Mechatroniczne zastosowania systemów chwytakowych
Materiał prasowy (SCHUNK Intec Sp. z o.o.) drukuj
Dotychczas w rozwiązaniach obsługowych dominowały elementy pneumatyczne. Jednak – jak podkreślają specjaliści firmy SCHUNK – przemysł stoi w obliczu decydującej zmiany. O ile dawniej czasy cykli, niezawodność procesowa oraz wydajność były praktycznie jedynymi kwestiami liczącymi się w montażu i przenoszeniu, o tyle dziś coraz ważniejsze stają się elastyczność, czułość, współpraca, komunikacja, bezpieczeństwo i zabezpieczenia.
Produkty mechatroniczne i cyfryzacja staną się kluczowymi elementami w rozwiązaniach przenoszenia w niedalekiej przyszłości, w związku z tym firma SCHUNK – lider w dziedzinie systemów chwytakowych – już dziś rozwija wszechstronną gamę produktów mechatronicznych.
Kompaktowy chwytak o długim skoku
Na przykładzie chwytaków o napięciu 24 V do małych elementów, o konstrukcji dostosowanej do konkretnych potrzeb, firma SCHUNK prezentuje możliwości chwytaków mechatronicznych. Kompaktowy chwytak (D × S × W – 65 mm × 30,3 mm × 52 mm) sterowany jest za pomocą cyfrowego złącza wejść/wyjść, waży zaledwie 450 g wraz z w pełni zintegrowaną elektroniką sterowniczą i ma wyjątkowo długi skok – 12 mm na szczękę. W zależności od modelu osiąga umiarkowaną siłę chwytania: od 60 N do 120 N. Specjalny mechanizm zapewnia szczególną harmoniczność generowanej mocy chwytania, tj. bez skoków, które mogłyby powodować uszkodzenia obsługiwanych obiektów.
Stosowanie chwytaka mechatronicznego to oszczędny sposób na niezawodną obsługę delikatnych detali o różnych średnicach. Dzięki opatentowanemu systemowi prowadnic wielozębnych firmy SCHUNK chwytak zapewnia niemal stałą siłę chwytania w całym skoku, nawet przy zastosowaniu długich palców. To sprawia, że sprawdza się w delikatnych, wszechstronnych zadaniach, m.in. w automatyce montażowej, przemyśle elektronicznym, technologii medycznej lub laboratoryjnej. Zastosowanie standardowych czujników firmy SCHUNK umożliwia wykrywanie jednej lub dwóch pozycji, a także ciągły monitoring.
Złącza IO-Link i przemysłowy Ethernet
Oprócz rozwiązań dostosowanych do konkretnych zastosowań, firma SCHUNK systematycznie rozwija również obszerną gamę standardowych produktów 24 V. Wkrótce zostanie ona wzbogacona o wyposażone w złącze IO-Link wersje uniwersalnego i bezobsługowego przez cały okres eksploatacji chwytaka mechatronicznego SCHUNK PGN-plus-E oraz kompaktowego chwytaka do małych komponentów SCHUNK EGP.
Te warianty wzbogacą katalog standardowych produktów SCHUNK. Zaleta: poprzez centralę IO-Link podłączoną do urządzeń IO-Link w zautomatyzowanym systemie, chwytak może komunikować się z dowolnym sterownikiem, serwerem, rozwiązaniem IT lub chmurą. Cyfrowe połączenie punkt-punkt pozwala przesyłać dane konfiguracyjne i diagnostyczne do i z chwytaka. Zmniejsza to zapotrzebowanie na okablowanie oraz ogranicza liczbę wariantów złączy i wtyków w systemie. Zalety obu chwytaków to technologia 24 V oraz zintegrowana elektronika sterująca i zasilająca.
Zintegrowany interfejs PROFINET rozszerza możliwości chwytania
Kolejnym ważnym elementem mechatronicznych systemów SCHUNK jest inteligentny chwytak EGL. Pierwszy na świecie uniwersalny chwytak z wysoko wydajnym złączem Profinet, certyfikowany w najwyższej klasie C, łączy w sobie moc, uniwersalność i inteligencję oraz stwarza optymalne warunki do sterowania procesem w czasie rzeczywistym. Umożliwia użytkownikowi rozpoznawanie i pomiary komponentów w sposób zintegrowany z procesem, a ponadto monitorowanie bieżącego procesu produkcji. Dzięki zintegrowanemu systemowi czujników i inteligentnemu działaniu, chwytak może pozyskać i natychmiast przetworzyć dane o komponencie, np. jego wymiarach, a także rozpoznać element, wykryć jego uszkodzenie i zdecydować czy część jest OK, czy nie-OK (NOK). Dzieje się to na poziomie samych chwytaków.
Konfiguracje on-line i inteligentne modele CAD
W ramach swojej strategii digitalizacji firma SCHUNK zwiększa również nacisk na ofertę usług cyfrowych towarzyszącą gamie produktów mechatronicznych. Przykładem jest zastosowanie cyfrowych bliźniaków w symulacji wysoko wydajnego montażu z wykorzystaniem narzędzia Mechatronics Concept Designer, oferowanego przez Siemens PLM Software oraz pierwszego na świecie konfiguratora 3D modułów obrotowo-chwytających. Dzięki tego narzędziu, dostępnemu na stronie schunk.partcommunity.com, można za pomocą zaledwie kilku kliknięć skonfigurować kompletne grupy montażowe składające się z modułów obrotowych, chwytaków, czujników i w pełni ustandaryzowanych płyt adaptera z serii SCHUNK SRU-plus. Konfiguracje, które można na koniec pobrać w dowolnym powszechnie stosowanym formacie CAD, można sprawdzać podczas tworzenia na wygodnym podglądzie 3D. Ponadto wszystkie komponenty systemów chwytakowych z katalogu SCHUNK są teraz dostępne jako SMART Parts. Konfiguratory oraz inteligentne trójwymiarowe modele CAD pozwalają producentom i integratorom instalacji zaoszczędzić sporo czasu, przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum ryzyka błędów w planowaniu i projektowaniu systemów chwytakowych.
Systemy mechatroniczne to wielofunkcyjność, elastyczność i łatwość konfigurowania, a także wysoka wydajność pracy i niezawodność, Rozwój tej dziedziny to ogromny potencjał w dobie wszechobecnej digitalizacji nowoczesnych fabryk oraz wzajemnego przenikania się produkcji i technologii informatycznych. Dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia z pionierskimi sukcesami i innowacyjnym podejściem do zadań produkcyjnych SCHUNK dostarcza swoim klientom skuteczne, wydajne i niezawodne rozwiązania dla niemal każdej aplikacji.
SCHUNK INTEC Sp. z o.o.
ul. Puławska 40 A, 05-500 Piaseczno
tel. 22 726 25 00, fax 22 726 25 25
e-mail: info@pl.schunk.com
http://www.pl.schunk.com
źródło: Automatyka 3/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus