Bony na innowacje czekają na przedsiębiorców
Joanna Kulik, Łukasz Wojtczak (Łukasiewicz – PIAP) drukuj
Najlepsze innowacje powstają na styku dwóch światów – biznesu i nauki, praktyki i wiedzy. Potencjał intelektualny oraz wiedzę jednostek naukowych można wykorzystać w praktyce przemysłowej. Dodatkowo, dzięki dofinansowaniu na usługę badawczo-rozwojową, przedsiębiorca inwestuje tylko 15 proc. jej wartości rynkowej.
Za sprawą konkursu organizowanego w ramach Poddziałania 2.3.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) współpraca naukowców z przedsiębiorcami jeszcze nigdy nie była tak prosta. Oprócz wsparcia finansowego na poziomie 85 proc. mikro-, mali lub średni przedsiębiorcy, korzystając z usług jednostek naukowych, zyskują dostęp do eksperckiej wiedzy naukowej oraz możliwość otrzymania rozwiązań pozwalających na wdrożenie innowacji i podniesienie konkurencyjności firmy. To przedsiębiorcy znają się najlepiej na tym, co robią, a wsparcie jednostki badawczej bazujące na wiedzy i zasobach może przyczynić się do dalszego rozwoju działalności, w oparciu o wdrażane innowacje.
Co to są bony na innowacje?
Od 22 marca 2018 r. rozpoczyna się nowy nabór do ogólnopolskiego konkursu „Bony na innowacje dla MŚP” (Poddziałanie 2.3.2 POIR). W ramach konkursu mikro-, mali i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów związanych z zakupem usługi polegającej na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, nowej lub znacząco ulepszonej technologii, nowego projektu wzorniczego oraz nowej lub znacząco ulepszonej usługi. Firma może otrzymać nawet 340 tys. złotych na innowacje przy poziomie dofinansowania do 85 proc. Jedna z ważniejszych informacji, to ta, że skala innowacyjności wymagana jest na poziomie przedsiębiorstwa. Przykładowo czynności wykonywane obecnie ręcznie mogą być zastąpione technologią zautomatyzowaną, co zapewni spełnienie wymogów formalnych. Tym samym skala innowacji jest silnie osadzona w realiach funkcjonowania przedsiębiorstwa, by jak najlepiej spełnić wymaganie praktycznej użyteczności w procesie.
Z czego wynika popularność mechanizmu wsparcia?
Patrząc na statystyki, można zauważyć, że mechanizm wsparcia „Bony na innowacje dla MŚP” cieszy się coraz większą popularnością. Wraz z kolejnymi konkursami świadomość wśród przedsiębiorców wzrasta i coraz chętniej korzystają oni z takiego modelu współpracy, w którym przedsiębiorca określa potrzebę i ma pomysł na innowację, ale brak mu zasobów finansowych, rzeczowych czy wiedzy eksperckiej na realizację planu. Tu z pomocą przychodzi jednostka naukowa, która dostarcza merytoryczne oraz techniczne zasoby niezbędne do opracowania szczegółów innowacyjnego rozwiązania. W praktyce przedsiębiorca otrzymuje rozwiązanie warte nawet 400 tys. złotych (koszty kwalifikowane) przy inwestycji własnej w wysokości 60 tys. złotych.
Bony na innowacje dla MSP w praktyce
W praktyce współpraca przebiega najczęściej według określonego schematu. Przedsiębiorca identyfikuje w swoim procesie potrzebę innowacji (w skali przedsiębiorstwa). Pomysł ten wstępnie opisuje i zasięga u jednostek badawczych informacji na temat szacowanej wartości zrealizowania usługi. Po akceptacji wstępnie skalkulowanych kosztów umieszcza zapytanie ofertowe w bazie konkurencyjności, oczekując na oferty od wykonawców. Po wpłynięciu ofert zamawiający dokonuje wyboru wykonawcy. W kolejnym kroku, na podstawie już rozwiniętych kontaktów między partnerami projektu, przedsiębiorca składa wniosek o dofinansowanie. Po około 90 dniach ukazuje się informacja o wnioskach zaakceptowanych do dofinansowania.
Gorąco zapraszamy do współpracy z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP, który jest jednostką badawczą kategorii A. Firma wspiera przedsiębiorców w obszarach automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji, dostarczając technologie zautomatyzowanego i zrobotyzowanego spawania, paletyzacji i inne.
PRZEMYSŁOWY INSTYTUT AUTOMATYKI I POMIARÓW PIAP
Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa
tel. 22 874 01 94, 22 874 04 42
fax 22 874 02 16
e-mail: marketing@piap.pl
www.piap.pl
źródło: PIAP
Komentarze
blog comments powered by Disqus