Poczwórne wyróżnienie dla Grupy Zimmer
Materiał prasowy drukuj
Grupa Zimmer została czterokrotnie wyróżniona przez jury konkursu iF Design Award w kategorii Industry/Skilled Trades zaszczytną nagrodą iF Design Award 2018 i tym samym zalicza się do laureatów światowej sławy znaku wzornictwa. Nagroda przyznawana jest raz w roku przez najstarszą na świecie instytucję w dziedzinie wzornictwa – iF International Forum Design GmbH.
Prestiżowy znak jakości za znakomite wzornictwo przemysłowe w tegorocznym konkursie iF Design Award otrzymały pneumatyczny chwytak równoległy GPP5000 – pneumatyczny podzespół State of the art, który w czasie eksploatacji na robotach i portalach obsługowych przekonuje przede wszystkim znakomitymi właściwościami mechanicznymi, takimi jak prowadnice ze stali nierdzewnej oraz kompletne uszczelnienie zgodne ze standardem dla stopnia ochrony IP67.
Zaletą drugiego nagrodzonego produktu, hybrydowego chwytaka centrującego GPD5000IL, który również cechuje się znakomitymi właściwościami mechanicznymi, jest m.in. zintegrowany system sterowania IO-Link z zaworem pneumatycznym. Ta pionierska technologia zapewnia bardzo krótki czas reakcji i radykalnie lepszą efektywność energetyczną w porównaniu z konwencjonalnymi chwytakami pneumatycznymi. Jako podzespół najwyższej jakości doskonale spełnia oczekiwania klientów. Zintegrowany system czujników wykrywa położenie szczęk chwytaka i dzięki temu umożliwia nie tylko monitorowanie procesu, lecz np. także identyfikację obrabianych przedmiotów na podstawie ich średnicy, która jest mierzona podczas procesu chwytania. Chwytak GPD5000IL stanowi niezwykle energooszczędny podzespół zgodny z założeniami Przemysłu 4.0.
Nagrodę iF Design Award otrzymał również elektryczny chwytak centryczny GED5000, który łączy w sobie doskonałe właściwości mechaniczne z zaawansowaną koncepcją napędu elektrycznego i nowo opracowaną platformą sterowania. Te cechy, w połączeniu ze zintegrowaną technologią czujników i komunikacją przez łącze I/O, zapewniają klientowi istotną wartość dodaną. Przykładowo możliwe jest przesyłanie danych o stanie parametrów roboczych (condition monitoring) do układu sterowania przez nadrzędny IO-Link master lub ich wizualizacja na urządzeniach mobilnych bezpośrednio w miejscu użytkowania produktu dzięki aplikacji opracowanej przez Zimmer Group. Ponadto można wybrać 31 wstępnie zaprogramowanych rekordów danych aplikacji, dostosować je do potrzeb użytkownika lub zapisać w pamięci. Chwytak GED5000 jest produktem wpisującym się w Przemysł 4.0 w najlepszym tego słowa znaczeniu.
Elektryczny chwytak równoległy GEP2000 – czwarty nagrodzony produkt – to jest innowacja dla technologii Przemysłu 4.0 w segmencie średnich cen. Ma właściwości komunikacyjne i sensoryczne charakterystyczne dla linii chwytaków premium Grupy Zimmer w połączeniu z prowadnicą aluminiowo-stalową i uszczelnieniem według standardu IP40. Oferowany jest w wersji kompaktowej po bardzo atrakcyjnej cenie.
