządzenie elektryczne na rynek. Zasilacze LED, jako objęte dyrektywą EMC 2004/108/EC, muszą spełniać wymagania norm dla osprzętu oświetleniowego przedstawione w tabeli 1.
Wymagania norm dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej oraz zakłóceń mogą być różne dla urządzeń dla gospodarstw domowych i dla przemysłu, dlatego należy zadbać o to, aby wybrać urządzenie spełniające wymagania normy odpowiedniej do danej lampy LED.
Najistotniejszymi normami dla zasilaczy LED są PN-EN 55015 dotycząca zaburzeń elektromagnetycznych (EMI) oraz PN-EN 61000-3-2 dotycząca harmonicznych prądu. Jeśli oba te standardy są spełnione, następnym korkiem jest sprawdzenie czy zasilacz LED spełnia wymagania norm PN-EN 61000-3-3 dotyczącej napięcia migotania oraz PN-EN 61547 dotyczącej kompatybilności elektromagnetycznej, która obejmuje inne elementy badań.
Poziomy harmonicznych prądu
W normie PN-EN 61000-3-2 podane są dopuszczalne poziomy harmonicznych prądu dla urządzeń z prądem wejściowym do 16 A na fazę. Dla zasilaczy LED, których moc wynosi poniżej 25 W, nie ma ograniczeń odnośnie harmonicznych. Natomiast dla zasilaczy LED o skutecznej mocy wejściowej powyżej 25 W obowiązują limity przedstawione w tabeli 2.
Zależność pomiędzy współczynnikiem harmonicznych prądu i mocą jest przedstawiona w równaniu poniżej. Chociaż harmoniczne prądu dla zasilaczy LED o mocy poniżej 25 W nie są ograniczone w normie PN-EN 61000-3-2, zostały uregulowane w dyrektywie ekoprojektu za pomocą współczynnika mocy.
gdzie THDi to całkowite zniekształcenia harmonicznych, I1 prąd podstawowy, I2 druga harmoniczna prądu itd.
Ekoprojekt – wymagania
Wymogi ekoprojektu 2009/125/EC dla lamp kierunkowych, lamp emitujących światło z diod oraz związanych z nimi urządzeń powinny być spełniane od grudnia 2012 r. Nie dotyczą one tylko konkretnych produktów, takich jak lampy LED z modułami LED, ale również związanych z nimi urządzeń pomiędzy siecią a lampą, jak osprzęt sterujący, np. zasilacz LED. Istotne parametry tego typu urządzeń to m.in. czas rozruchu, pobór mocy w stanie bez obciążenia oraz współczynnik mocy.
Czas rozruchu
Dla kierunkowych i bezkierunkowych lamp LED wymaga się, aby czas rozruchu był mniejszy niż 0,5 s. Zgodnie z tymi wymaganiami średni czas rozruchu dla lampy w badanej partii nie może być dłuższy niż wymagany czas rozruchu zwiększony o 10 proc. i żadna lampa w partii próbnej nie może mieć czasu rozruchu dwa razy dłuższego niż wymagany.
Pobór mocy w stanie jałowym
Pobór mocy w stanie bez obciążenia oznacza najniższy średni pobór mocy zasilacza LED podłączonego do sieci, podczas gdy podłączona do niego lampa nie emituje światła. Wymagania odnośnie tego parametru przedstawiono w tabeli 3.
Wymagania dotyczące poboru mocy w stanie bez obciążenia dotyczą również urządzeń sterujących np. ściemnianiem. Jednak w przypadku, gdy urządzenie sterujące ma dodatkową funkcję, taką jak czujniki lub połączenie sieciowe, ich pobór mocy w stanie jałowym nie powinien być zawarty w powyższych wymaganiach. Zależność tę przedstawioną na rysunku 2.
Należy jednak pamiętać, że dyrektywa ekoprojekt 2009/125/EC określa wymagania dotyczące poboru mocy bez obciążenia, które dotyczą tylko aplikacji, w których przełącznik do włączania obciążenia lampy halogenowej jest w obwodzie wyjściowym układu sterującego.
Współczynnik mocy
Wymagania dotyczące współczynnika mocy dla kierunkowych i niekierunkowych lamp LED ze zintegrowanym urządzeniem sterującym przedstawiono w tabeli 4.
Chociaż norma EMC PN-EN 61000-3-2 dotycząca harmonicznych prądu nie określa wymagań dla zasilaczy LED o mocy poniżej 25 W, to określa je dyrektywa ekoprojektu.
Wymania RoHS
Dyrektywa 2011/65/EU obowiązuje od 2 stycznia 2013 r. i ogranicza stosowanie substancji niebezpiecznych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, dlatego zasilacze LED muszą spełniać jej wymagania.
Analiza przypadków
W artykule przedstawiono najbardziej istotne normy i dyrektywy, których wymagania powinny być spełnione, aby uzyskać CE. Użytkownik lub producent oprawy, w celu doboru zasilacza LED zgodnego z aktualnymi standardami, może posłużyć się tabelą 5.
Przypadek 1. Zasilacz LED jest zgodny wymaganiami podanych w tabeli norm. Korzystając z kolumny „W pierwszej kolejności powinna mieć” w tabeli 5, można stwierdzić, że nie jest to odpowiednie urządzanie, ponieważ nie spełnia wymagań norm zharmonizowanych dyrektywy niskonapięciowej (LDV) i norm dotyczących poziomów harmonicznych prądu.
Przypadek 2. Zasilacz LED jest wykonany zgodnie z wymaganiami norm PN-EN 61347 i PN-EN 55015 dla oświetlenia LED i wydaje się, że spełnia wymagania. Niestety, to również nie jest odpowiednie urządzenie, ponieważ nie spełnia wymagań odnośnie harmonicznych prądu według PN-EN 61000-3-2 oraz współczynnika mocy, zgodnych z dyrektywą ekoprojektu.
Przypadek 3. Zasilacz LED nie tylko spełnia wymagania norm PN-EN 61347 oraz PN-EN 55015, ale również wymagania odnośnie harmonicznych prądu i poboru mocy bez obciążenia (który wynosi poniżej 0,5 W przy włączniku zamontowanym za zasilaczem). Zgodnie z tabelą 5 ten zasilacz spełnia również wszystkie wymagania, które powinny być sprawdzone w drugiej kolejności. Tak więc jest to idealne urządzenie do zastosowania w oprawie lub lampie LED, dopuszczone do stosowania na terenie Unii Europejskiej.
Podsumowanie
Parametry techniczne zasilacza LED lub urządzenia sterującego odgrywają istotną rolę w uzyskaniu przez oprawę LED oznakowania CE. Użytkownik lub producent oprawy w celu doboru zasilacza LED powinien wziąć pod uwagę wymagania norm i dyrektyw, które muszą być spełnione dla oznakowania CE, zgodnego z aktualnymi standardami.
Wojciech Gościniak
menedżer produktu w firmie Elmark Automatyka
dr Wen Wu
menedżer produktu w firmie Mean Well
Elmark Automatyka
ul. Niemcewicza 76, 05-075 Warszawa-Wesoła
tel. 22 773 79 37, fax 22 773 79 36
e-mail: elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl
*Tabele dostępne są w czasopiśmie
źródło: Automatyka 7-8/2015
Komentarze
blog comments powered by Disqus