Krok naprzód w automatyzacji
Jakub Lipski (ELMARK Automatyka) drukuj
Głównym celem stosowania wdrażania automatyki przemysłowej są usprawnienie produkcji oraz procesów sterujących przez dobór odpowiednich urządzeń i komponentów, skonfigurowanie i wdrożenie nowego systemu, a także kontrola i nadzór procesów produkcyjnych. Przekłada się to na pracę integratorów automatyki przemysłowej, od których wymaga się montażu i komunikacji różnych urządzeń oraz integracji ich w jeden, spójny system automatyki.
Klienci automatyki przemysłowej coraz częściej oczekują, by oferowana usługa była kompleksowa. Co za tym idzie, poszukiwane są firmy i integratorzy, którzy podejmą się zadania implementacji nowego systemu automatyki od początku aż do zamknięcia projektu. Podczas gdy dawniej firmy zwracały większą uwagę na koszty związane z zakupem poszczególnych komponentów, obecnie są bardziej skłonne wydać więcej, by zapewnić szybszą integrację gotowego rozwiązania. Z tego względu przedsiębiorstwa coraz częściej inwestują we własną kadrę inżynierów, która zajmuje się projektowaniem oraz wdrażaniem systemów automatyki przemysłowej.
Kompleksowe wsparcie
Wymogi rynku sprawiają, że wiele firm integratorskich poszukuje rozwiązań maksymalnie ułatwiających montaż i zespolenie komponentów automatyki. Najprostszym rozwiązaniem jest korzystanie z produktów jednej firmy, gdzie komunikacja między urządzeniami najczęściej odbywa się przy użyciu wewnętrznego protokołu, a konfiguracja urządzeń jest sprowadzona do minimum. Odpowiadając na te potrzeby, dostawcy automatyki często oferują większość albo wręcz wszystkie komponenty potrzebne do integracji systemów automatyki.
Najpopularniejsze urządzenia sterujące automatyki przemysłowej to sterowniki PLC, panele HMI oraz napędy. Takie kompleksowe rozwiązanie wprowadziła do oferty firma Unitronics, która jest prekursorem w dziedzinie integracji PLC z panelem operatorskim HMI. Portfolio firmy, która do tej pory specjalizowała się m.in. w sterownikach OPLC, zostało wzbogacone o przemienniki częstotliwości. Najnowsze urządzenia w połączeniu ze sterownikami OPLC serii UniStream pozwalają na wdrożenie kompleksowego systemu sterowania oraz kontroli procesów wykorzystujących silniki trójfazowe.
Sterowniki są programowane za pomocą bezpłatnego narzędzia UniLogic. Po wprowadzeniu do sprzedaży falowników w programie zostały zaimplementowane odpowiednie bloki funkcyjne, dzięki czemu integrator może łatwo skonfigurować parametry falownika, na bieżąco je kontrolować i modyfikować. Modułowa budowa sterowników umożliwia integratorowi dobór konfiguracji wejść/wyjść do potrzeb klienta i danej aplikacji. Moduły I/O i moduły komunikacyjne są mocowane na „plecach” sterownika lub na dodatkowym adapterze rozszerzającym.
Prosta integracja
Naturalne jest stosowanie nowoczesnych technologii oraz ułatwianie sterowania przez stosowanie kompleksowego rozwiązania sterującego procesem. Zastosowanie rozwiązania Unitronics pozwala na proste skonfigurowanie trzech najpopularniejszych urządzeń automatyki przemysłowej przez jeden kabel. Brak konieczności podłączania do każdego sprzętu oddzielnie bardzo ułatwia pracę programistom. Dodatkowym atutem jest zminimalizowanie potrzeby prowadzenia kabli, co skutkuje prostym i przyjemnym podłączeniem gotowego rozwiązania do istniejącego już systemu.
ELMARK AUTOMATYKA Sp. z o.o.
ul. Niemcewicza 76
05-075 Warszawa-Wesoła
tel. 22 773 79 37, 22 778 99 25
fax 22 773 79 36
e-mail: elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl
źródło: Automatyka 12/2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus