Fieldbus DART firmy Pepperl+Fuchs. Większa moc w obwodach iskrobezpiecznych
Andreas Hennecke drukuj
Technologia DART, znana również pod nazwą „Power-I” (rozwijana przez konsorcjum 13 firm), pozwala na dostarczanie dużych mocy do obwodów iskrobezpiecznych (IS), gwarantując najlepszą ochronę przed pożarem i wybuchem. Technologię tę po raz pierwszy zastosowano w elementach z rodziny FieldConnex firmy Pepperl+Fuchs, przeznaczonych do budowy sieci przemysłowych.
Fieldbus DART (ang. Dynamic Arc Recognition and Termination – dynamiczne wykrywanie i wygaszanie iskry) jest przeznaczony do strefy 1 i grupy gazowej IIC. Jest certyfikowany przez PTB (Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Niemiecki Instytut Metrologii) według dobrze znanej wszystkim specjalistom od Ex normy: IEC 60079-11 (PN-EN 60079-11:20010). Oznacza to, że Fieldbus DART gwarantuje najwyższy stopień ochrony w strefie 1.
Fieldbus DART i istniejące urządzenia polowe
Fieldbus DART oferuje wszystkie zalety FISCO (Fieldbus Intrinsically Safe Concept – zasady budowy iskrobezpiecznej sieci Fieldbus) w zakresie projektowania, realizacji i obsługi. Różnica polega na tym, że DART dostarcza pięć razy więcej energii do sieci – wystarczająco dla rozległych sieci z dużą liczbą urządzeń polowych.
Dziesięć lat temu, gdy FISCO uprościło zasady budowy i certyfikacji sieci w strefach Ex, zaczęto budować iskrobezpieczne sieci Fieldbus. Dziś Fieldbus DART przełamuje kolejne ograniczenia – zwiększa ilość energii dostarczanej do sieci IS i pozwala na swobodę działania.
Fieldbus DART może być wykorzystywane zarówno do budowy nowych sieci, jak i do unowocześnienia już istniejących.
Podstawową ideą było stworzenie iskrobezpiecznego segmentu Fieldbus o takich samych parametrach użytkowych, jakie ma segment w strefie bezpiecznej. Dlatego DART koncentruje się na dostarczeniu iskrobezpiecznej magistrali (trunk). Odgałęzienia (spursy), chronione są w klasyczny sposób. Dzięki temu do sieci Fieldbus DART mogą być przyłączane typowe urządzenia polowe w wykonaniu IS – mówi Michael Kessler, Dyrektor Techniczny w dziale Komponenty i Technologie firmy Pepperl+Fuchs.
Ciekawymi cechami Fieldbus DART są diagnostyka warstwy fizycznej oraz redundancja zasilania z podziałem mocy. Podział mocy oznacza, że każdy z modułów zasilających dostarcza do segmentu dokładnie połowę aktualnie potrzebnej energii. Uzyskane dzięki temu optymalne warunki pracy gwarantują dłuższy czas bezproblemowego działania układu zasilania i podwyższoną sprawność całej sieci, przy czym różnice parametrów sieci Fieldbus DART (iskrobezpiecznej) i sieci Fieldbus w strefie bezpiecznej są praktycznie pomijalne.
Fieldbus DART jest na najlepszej drodze do zajęcia pierwszego miejsca w rodzinie iskrobezpiecznych sieci typu Fieldbus – dostarcza dużą moc, a jego działanie zostało zaprojektowane przez wiodącego specjalistę w iskrobezpieczeństwie – firmę Pepperl+Fuchs.
Technologia DART została doceniona jako jedna z najważniejszych innowacji w przemyśle procesowym w ostatnich latach i nominowana do prestiżowej Nagrody Hermesa, przyznawanej podczas targów w Hanowerze. Zaledwie dwa lata po tej nominacji Pepperl+Fuchs wdrożył produkcję urządzeń z wykorzystaniem tej technologii.
Aby dowiedzieć się więcej o Fieldbus DART, zapraszamy do odwiedzenia strony www.dart-fieldbus.com.
Andreas Hennecke
Pepperl+Fuchs GmbH
www.pepperl-fuchs.com
Komentarze
blog comments powered by Disqus