Roman Majerský Bardzo cieszę się z otrzymanej niedawno prestiżowej nagrody iF Design Award, ponieważ jest to potwierdzenie procesu innowacji, jaki prowadzi Grupa Zimmer. Trzy lata temu zaoferowaliśmy klientom typoszereg chwytaków 5000, które znacząco przewyższają obecne na rynku produkty innych firm – wprowadziliśmy długo oczekiwany nowy produkt, na który było duże zapotrzebowanie. Produkty sprzedajemy w cenach niższych niż zbliżone produkty konkurencyjne. Jednocześnie nasze rozwiązania zapewniają znacznie lepszą wydajność i wzornictwo, które zostało doceniło jury konkursu iF Design Award 2018. W Niemczech mamy rozbudowane centrum rozwoju, które działa na rzecz poprawy jakości naszych produktów. Przykładem jest wspomniany wcześniej typoszereg chwytaków 5000, nad którym intensywnie i bez rozgłosu pracowaliśmy przez sześć lat. Jako producent gwarantujemy pracę tych produktów nawet przez 30 milionów cykli. Innowacje następują bardzo szybko i pomagają rywalizować z konkurencją. Poczyniliśmy ogromne postępy, jeśli chodzi o chwytaki pneumatyczne i elektryczne z komunikacją IO-Link. Cieszę się, że nasza nowa seria chwytaków jest bardzo wysokiej jakości i spełnia bardzo wyśrubowane parametry pracy. Przykładowo nasze chwytaki mają stopień ochrony IP64 w wersji podstawowej, co wyróżnia je wśród innych dostępnych na rynku. Oznacza to, że klient otrzymuje o wiele więcej za mniejsze pieniądze – w porównaniu z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku koszt jest niższy nawet o 10 proc. |
Wzornictwo i funkcjonalność
Jury konkursu w uzasadnieniu pochwaliło zrównoważone podejście w zakresie nagrodzonych produktów do zużycia zasobów naturalnych w produkcji i eksploatacji. Jako dodatkową wartość użytkową oceniono czytelny język programowania i funkcjonalny podział.
Wymagania przemysłu dotyczące podzespołów i układów są wysokie, ponieważ są one stosowane w bardzo wielu branżach i muszą umożliwiać dostosowywanie ich do różnych scenariuszy pracy. Jednocześnie pełnią odmienne funkcje i są obsługiwane przez personel o różnych kwalifikacjach. To wymaga przejrzystego i nieskomplikowanego projektu produktu.
Funkcja wzornictwa przemysłowego jest złożona i wielowarstwowa. W idealnym przypadku wzornictwo komunikuje wartość marki, wyostrza jej percepcję i przekonuje funkcjonalnością produktów. Ta ostatnia cecha często jest oczywiście na pierwszym planie, ale dzięki pozostałym produkty przemysłowe oddziałują na emocje klienta. Jeśli wzór ma oddziaływać długoterminowo i trwale, nie powinien być zorientowany na chwilowe trendy, modę i tymczasowy rozgłos, lecz – jak w przypadku Zimmer Group – być synonimem funkcjonalności, trwałości, jakości i innowacyjności, co zapewnia jasna i rozpoznawalna forma. Ta ostatnia zapewnia czytelny podział produktów na funkcjonalne jednostki i umożliwia użytkownikowi już na pierwszy rzut oka wychwycenie funkcji nawet złożonych produktów oraz ich intuicyjną i bezpieczną obsługę. Wzór komunikuje zatem dużą rozpoznawalność, przekaz marki i funkcję. Jednocześnie zapewnia odbiorcy szybkie i łatwe rozróżnianie poszczególnych rodzin produktów.
Idealne połączenie
Podzespoły przemysłowe w zakresie wzornictwa dają projektantom znacznie mniejsze pole manewru niż np. towary konsumpcyjne, zatem wyzwanie jest tym większe. W ostatnich latach szczególnie jeden aspekt stał się przedmiotem uwagi. Wyzwaniem było połączenie z jednej strony kompatybilności z zasadami zrównoważonego rozwoju i ochroną inwestycji, a z drugiej strony – z coraz krótszymi cyklami innowacyjnymi w związku z szybkim rozwojem otoczenia Przemysłu 4.0. Grupie Zimmer udało się rozwiązać ten problem przez zastosowanie strategii wieloproduktowej platformy. Celem Grupy Zimmer, jako jednego z liderów technologii w dziedzinie automatyzacji, jest również informowanie klientów o wydajności produktów przez doskonale opracowane wzornictwo oraz spełnienie oczekiwań „fabryki wiedzy” (the know-how factory).
ZIMMER GROUP POLSKA
tel. +48 574 569 996, +48 664 343 738,
+421 42 4331 788
e-mail: roman.majersky@zimmer-group.sk
www.zimmer-group.de
źródło: Automatyka 4/2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus