Bezpieczeństwo w pełnym zakresie
Kompleksowe podejście do zagadnień bezpieczeństwa wiąże się nie tylko z szeroką wiedzą teoretyczną, ale i z możliwością skorzystania z urządzeń ochrony. Starając się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, firma Turck oferuje zarówno bogatą paletę urządzeń bezpieczeństwa maszyn, jak i realizację audytów bezpieczeństwa.
Wśród szerokiej gamy elementów bezpieczeństwa jednym z najnowszych i najbardziej interesujących produktów jest kompaktowy moduł hybrydowy I/O serii TBPN. Wysoki stopień ochrony – IP67/IP69K – sprawia, że komponent może być instalowany nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych, i to bez dodatkowej obudowy czy szafki ochronnej. Urządzenie jest wyposażone w cztery porty bezpieczne (oznaczone żółtym kolorem) oraz cztery porty do obsługi sygnałów standardowych, w tym dwa porty masterów IO-Link. Każdy z nich umożliwia podłączenie koncentratora IO-Link obsługującego do 16 sygnałów pochodzących z czujników lub urządzeń wykonawczych. TBPN umożliwia również komunikację ethernetową, a protokół Profinet/Profisafe – wymianę danych z zewnętrznymi systemami, np. nadrzędnym układem sterującym. Jednak najbardziej innowacyjną cechą modułu jest realizacja zadań logicznych, zarówno dla sygnałów bezpiecznych, jak i standardowych. Dzięki temu moduł może stać się niezależnym i podstawowym układem sterującym systemu bezpieczeństwa maszyny.
Wyłącznik awaryjny z podświetleniem dla przemysłu spożywczego
Kolejnym interesującym produktem są przyciski awaryjnego zatrzymania z podświetleniem. Dzięki dodatkowej gumowej osłonie cechują się wysokim stopniem ochrony: IP69K. Na każdej maszynie i w każdym zakładzie przemysłowym zdarza się, że maszyna nieoczekiwanie zostanie zatrzymana. Często za tę sytuację odpowiada przycisk awaryjnego zatrzymania, który bywa nadużywany. W takich sytuacjach odnalezienie „winowajcy” wśród szeregu urządzeń trwa dłużej niż można byłoby tego oczekiwać. Rozwiązaniem tego problemu są przyciski awaryjnego zatrzymania z podświetleniem, które zapobiegają opóźnieniom. Dzięki połączeniu szeregowemu i sprzężonej sygnalizacji świetlnej wszystkich elementów połączenia, wystarczy jeden rzut oka, aby określić, czy i który przycisk jest wciśnięty. Sygnalizacja świetlna jasno informuje, czy wszystko jest wporządku (np. żółte podświetlenie), czy przycisk jest wciśnięty (podświetlenie kolorem czerwonym migającym), czy też inny przycisk w układzie został wciśnięty (sygnalizacja ciągłym światłem czerwonym).
Normy bezpieczeństwa
Aby zastosować najnowocześniejsze rozwiązania, trzeba oczywiście wiedzieć, jak to zrobić. Brak tej wiedzy może wpłynąć destrukcyjnie na projektowany układ bezpieczeństwa maszyny. Z tego względu firma Turck oferuje szkolenia prowadzone przez profesjonalnych trenerów z szeroką wiedzą z zakresu norm bezpieczeństwa maszyn. W trakcie spotkań, które odbywają się w centrum szkoleniowym powstałym przy siedzibie firmy w Opolu, można pogłębić swoją wiedzę oraz zdobyć odpowiedzi na pytania z zakresu obowiązków, których należy dopełnić, aby maszyna była w pełni bezpieczna. Szkolenie można odbyć w grupie lub indywidualnie.
Audyty i oceny zgodności
Elementy bezpieczeństwa i wiedza to dobry początek. Aby jednak zrealizować jakiekolwiek zadania związane z modernizacją i zabezpieczaniem maszyn, należy przeprowadzić analizę ryzyka lub ocenę zgodności. Do realizacji tego typu zadań niezbędne są odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie, dlatego często zleca się je firmie zewnętrznej, która przygotowuje wytyczne umożliwiające zabezpieczenie maszyn zgodnie zobowiązującymi normami i dyrektywami. Firma Turck pomaga również w tego typu sytuacjach.
Kompleksowa oferta
Celem firmy Turck jest zaproponowanie klientom pełnej oferty z zakresu bezpieczeństwa maszynowego z jednego źródła i od jednego dostawcy: produktów, wiedzy, możliwości przeprowadzania audytów i ocen zgodności – wszystkiego, co oznacza wyjście naprzeciw wymaganiom i potrzebom klientów.
TURCK Sp. z o.o.
ul. Wrocławska 115, 45-836 Opole
tel. 77 443 48 00, fax 77 443 48 01
e-mail: poland@turck.com
www.turck.pl
źródło: Automatyka 7-8/2017
Komentarze
blog comments powered by Disqus