Inteligentne czujniki firmy Parker wspierają transformację w kierunku Przemysłu 4.0
Materiał prasowy drukuj
Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie technologii napędów i sterowania, wspiera inicjatywy 4.0 dzięki nowej serii inteligentnych czujników do siłowników pneumatycznych P8S CPS. Czujniki mają inteligentne funkcje, takie jak możliwość gromadzenia i lokalnego przetwarzania informacji oraz komunikacji ze sterownikami wyższego poziomu i/lub z sieciami lokalnymi.
W skład funkcjonalności opisanej przez firmę Parker Hannifin pojęciem „inteligentna pneumatyka” wchodzą trzy główne części składowe: czujniki, procesory i protokoły komunikacyjne. W ramach projektu, który wymagał przeglądu zastosowań dostępnych czujników w pneumatyce, firma stworzyła serię P8S CPS. W miarę upływu czasu technologiczne know-how zdobyte w trakcie tego procesu będzie stanowiło siłę napędową kolejnych projektów automatyzacji fabryki, z tą przewagą, że krzywe uczenia się i czas wprowadzenia produktu na rynek będzie można znacznie skrócić.
Łatwe mocowanie i regulacja
Czujnik P8S CPS do ciągłego pomiaru pozycji tłoka w cylindrze umożliwia prowadzenie szybkich, precyzyjnych i bezkontaktowych pomiarów o wysokiej rozdzielczości. Co ważniejsze, detekcja bezpośrednia magnesu tłoka jest osiągana bez konieczności stosowania oddzielnych przetworników położenia lub dodatkowej mechaniki.
W przypadku siłowników, prowadnic liniowych i chwytaków o popularnych wymiarach rowka T czujniki P8S CPS mogą być montowane bez użycia dodatkowych akcesoriów, natomiast siłowniki innych typów, np. round-rod, tie-rod i siłowniki profilowane (oraz siłowniki z rowkiem trapezowym), można montować przy użyciu prostego adaptera. Zewnętrzne mocowanie czujnika na tłoku siłownika pozwala od samego początku zaoszczędzić czas i zmniejszyć koszty, ponieważ nie ma skomplikowanych wymogów odnośnie połączeń, nie jest też potrzebne nawiercanie trzonu tłoka. Ponadto dzięki żeberkom ustalającym na boku, czujnik utrzymuje pozycję nawet przed przykręceniem śruby i nie wypada. Wytrzymała śruba przytrzymuje czujnik w odpowiedniej pozycji podczas pracy, nawet gdy jest narażony na wstrząsy i wibracje. Ustawienia czujnika można regulować podczas lub po montażu za pomocą panelu dotykowego albo, w zależności od wariantu, IO-Link.
Wyzwania inżynierii pod kontrolą
Czujniki P8S CPS w sposób ciągły dostarczają dane za pośrednictwem sygnałów analogowych, danych procesowych IO-Link lub elastycznych punktów przełączania (dioda LED wskazuje stan wyjścia). Stałe przesyłanie danych dotyczących położenia ulepsza funkcjonalność oprogramowania siłowników pneumatycznych i napędów, dzięki czemu są bardziej „inteligentne”, a w rezultacie bardziej uniwersalne. Dzięki temu możliwe jest sprostanie wyzwaniom inżynierii w takich dziedzinach, jak monitorowanie jakości i sterowanie procesami, w szczególności na rynkach towarów konsumpcyjnych, np. opakowań. Przemysł transportu i montażu małych elementów, budowy maszyn i elektroniki oraz zastosowań energii słonecznej również odniosą korzyść ze stosowania takiego rozwiązania.
Zarówno wersje analogowe, jak i IO-Link są dostępne w zakresach pomiarowych od 32 mm do 256 mm. Zakres temperatury roboczej wynosi od –25 °C do +75 °C, natomiast obudowy mają stopień ochrony IP67. Więcej informacji można znaleźć na www.parker.com/pde/cps.
PARKER HANNIFIN SALES CEE S.R.O.
Sp. z o.o. Oddział w Polsce
ul. Równoległa 8, 02-235 Warszawa
tel. 22 573 24 00, fax 22 573 24 03
e-mail: warszawa@parker.com
www.parker.com
źródło: Automatyka 5/2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus