ABB-free@home. Inteligentny dom w technologii IoT
Materiał prasowy drukuj
Okrągły milion wyprodukowanych systemów i 20 tysięcy osób przeszkolonych w Niemczech – ABB-free@home jeszcze dobitniej zaznacza swoją obecność na rynku automatyki domowej.
ABB-free@home to system automatyki domowej, który firma ABB wprowadziła na rynek w 2014 r. Oferta została rozszerzona o wersję bezprzewodową w 2016 r., co przyczyniło się do znacznego zwiększenia zakresu funkcjonalności i możliwości inteligentnego domu. To rozwiązanie ułatwia sterowanie ponad 60 funkcjami, w tym oświetleniem, ogrzewaniem, żaluzjami i drzwiami, za pomocą smartfona lub tabletu.
ABB-free@home to znaczący krok naprzód, otwierający rynek automatyki domowej dla instalatorów systemów elektrycznych i hurtowników. Poprzednie systemy automatyki domowej wymagały specjalistycznej wiedzy, którą posiadali eksperci w zakresie instalacji i dystrybutorzy produktów. Ten system oferuje technologię inteligentnego domu dużo szerszej grupie klientów.
ABB-free@home jest prostym systemem, który zainstaluje każdy wykonawca prac elektrycznych, co oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. System łączy się bezpośrednio z siecią Wi-Fi właściciela domu oraz umożliwia integrację z wieloma urządzeniami mobilnymi, oferując w ten sposób osobisty system automatyki domowej. Przełączniki i wyświetlacze są intuicyjne i proste dla instalatorów, którzy mogą nauczyć się systemu w zaledwie kilka godzin i stać się ekspertami w tym sektorze.
Gdy elementy free@home zostaną już raz fizycznie zainstalowane, to system – jak sama nazwa na to wskazuje – można dowolnie konfigurować. Do realizacji tych czynności nie są wymagane żadne specjalne oprogramowanie ani żadna wiedza specjalistyczna. Elastyczne możliwości w zakresie automatyzacji instalacji domowych systemu ABB-free@home gwarantują użytkownikom szereg korzyści:
- wygodne połączenie w sieć oświetlenia, żaluzji i funkcji regulacji temperatury w pomieszczeniu,
- intuicyjna konfiguracja za pomocą aplikacji na tablecie lub laptopie zapewniająca oszczędność czasu,
- funkcje z możliwością dokonywania modyfikacji w każdej chwili oraz funkcje zwiększające komfort,
- prosta konfiguracja bez dodatkowych licencji na oprogramowanie oraz bez szkoleń,
- w przypadku gospodarstw domowych atrakcyjny stosunek ceny do korzyści.
Tarak Mehta, Dyrektor działu produktów elektryfikacyjnych ABB, powiedział: „Niezmiernie się cieszymy z sukcesu ABB-free@home. Jest to doskonały przykład korzyści, jakie może przynieść cyfryzacja w domu. Nieustannie rozwijamy funkcjonalność rozwiązania ABB-free@home, które stanowi jeden z powiązanych elementów ofercie ABB Ability. Wersja bezprzewodowa została wprowadzona pod koniec zeszłego roku i otwiera nowy segment rynku w obszarze renowacji.
ABB-free@home to najszybciej rozwijający się system automatyki domowej w Europie. Za pośrednictwem portalu myABB Living Space wprowadzamy do domów Internet Rzeczy i oferujemy cenne wsparcieserwisowe”.
Choć definicje rynku automatyki domowej bardzo się różnią, tak samo jak dane liczbowe rynku i oczekiwania dotyczące wzrostu, wiadomo na pewno, że rynek ten jest już duży i będzie się przynajmniej podwajał w skali roku przez kolejne pięć lat.
Według analizy rynku przeprowadzonej przez firmę Zion globalny rynek automatyki domowej był wyceniany na 7 mld USD w 2015 r. i osiągnie poziom 27 mld USD w 2021 r., przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) na poziomie około 25% w latach 2016–2021.
Wersja bezprzewodowa szystemu ABB-free@home jest szczególnie interesująca w kontekście rynku renowacji domów. Można korzystać z zalet inteligentnych domów bez wiercenia i kucia. Dla instalatora system jest łatwy i szybki do wdrożenia, co się zdecydowanie opłaca, ponieważ koszty pracy są największą inwestycją w przypadku zmiany systemu inteligentnego domu.
Sercem systemu jest punkt dostępowy, który umożliwia dostęp za pomocą komputera stacjonarnego lub tabletu za pośrednictwem istniejącej sieci lub połączenia WLAN. Funkcje systemu można łatwo zdefiniować izaprogramować bez specjalnej aplikacji. Dzięki nowym modułom radiowym system przewodowy ABB-free@home można rozszerzyć o 64 komponenty bezprzewodowe. Wymaga to jedynie instalacji nowego punktu dostępowego (System Access Point).
W ubiegłym roku firma ABB wprowadziła inteligentne sterowanie głosowe za pomocą programu Smartphone App. Na przykład, wchodząc do domu po ciemku, wystarczyć powiedzieć: „Światło w korytarzu, włącz” – i światło się zapala. System ABB-free@home nie tylko pozwala na wydawanie poleceń głosowych, ale również daje użytkownikowi odpowiedź: „Dobrze, wszystkie światła w korytarzu zostały wyłączone”.
Nowe rozwiązanie polega na tzw. hybrydowym rozpoznawaniu mowy. Stanowi połączenie rozpoznawania mowy bazując na zasadach gramatycznych oraz na statystycznym modelu mowy. System może otrzymywać dane w formie mowy naturalnej, a także w formie poleceń. Oznacza to, że użytkownik może powiedzieć „proszę, włącz światło w salonie” lub „salon — światło — włącz”. Procesor dialogowy w systemie sterowania głosowego wykorzystuje algorytmy do rozpoznawania kontekstu i intencji użytkownika. W systemie ABB-free@home użytkownik programuje słowa klucze (nazwy pomieszczeń, pięter, funkcji) i model mowy dostosowuje się do tych słów. System zbiera dane na podstawie kontekstu, ale także pobiera je z obszernej biblioteki głosowej. W przypadku otrzymania niepełnego polecenia system zapyta użytkownika o dodatkowe informacje.
Mike Mustapha, dyrektor naczelny działu produktów domowych firmy ABB, dodaje: „To jest niezwykle ciekawy sektor rynku i nasi eksperci w zakresie automatyki domowej pracują niestrudzenie, aby zapewnić, że wykorzystamy tempo naszego rozwoju, wprowadzając rewolucyjne funkcje uzupełniające.
Naszym celem jest maksymalne ułatwienie korzystania z automatyki domowej. Chcemy umożliwić wszystkim dostęp do niesamowitych korzyści związanych z Internetem Rzeczy”.
Obecnie ABB organizuje serię wydarzeń dla klientów, aby uczcić produkcyjny kamień milowy.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i inteligentnych ruchomych urządzeń mechanicznych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu i transportu oraz infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu przewodząc Rewolucji Energetycznej i Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.
źródło: Automatyka 3/2017
Komentarze
blog comments powered by Disqus