Precyzyjny pomiar napięcia na Raspberry Pi
Materiał prasowy (ELMARK Automatyka) drukuj
Precyzyjny pomiar napięcia za pomocą miniaturowego komputera zwykle nie jest możliwy bez dodatkowych akcesoriów. Firma Measurement Computing, producent profesjonalnych kart pomiarowych, opracowała pierwszy precyzyjny moduł pomiarowy przeznaczony dla Raspberry Pi.
Raspberry Pi to miniaturowy, opracowany w Wielkiej Brytanii komputer z procesorem ARM, pierwotnie przeznaczony do wspierania edukacji informatyki w szkołach. Jego sukces komercyjny przerósł wszelkie oczekiwania – komputer sprzedał się już w ponad 13 mln egzemplarzy (dane na 2018 r.), co uplasowało go w pierwszej trójce najczęściej kupowanych komputerów ogólnego przeznaczenia w historii.
Powstało już kilka wersji Raspberry Pi różniących się od siebie mocą obliczeniową i peryferiami. Najnowsza wersja ma czterordzeniowy procesor 1,2 GHz, 1 GB RAM, Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth, USB, HDMI, Audio out, a także wejścia/wyjścia ogólnego przeznaczenia. Komputer umożliwia tworzenie wielu różnych urządzeń, dlatego w Internecie można znaleźć setki ciekawych projektów. Bogate peryferia, małe wymiary, dobra dokumentacja i otwartość systemu Linux sprawiają, że można bardzo szybko opracować i zbudować działający prototyp.
MCC-118 DAQ HAT – moduł pomiarowy dla Raspberry Pi
Dla komputera Raspberry Pi powstało już wiele dodatkowych modułów zwanych HAT, rozszerzających jego peryferia. Moduł nakłada się od góry i przykręca na dystansach. Piny przechodzą przez moduł na wylot, dzięki czemu na takim dodatkowym module można zamontować kolejny.
MCC-118 – nowy moduł typu HAT przeznaczony dla opisywanego minikomputera – wyposażony jest w osiem wejść analogowych i przetwornik 12-bitowy z maksymalnym próbkowaniem na poziomie 100 kS/s (dla wszystkich wejść), a dokładność pomiaru to ±20,8 mV. Zakres pomiarowy wejść wynosi ±10 V, a przewody sygnałowe można przykręcić na terminalu śrubowym. Do jednego komputera można podłączyć nawet osiem modułów MC-118 i uzyskać 64 wejścia analogowe, ale z mniejszą częstotliwością próbkowania.
Nowy moduł firmy Measurement Computing to pierwszy HAT z wejściami analogowymi o takiej rozdzielczości i szybkości próbkowania. Umożliwia precyzyjny pomiar za pomocą wielu czujników. Moduł działa zgodnie z założeniami twierdzenia Whittakera-Nyquista-Shannona – za pomocą modułu można mierzyć sygnały o maksymalnej częstotliwości 50 kHz dla pomiaru jednego wejścia lub 6250 Hz dla pomiaru wszystkich wejść. Producent dostarcza otwarte źródłowe biblioteki i przykładowe programy w języku C oraz Python, co przyśpiesza opracowanie właściwej aplikacji. Szczególnie ciekawy jest przykład z wizualizacją pomiaru w web serwerze, czyli przez przeglądarkę internetową.
Zastosowania
Zestaw Raspberry Pi+ MCC-118 daje duże możliwości przy niewielkich kosztach. Na jego bazie można stworzyć m.in.:
- datalogger z wizualizacją danych w przeglądarce lub na wyświetlaczu HDMI,
- rejestrator pomiarów na karcie SD (także z opcją przesyłania ich przez FTP albo do chmury AWS/Azure),
- urządzenie pomiarowo-analizujące, prowadzące rejestrację danych i analizę pomiarów przez długi okres czasu, a w razie potrzeby sygnalizację/alarmowanie o przekroczeniu ustalonych wartości krytycznych,
- urządzenie sterujące pracą maszyny na podstawie danych pomiarowych,
- zdalny bezprzewodowy odczyt parametrów środowiskowych za pośrednictwem Wi-Fi,
- rejestrację danych na przenośnym nośniku USB.
Spektrum potencjalnych zastosowań jest oczywiście znacznie szersze, a ogranicza je jedynie wyobraźnia projektanta.
ELMARK AUTOMATYKA Sp. z o.o.
ul. Niemcewicza 76
05-075 Warszawa-Wesoła
tel. 22 773 79 37, 22 778 99 25
fax 22 773 79 36
e-mail: elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl
źródło: Automatyka 4/2019
Słowa kluczowe
Elmark Automatyka, pomiar napięcia, pomiar napięcia na Raspberry Pi, raspberry pi
Komentarze
blog comments powered by Disqus