Modułowy system Mico Pro do monitorowania prądu
Materiał prasowy (Murrelektronik) drukuj
Mico Pro (nazwa zastrzeżona znakiem towarowym) to innowacyjny system monitorowania prądu firmy Murrelektronik. To modułowe rozwiązanie zajmuje niewiele miejsca i można je zaadaptować dokładnie według potrzeb aplikacji, co przekłada się na korzystny bilans kosztów i zysków. Opatentowany system zasilania gwarantuje optymalną pracę maszyny. Dodatkową korzyścią jest zintegrowany blok potencjałów – dzięki tej koncepcji okablowanie zostało znacznie uproszczone.
Systemy zasilania to serce każdej maszyny. Muszą być maksymalnie niezawodne i taki właśnie jest system Mico Pro. To inteligentne rozwiązanie umożliwia jednoczesne monitorowanie wszystkich prądów oraz wykrywanie we właściwym czasie poziomów krytycznych. Sygnalizuje graniczne obciążenia i odłącza odpowiednie kanały. Ten opatentowany system działa w myśl zasady: „tak szybko, jak trzeba; najpóźniej, jak to możliwe”.
Elastyczność i integracja
Mico Pro to modułowy system na napięcie pracy 12 V i 24 V. Jego komponenty dobierane są z szerokiej gamy modułów, odpowiednio do konkretnego zastosowania. Można je połączyć w spójną całość i podłączyć bez używania narzędzi.
W ofercie dostępne są moduły z jednym, dwoma i czterema kanałami. Ich niewielka szerokość (8, 12 lub 24 mm) umożliwia znaczną oszczędność miejsca. W modułach Mico Pro fix zakres natężenia prądu jest stały (2, 4, 6, 8, 10 i 16 A), natomiast w modułach Mico Pro flex można go regulować – od 1 A do 10 A lub od 11 A do 20 A. Efektem jest większa elastyczność i redukcja liczby potrzebnych wersji. Co istotne, możliwa jest wymiana poszczególnych modułów oraz ich integracja w dowolnym czasie i w zależności od potrzeb.
Proste okablowanie
Mico Pro ma zintegrowany blok potencjałów, który znacząco upraszcza okablowanie. Dostępne są opcje połączeniowe na napięcie +24 V oraz 0 V na każdym kanale. Dodatkowe bloki potencjałów umożliwiają połączenie aż do 2×12 potencjałów na każdy kanał. Kolejna zaleta to łatwy w obsłudze i innowacyjny system mostkowania za pomocą dwóch szyn oraz bocznych zacisków sprężynowych do podłączania sygnałów kontrolnych i diagnostyki. Wszystkie wejścia i wyjścia są wyposażone w zaciski wtykowe. Przedniej części Mico Pro nie przykrywają żadne przewody, a kontrolki statusów są dobrze widoczne.
Zaawansowana diagnostyka
Bardzo istotne są funkcje diagnostyczne Mico Pro. Każdy kanał ma sygnalizację statusu oraz sygnału cyfrowego wysyłanego do PLC. Moduł zasilający pozwala na diagnostykę grupową całego systemu, a moduły z regulowanymi ustawieniami umożliwiają diagnostykę sygnałów poszczególnych kanałów.
Status każdego kanału sygnalizowany jest za pomocą diod LED. Gdy obciążenie osiągnie wartość 90%, dioda miga na zielono i przekazywany jest sygnał cyfrowy. W przypadku przekroczenia wartości granicznej Mico Pro niezwłocznie wyłącza odpowiedni kanał, dioda LED miga na czerwono i wysyłany jest sygnał statusu. Kanał można ponownie włączyć, naciskając przycisk lub przez sygnał z PLC. Możliwe jest również ręczne wyłączanie kanałów w celach serwisowych. Dzięki funkcji przełączania poprzez sygnał z PLC w modułach flex przełączanie elementów systemu nie wymaga stosowania dodatkowych styczników, przekaźników czy optoizolatorów. Dotyczy to nie tylko częstotliwości niskich (do 10 Hz), ale także wysokich.
Konstrukcja kaskadowa umożliwia podłączenie dodatkowej stacji Mico Pro na kanale Mico, co oznacza oszczędność kosztów i mniej prac instalacyjnych, zwłaszcza w przypadku aplikacji zdecentralizowanych.
MURRELEKTRONIK Sp. z o.o.
ul. Jordana 11, 40-056 Katowice
tel. 32 730 00 20, fax 32 730 00 23
e-mail: info@murrelektronik.pl
www.murrelektronik.pl
źródło: Automatyka 3/2017
Komentarze
blog comments powered by Disqus