Rejestracja rozkładów temperatury w hutnictwie i odlewnictwie
Krystian Korgiel (GUENTHER Polska Sp. z o.o. ) drukuj
Wiele zakładów przemysłowych, w których występują procesy związane z obróbką cieplną wytwarzanych detali, objętych jest specyficznymi wymogami jakościowymi. Dotyczą one zwłaszcza przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego, a ich spełnienie ułatwia regularna diagnostyka pieców przemysłowych i profilowanie temperaturowe.
W przemyśle lotniczym stosowane są normy takie jak AMS2750E (NADCAP) oraz oparte na tej i pochodnych normach wytyczne i procedury zakładowe. Stosuje się je w celu zapewnienia wysokiej jakości procesu obróbki cieplnej i zgodności prowadzenia procesów z wymaganiami odbiorców, którzy dokonują audytów kontrolnych. Podobne wymagania są aktualnie stawiane producentom z branży motoryzacyjnej, gdzie parametry procesów obróbki cieplnej reguluje norma CQI-9.
Profilowanie temperaturowe
Standardy wymagają stosowania czujników temperatury o określonej klasie dokładności potwierdzonej świadectwem wzorcowania. Narzucają również potrzebę cyklicznych pomiarów parametrów pieców przemysłowych, za pomocą testu dokładności systemu (SAT – System Accuracy Test), czy testu jednorodności temperatury (TUS). Regularne kontrolowanie instrumentów pomiarowych i odpowiednie dokumentowanie wyników zapewniają prowadzenie procesów obróbki cieplnej zgodnie z określonymi wymogami jakościowymi oraz gwarantują powtarzalną jakość wytwarzanych
produktów.
Diagnostyka pieców przemysłowych
Firma Guenther Polska, jako producent najwyższej jakości aparatury pomiarowej, świadczy usługi serwisowe zapewniające jak najdokładniejszy pomiar temperatury u Klientów. Oprócz standardowych usług, związanych z wzorcowaniem dostarczanych czujników temperatury, możliwe jest także sprawdzenie dokładności elementów pomiarowych w instalacjach i torów pomiarowych oraz wykonanie pomiarów rozkładów temperatury w piecach. Wieloletnie doświadczenie firmy w monitorowaniu i kontroli temperatury pozwala na wykonywanie testów TUS i SAT zgodnie z wymaganiami norm AMS2750E (NADCAP) oraz CQI-9, co gwarantuje dokładne i niezawodne funkcjonowanie pieców. Guenther Polska posiada niezbędne urządzenia pomiarowe, spełniające najwyższe wymogi, a ponadto dysponuje również odpowiednim oprogramowaniem, które pozwala na generowanie czytelnych raportów zgodnych z obowiązującymi normami, bez możliwości jakiejkolwiek ingerencji w zarejestrowane dane.
Warto wykonywać regularne pomiary parametrów procesów obróbki cieplnej, niezależnie od tego, czy obowiązują nas restrykcyjne wymogi norm lotniczych bądź motoryzacyjnych, czy też nie są one wymagane. Zapewnienie prawidłowego sterowania procesami obróbki termicznej przekłada się zarówno na zmniejszenie braków produkcyjnych, jak również oszczędności energetyczne w firmie. Zmniejszenie kosztów zużycia energii w zakładzie staje się coraz ważniejszym tematem, gdyż koszty energii są obecnie jednymi z najważniejszych ponoszonych przez zakłady przemysłowe (średnio sięgają one nawet do 10% wszystkich kosztów). Jeżeli nie ma pewności co do dokładności pomiaru temperatury w piecu, warto zbadać rozkład temperatury w poszczególnych partiach i przestrzeni roboczej pieca. Doświadczony serwis Guenther Polska jest w stanie zapewnić fachową pomoc i zagwarantować właściwą dokumentację.
Czujniki z portem referencyjnym i program greenTECH
Czujniki do pomiaru temperatury w piecach powinny być wyposażone w porty referencyjne, pozwalające na okresową, pewną kontrolę ich dokładności pomiarowej, bez konieczności demontażu. To bardzo istoty element, umożliwiający użytkownikowi optymalne prowadzenie procesu – pewne dane pomiarowe z elementów sterujących, wraz badaniem rozkładu temperatury w komorze pieca, gwarantują minimalizację braków produkcyjnych i zgodność z oczekiwaniami odbiorców i audytorów.
Dzięki gwarantowanej i sprawdzonej dokładności, zgodnie z założeniami programu greenTECH, użytkownicy mogą poprawić procesy przemysłowe i osiągnąć cele ekologiczne oraz oszczędnościowe, takie jak poprawa wydajności produkcji, optymalizacja zużycia energii i znaczna redukcja ryzyka uszkodzeń pieców.
Jednocześnie obniżenie zużycia energii jest elementem działań proekologicznych związanych z ochroną środowiska naturalnego. Firma Guenther prowadzi bezpłatne szkolenia w zakresie optymalizacji pomiarów temperatury w piecach przemysłowych zgodnie z celami wytyczanymi w ramach programu greenTECH, a także – na zlecenie Klientów – wykonuje serwisowe kontrole i diagnostykę pieców przemysłowych zgodnie z wymaganiami norm CQI-9 oraz AMS2750E.
GUENTHER POLSKA Sp. z o.o.
ul. Wrocławska 24 B, 55-090 Długołęka
tel. 71 352 70 70, fax 71 352 70 71
www.guenther.com.pl
źródło: Automatyka 6/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus