Komfort i optymalizacja zużycia energii
Materiał prasowy (Danfoss Poland Sp. z o.o.) drukuj
Budynki komercyjne i infrastruktura, w których mamy do czynienia z obecnością ludzi, a także miejsca, w których zainstalowano kosztowne nowoczesne technologie, muszą gwarantować bezpieczny i zdrowy klimat wewnątrz budynku, który pozwoli użytkownikom – jak również sprzętowi – funkcjonować jak najlepiej. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom Danfoss Drives, które zapewniają najniższy na rynku całkowity koszt posiadania i zwrócą się wielokrotnie w ciągu cyklu życia.
Praktycznie bezobsługowa, zoptymalizowana funkcjonalność instalacji HVAC w budynku, jaką zapewnia Danfoss Drives, oznacza długofalowe korzyści i oszczędności na wszystkich parametrach i we wszystkich aspektach – od przyjaznej dla użytkownika obsługi, przez niezawodność systemu, po ślad węglowy, a także oszczędności energii i wydajności.
Przetwornice do wentylatorów
Dzięki przyjaznemu dla użytkownika interfejsowi, rozproszonej inteligencji oraz obniżonemu zużyciu mocy, przetwornice AC Danfoss optymalizują wydajność wentylatorów.
Przetwornice VLT HVAC Drive oraz VLT Refrigeration Drive przekształcają wartości pochodzące z czujnika ciśnienia dynamicznego na wartości przepływu, co umożliwia konfigurację w oparciu o stały przepływ lub stały przepływ różnicowy. Poprawia to komfort i pozwala zoptymalizować zużycie energii. Aby zapewnić jeszcze większą wygodę, przetwornice podłączone do wentylatorów można ustawić w sposób pozwalający uniknąć pasm częstotliwości tworzących rezonans oraz uszkadzających system wentylacyjny.
Zwiększona wydajność uzdatniania powietrza
Przetwornice VLT HVAC oraz VLT Refrigeration zostały wyposażone w logiczny sterownik zdarzeń oraz cztery dostrajane automatycznie regulatory typu PID, co umożliwia sterowanie funkcjami układu uzdatniania powietrza za pomocą wentylatorów, zaworów oraz nawilżaczy. Mniejsza liczba cyfrowych sterowników bezpośrednich w systemie zarządzania budynkiem oraz zapisanie cennych punktów danych pozwalają obniżyć koszty uzdatniania powietrza.
Przetwornica częstotliwości VLT HVAC Drive realizuje reguły logiczne i przetwarza dane wejściowe z czujników w programach skoordynowanych z zegarem czasu rzeczywistego. Dzięki temu w harmonogramach czasowych (weekend, dni robocze, dedykowany kalendarz) może efektywniej sterować działaniem wielu funkcji, np.: kaskadowa regulacja P-PI do sterowania temperaturą, równoważenie przepływu powietrza świeżego i wylotowego. VLT HVAC Drive ma także funkcję monitorowania pasa przekładni. Bazując na odczytach z rejestrów wartości prądu i prędkości niezawodnie rozpoznaje moment, kiedy pas klinowy ulegnie zerwaniu. Ten i inne wbudowane mechanizmy prewencyjne mają na celu obniżenie kosztów eksploatacji całego systemu oraz zredukowanie czasu przestojów.
Koncepcja EC +
Aby tworzony system HVAC odznaczał się najwyższą wydajnością, jego poszczególne podzespoły, takie jak silnik, przetwornica oraz wentylator, muszą zapewniać elastyczność i być ze sobą kompatybilne. Jeśli np. użytkownik wybierze wysokowydajny silnik, który jest kompatybilny wyłącznie z wentylatorami o niskiej wydajności, ucierpi na tym ogólna wydajność systemu, ze szkodą dla wysokiej wydajności poszczególnych podzespołów oraz zmniejszeniem zwrotu z inwestycji.
Koncepcja Danfoss Drives EC+ pozwala projektantom systemów wentylacyjnych na łączenie przetwornic VLT HVAC Drive z najbardziej wydajnymi silnikami wentylatorów oraz silnikami z magnesami trwałymi.
Z koncepcją EC+ wiążą się różne zalety: swobodny wybór technologii silnika (PM, asynchroniczny lub synchroniczny reluktancyjny przy użyciu tej samej przetwornicy AC), taki sam sposób instalacji i pracy urządzenia, niezależność w wyborze producenta wszystkich podzespołów, doskonała wydajność systemu dzięki połączeniu poszczególnych podzespołów o optymalnej wydajności, możliwość modernizacji istniejących systemów oraz szeroki zakres mocy znamionowych dla silników standardowych, PM i synchronicznych reluktancyjnych.
DANFOSS POLAND Sp. z o.o.
ul. Chrzanowska 5
05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. 22 755 06 68
e-mail: bok@danfoss.com
www.drives.danfoss.pl
źródło: Automatyka 5/2019
Słowa kluczowe
automatyka budynkowa, danfoss, efektywność energetyczna, energia, HVAC
Komentarze
blog comments powered by Disqus