Termostat pokojowy – małe urządzenie o wielu zaletach!
Materiał prasowy drukuj
Termostat pokojowy to niewielkich wymiarów urządzenie, które zapewnia wiele korzyści zarówno dla naszego komfortu jak i oszczędności. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym dokładnie jest termostat pokojowy, jakie korzyści oferuje oraz jakie funkcje powinien posiadać, zachęcamy do przeczytania artykułu.
Co to jest termostat pokojowy?
Termostat pokojowy określany także jako regulator pokojowy to urządzenie, które służy do dopasowywania temperatury pochodzącej z instalacji grzewczej do tej obecnie odczuwalnej w danym pomieszczeniu. Dzięki regulatorowi pokojowemu ciepło jest generowane przez system grzewczy tylko wtedy, kiedy jest na nie zapotrzebowanie. Sytuacja taka zdarza się w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej tej ustawionej na termostacie przez użytkownika. Termostat pokojowy można podłączyć do pieca, kotła, ogrzewania podłogowego oraz grzejników.
Jak działa termostat pokojowy?
Najważniejsze jest ustalenie na regulatorze żądanej temperatury w pomieszczeniu, w którym się on znajduje. Następnie, jeśli termostat wyczuje, że żądana temperatura się obniżyła, poprzez fale radiowe, Bluetooth, WI-FI lub kabel przewodowy (w zależności od rodzaju termostatu) wysyła sygnał do kotła grzewczego, który uruchamia się i zaczyna grzać.
Fot. Nowoczesny, programowalny termostat pokojowy z wyświetlaczem i możliwością sterowania temperaturą poprzez Wi-Fi i aplikację na smartfon Źródło: https://swatt.pl/pl/168-regulatory-i-termostaty-pokojowe
Zalety posiadania termostatu pokojowego
Termostat to bez wątpienia urządzenie, które efektywnie wykorzystuje pracę instalacji grzewczej. Jakie są jego zalety?
- Oszczędność – odpowiednia regulacja temperatury w pomieszczeniach wpływa na obniżenie rachunków za prąd. Spadek temperatury o 1°C generuje oszczędności w postaci 6%. Analogicznie sytuacja wygląda, kiedy źródło ciepła pochodzi z węgla, czy z drewna – wówczas także oszczędzisz na kosztach zużytego surowca.
- Wygoda – w przypadku klasycznych instalacji grzewczych termostat rozwiązuje problem dokładania surowca do pieca, za każdym razem, kiedy użytkownik poczuje, że temperatura spadła. Jeśli zapewni się odpowiednią ilość środka palnego w piecu, termostat będzie regulował jego pracą w zależności od ustawień. Możesz także ustawić dokładniejszą temperaturę na urządzeniu niż w przypadku używania pokręteł na kaloryferach, w każdym pomieszczeniu osobno w zależności od pory dnia.
- Lepszy komfort cieplny – temperatura maksymalna zawsze będzie tą ustawioną na termostacie, co oznacza, że nie musisz martwić się nadmiernym przegrzaniem pomieszczenia. Poziom ciepła można także podnieść w zależności od potrzeb – np. w łazience rano i wieczorem.
Rodzaje termostatów pokojowych
Termostaty pokojowe dzieli się ze względu na następujące aspekty:
- konstrukcja urządzenia (może być analogowa lub cyfrowo-elektroniczna),
- sposób połączenia z instalacją grzewczą (przewodowy lub bezprzewodowy),
- ilość dostępnych funkcji.
Termostat analogowy jest bardzo prostym i szybkim w obsłudze urządzeniem. Żądane parametry można ustawić za pomocą pokrętła ze skalą. Istnieją także modele z cyfrowym odczytem temperatury. Cyfrowe termostaty charakteryzują się większą precyzją w kwestii ustawień. Dodatkowo wyposażone są w opcje wyboru trybów zmian temperatury, takich jak cykl dobowy, czy tygodniowy.
Termostat przewodowy łączy się z urządzeniem grzewczym za pomocą kabla. Najlepiej sprawdzi się czterożyłowy przewód o przekroju min. 1,5 mm. Daje on stabilne połączenie. Regulator pokojowy w wersji bezprzewodowej generuje natomiast połączenie z systemem grzewczym poprzez fale radiowe, Wi-Fi lub Bluetooth.
Jeśli chodzi o funkcje, to są regulatory podstawowe, gdzie temperaturę za każdym razem trzeba ustawić ręcznie oraz takie, gdzie działanie ogrzewania można zaplanować (zaprogramować).
Praktyczne funkcje (tryby pracy) termostatów pokojowych
- Ustawienie odpowiedniej histerezy – jeśli temperatura spanie poniżej tej wartości, urządzenie musi rozpocząć grzanie.
- Cykliczne zmiany temperatury – to opcja, w której ustala się czas, kiedy w budynku nie przebywają żadni domownicy – wówczas zmniejsza się intensywność grzania pomieszczeń.
- Funkcja śledząca zużycie energii – pozwala sprawdzić, ile energii zostało zużyte przez określony czas.
- Funkcja otwartych okien – urządzenie wykrywa, że pomieszczenie jest wietrzone i wyłącza na ten czas ogrzewanie.
- Automatyczna zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie.
- Zapamiętywanie ustawień – podczas przerwy w dostawie prądu, ustawienia temperatury na termostacie będą zachowane, najczęściej do 24 godzin.
Jak ekonomicznie ustawić termostat pokojowy?
Zacznij od ustawienia termostatu w pomieszczeniu tzw. reprezentatywnym, czyli takim, które będzie utrzymywało główną temperaturę, pożądaną w innych pomieszczeniach. Jeśli chcesz precyzyjniej dostosować poziom ciepła do danego pokoju, to termostat możesz umieścić w każdym z nich.
Niezwykle istotne jest ustawienie termostatu z dala od czynników, które będą wpływać na zakłócenia w działaniu. Na regulator nie mogą oddziaływać promienie słoneczne. Musi być także umieszczony z dala od dodatkowych źródeł ciepła, takich jak kominek, piekarnik, lodówka, telewizor czy żarówki halogenowe.
Pamiętaj także o tym, aby termostat zamontować na ścianie wewnętrznej, na wysokości ok. 1,5 m w miejscu wolnym od przeciągów. Zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli na efektywną pracę termostatu pokojowego.
Artykuł powstał przy współpracy z Sklep instalacyjny SWATT.
źródło: SWATT
Komentarze
blog comments powered by Disqus