Smarter Buildings + e-Mobility = Smarter City
dr inż. Małgorzata Kaliczyńska drukuj
Automatyka inteligentnych budynków oraz urządzenia wspierające e-mobilność to tylko dwa spośród wielu sektorów, w których ABB jest liderem. Firma tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu. Odgrywa kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej, ze szczególnym uwzględnieniem Internetu Rzeczy, przyczyniając się do kreowania ekologicznego i ekonomicznego ekosystemu.
W dniach 24–25 stycznia 2018 r. na zaproszenie ABB we Frankfurcie nad Menem spotkało się blisko 100 dziennikarzy z kilku krajów europejskich. Firma stworzyła komfortowe warunki, by podczas międzynarodowej konferencji zaprezentować swoje najnowsze innowacyjne rozwiązania – cyfrowy hub mozaiq, sensor ABB-tacteo KNX oraz szybkie ładowarki baterii samochodów elektrycznych.
Podczas konferencji szczegółowo przedstawiono wizję potencjału inteligentnych budynków, jednego z kluczowych obszarów działania firmy – ABB ma obroty rzędu 40 800 mln dolarów w tym segmencie na całym świecie. Przedstawiciele firmy skupili się na portfolio produktów ABB Ability, które tworzą kompleksową propozycję, ukierunkowaną na przyszłość inteligentnych budynków, których głównym celem jest zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa i wydajności. Urządzenia inteligentnego domu powinny umożliwiać wymianę danych w prosty i bezpieczny sposób, nie tylko między nimi, ale za pomocą wszelkiego rodzaju urządzeń, które już teraz zapewniają pomoc i gwarantują bezpieczeństwo domu.
Platforma mozaiq
Na początku 2017 r. ABB zainwestowało wraz z firmami Bosch i Cisco w platformę mozaiq on-line (www.mozaiq.io) – rozwiązanie oparte na chmurze. Wykorzystując możliwości Internetu Rzeczy dla konsumentów i firm, ten niemiecki start-up stworzył doskonałe internetowe narzędzie. Internetowy portal mozaiq zapewnia najwyższy poziom koncentracji w branży Internetu Rzeczy. Stanowi całkowicie otwarty ekosystem dla dostawców urządzeń IoT oraz firm usługowych, które chcą się ze sobą połączyć w celu tworzenia nowych produktów IoT. Przy minimalnym wysiłku i gwarantowanej bezwarunkowej interoperacyjności, mozaiq ułatwia kojarzenie dostawców urządzeń i dostawców usług oraz połączenie dowolnego urządzenia z dowolną usługą, a tym samym współdziałanie wszystkich dostawców technologii automatyki domowej. Platforma mozaiq stanowi nowe źródło przychodów przy minimalnych kosztach. Firmy mogą opracowywać, testować i szybko weryfikować rzeczywiste przypadki biznesowe przy minimalnym ryzyku – przyszłość IoT jest już w zasięgu ręki.
Nowy sensor KNX ABB-tacteo
Najnowsze rozwiązanie ABB, wykonane ze szkła, może sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Ten element kontrolny można indywidualnie konfigurować do zarządzania inteligentnymi budynkami. Pojemnościowe sensory krystaliczne KNX reagują bezdotykowo i oferują praktycznie nieograniczone możliwości funkcjonalne. Mogą sterować ogrzewaniem, żaluzjami, oświetleniem, aby stworzyć specyficzne środowisko dla codziennych i profesjonalnych potrzeb. Ze względu na wysoką jakość, zastosowane odporne materiały, czarne lub białe szkło i atrakcyjne wzornictwo, stanowią wyposażenie luksusowych hoteli na wszystkich kontynentach, przyczyniając się do większej wygody gości oraz poprawy warunków pracy personelu. Rozwiązanie jest przeznaczone do zarządzania inteligentnymi budynkami, również w obiektach użyteczności publicznej i apartamentach mieszkalnych wysokiej klasy.
Szybkie ładowanie samochodów elektrycznych
ABB przyczynia się do rozwoju inteligentnych miast, stawiając na e-mobilność, a w szczególności uruchamiając kolejne punkty ładowania baterii samochodów elektrycznych. Ciekawym rozwiązaniem są systemy ładowania usytuowane na parkingach sieci supermarketów. To rozwiązania przyjazne dla środowiska dzięki wykorzystaniu energii słonecznej przetwarzanej za pomocą zamontowanych na dachach marketów paneli słonecznych na energię elektryczną. Stanowiska ładowania baterii umożliwiają stosowanie różnych standardów (DC, CCS oraz CHAdeMO), a do obsługi dwuśladowych pojazdów elektrycznych przeznaczone są osobne punkty.
Combined Charging System (CCS) to szybka metoda ładowania akumulatorów pojazdów elektrycznych dostarczających prąd stały wysokiego napięcia za pośrednictwem specjalnego złącza elektrycznego pochodzącego ze złącza SAE J1772 (IEC Type 1) lub IEC Type 2. W tym standardzie zasilane są samochody marek Volkswagen, General Motors, BMW, Daimler, Ford, FCA, Tesla i Hyundai.
Nazwa standardu CHAdeMO jest akronimem od „CHArge de MOve”, co jest równoważne z „move using charge” lub „move by charge”. Nazwa wywodzi się od japońskiego zwrotu „O cha demo ikaga desuka”, co oznacza „Co powiesz na filiżankę herbaty?” – to odniesienie do czasu, jaki zajęłoby naładowanie samochodu. Klienci supermarketów ładują swoje e-samochody bezpłatnie podczas zakupów – wystarczy zeskanowanie odpowiedniego kodu QR.
|
|
|
ABB dba również o zabezpieczenie użytkowników samochodów elektrycznych, którzy pokonują dłuższe trasy, wprowadzając nowy wysokowydajny system ładowania Terra HP – pierwszy modułowy system ładowania na rynku, który umożliwia ładowanie od 175 kW do 350 kW. System idealnie nadaje się do wykorzystania na przystankach postojowych na autostradzie i na stacjach benzynowych, a wyjątkowo wysoki prąd Terra HP umożliwia szybkie ładowanie samochodów zarówno na napięcie 400 V, jak i 800 V.
W przypadku operatorów pobierających opłaty Terra HP gwarantuje dodatkową korzyść dzięki połączonym usługom ABB Ability, które zapewniają rozszerzoną funkcjonalność, w tym możliwość łatwego łączenia ładowarek z zapleczem, platformami płatniczymi lub systemami inteligentnych sieci. Co ważne, zdalna diagnostyka, naprawa i bezprzewodowa aktualizacja oprogramowania minimalizują przestoje i utrzymują niskie koszty eksploatacji. Terra HP oferuje szereg dodatkowych korzyści dla konsumentów, w tym intuicyjny, łatwy w obsłudze ekran dotykowy i wiele opcji płatności.
ABB dostarczyło rozwiązania do ładowania w ramach promowania od 2010 r. zrównoważonej mobilności i sprzedało na całym świecie ponad 6 tys. podłączonych w chmurze szybko ładujących się urządzeń DC do samochodów osobowych i pojazdów użytkowych.
źródło: Automatyka 1-2/2018
Słowa kluczowe
ABB, e-Mobility, elektromobilność, inteligentny budynek, Smarter Buildings
Komentarze
blog comments powered by Disqus