Wizja dla automatyków. Oprogramowanie MERLIC
Materiał prasowy drukuj
W dzisiejszych czasach wizyjna kontrola jakości oraz identyfikacja wyrobów na linii produkcyjnej stały się integralną częścią procesów przemysłowych. Systemy wizyjne nie są już tylko budowane przez wyspecjalizowane firmy integratorskie, ale coraz częściej są wdrażane przez obsługę techniczną i działy utrzymania ruchu w fabrykach. Aby było to możliwe, potrzebne jest oprogramowanie, które nie wymaga wiedzy programistycznej i jest intuicyjne w obsłudze. Właśnie do takich zadań MVTec Software GmbH, producent jednych z najpotężniejszych bibliotek wizyjnych Halcon, stworzył oprogramowanie MERLIC.
MERLIC jest oprogramowaniem wizyjnym bazującym na bibliotekach HALCON. Zawiera ponad sto gotowych do użycia procedur obejmujących takie elementy, jak akwizycja obrazu, kalibracja, pozycjonowanie, obróbka i analiza obrazu czy komunikacja z innymi urządzeniami z linii przemysłowej.
W wersji standardowej oprogramowanie współpracuje ze wszystkimi kamerami działającymi w standardzie GigE Vision i USB3 Vision. Kamery te są wykrywane automatycznie, a program umożliwia konfigurowanie ich parametrów. Bardziej zaawansowani użytkownicy, stosując biblioteki HALCON, mogą stworzyć sterowniki do dowolnej kamery.
Prowadzenie krok po kroku
MERLIC na każdym kroku pomaga użytkownikowi w podejmowaniu decyzji. Funkcja easyTouch+ podpowie, które miejsca są dobre do zastosowania funkcji pozycjonowania za pomocą wzorca lub wskaże wszystkie możliwe do pomiaru okręgi (nawet gdy mamy tylko ich fragmenty), jeżeli wybierzemy funkcję pomiaru średnicy. Oprogramowanie dobierze również wstępnie parametry takich funkcji, jak OCR (wystarczy wskazać napis, który ma być odczytany), odczyt kodu kreskowego lub Data Matrix.
Dodatkową zaletą oprogramowania jest wbudowany kreator panelu użytkownika. Umożliwia on zarówno na tworzenie prostych paneli dla operatorów maszyn, pokazujących obraz z kamery, stan maszyny czy wyniki pomiarów, jak i bardziej zaawansowanych, przeznaczonych dla pracowników utrzymania ruchu.
Elastyczna komunikacja
Oprogramowanie umożliwia również zdalny dostęp do paneli operatora. Zmiana panelu jest możliwa dzięki zaawansowanemu zarządzaniu użytkownikami i grupami użytkowników. Z urządzeniami wykonawczymi można komunikować się zarówno za pomocą cyfrowych wejść/wyjść, jak i przez sieć Ethernet – stosując OPC UA.
Pełne wsparcie
Firma Stemmer Imaging Sp. z o.o. – przedstawiciel MVTec Software GmbH w Polsce – zapewnia szkolenia z oprogramowania oraz pomoc w doborze pozostałych komponentów potrzebnych do budowy systemów wizyjnych. Zachęcamy do przetestowania oprogramowania, dostępnego na stronie producenta www.mvtec.com.
STEMMER IMAGING Sp. z o.o.
ul. Bolimowska 7A, 99-400 Łowicz
tel. 664 921 922 fax 46 830 02 33
e-mail: info@stemmer-imaging.pl
www.stemmer-imaging.pl
źródło: Automatyka 11/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus