Monitorowanie energii. System APROL EnMon
Materiał prasowy (B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.) drukuj
Początki działalności Charalambides Christis w 1945 r. były skromne: dwóch pracowników i jedna krowa. Zarządzanie zasobami w tych warunkach nie stanowiło większego problemu. 70 lat później Charalambides Christis jest największą firmą mleczarską na Cyprze, a efektywne zbieranie i analizowanie danych w takiej skali nie jest łatwym zadaniem. Znaleziono rozwiązanie: w niespełna sześć miesięcy wdrożono system APROL EnMon, stawiając sobie za cel zmniejszenie zużycia zasobów nawet o 20% w ciągu najbliższych trzech lat. Firma dysponuje również elastyczną platformą sprzętową, która pozwoli jej na dalszy rozwój i inwestycje z myślą o przyszłości.
Gdy zasięg terytorialny działalności obejmuje wiele miast, zbieranie i analizowanie danych w sposób zapewniający całościowy przegląd sytuacji jest nie lada wyzwaniem, niemniej spełnienie tego wymogu jest konieczne, jeśli chce się szybko reagować na ewentualne problemy z zapewnieniem jakości lub produkcją. W przypadku konserwacji i kontroli tradycyjne rozwiązanie wymaga pracy zespołu techników, którzy odczytują poszczególne liczniki oraz ręcznie rejestrują temperaturę i dane dotyczące zużycia zasobów.
W przeszłości ta czasochłonna rutyna oznaczała konieczność angażowania istotnych zasobów firmy, a nierzadko tracono po drodze cenne informacje i dane gromadzone w czasie rzeczywistym. Nie jest zatem zaskoczeniem, że firma Charalambides Christis – największe przedsiębiorstwo przetwórstwa mleka na Cyprze, mające za sobą długą historię inwestowania w najnowocześniejsze technologie – postanowiła sprostać wyzwaniu z pomocą B&R. Wybrano najlepsze dostępne na rynku rozwiązanie z zakresu zarządzania i redukcji kosztów energii: APROL EnMon.
Więcej funkcji, niższe koszty
Dla Constantinosa Dalmirasa, menedżera ds. energii i usług technicznych w Charalambides Christis, ważne było znalezienie takiego rozwiązania, w którym wszystkie zgromadzone dane trafiałyby w jedno miejsce, ułatwiając monitorowanie i analizę. Poszukiwano rozwiązania, które integrowałoby wszystkie istotne mierniki i dane procesowe w formie kompleksowych pulpitów wskaźników, umożliwiających szybką i łatwą ocenę produkcji i wydajności energetycznej. Dalsze specyfikacje obejmowały bardzo ambitny harmonogram wdrażania, elastyczność zapewniającą rozszerzenie do pełnowymiarowego systemu DCS oraz ściśle określony budżet.
Po zapoznaniu się z zaprezentowanym przez B&R systemem monitorowania energii APROL EnMon, Constantinos Dalmiras uznał, że spełnia ono idealnie jego wymagania. – Przyjrzeliśmy się różnym systemom dostępnym na rynku, ale wybraliśmy ten oferowany przez B&R ze względu na jego elastyczność – możliwość rozbudowy o system DCS oraz możliwość integracji innych technologii, takich jak monitorowanie stanu. Inne systemy nie są w stanie obsłużyć tak wielu typów magistrali i wejść – podkreśla Constantinos Dalmiras.
Szybki zwrot inwestycji
Dzięki doskonałej obsłudze i zastosowaniu standardowego sprzętu B&R, mimo trudności wdrożeniowych wynikających z pracy zakładu w układzie całodobowym, system podstawowy osiągnął pełną sprawność w ciągu niespełna sześciu miesięcy. W całym łańcuchu produkcyjnym firmy dokonywane były pomiary energii elektrycznej, temperatury, wilgotności, paliwa, energii cieplnej oraz parametrów przetwórstwa mleka i zużycia wody.
Wkrótce potem można było oszacować wielkość potencjalnych oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, wody i paliwa – oszczędności zapewniających firmie Charalambides Christis pełny zwrot z inwestycji w zaledwie kilka miesięcy od jej realizacji.
Kompleksowe pulpity menedżerskie
Mimo niezwykle rozbudowanego zakresu funkcji, APROL EnMon jest wyjątkowo prosty w obsłudze.
Dzięki łatwo konfigurowalnym ekranom system dostarcza technikom inspekcji pulpity z aktualnymi pomiarami, kierownikom produkcji wskaźniki wydajności instalacji, zespołowi zapewnienia jakości umożliwia monitorowanie krytycznych parametrów, a działowi finansowemu przekazuje dane o kosztach zużycia – wszystko to w ramach tego samego, jednolitego systemu.
Większe oszczędności dzięki rozbudowie
Firma Charalambides Christis, zachęcona dotychczasowymi pomyślnymi wynikami zastosowania APROL EnMon, postanowiła rozszerzyć dystrybucję punktów danych i gromadzić dane bezpośrednio z maszyn na liniach produkcyjnych.
Kolejne cele obejmują rozbudowę do pełnego rozwiązania DCS oraz wykorzystanie systemu monitorowania stanu APROL ConMon firmy B&R do predykcyjnego utrzymania ruchu, co pozwoli znacznie skrócić czas przestojów i natychmiast reagować na wszelkie problemy w produkcji.
B&R AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA Sp. z o.o.
ul. S. Małachowskiego 10, 61-129 Poznań
tel. 61 846 05 00
e-mail: office.pl@br-automation.com
www.br-automation.com
źródło: Automatyka 9/2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus