Prawidłowe zasilanie magistrali KNX
Materiał prasowy (ELMARK Automatyka) drukuj
W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na wygodę i wszechstronność zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i tych o charakterze komercyjnym. Znajduje to odzwierciedlenie w większej funkcjonalności instalacji elektrycznych uzyskiwanej dzięki stosowaniu inteligentnego sterowania, zapewnieniu niskiego zużycia energii oraz niezawodności i bezpieczeństwa na wysokim poziomie.
Tradycyjne instalacje są dość skomplikowane pod względem okablowania elektrycznego, ponieważ każda funkcja urządzenia musi mieć przypisany własny przewód sterujący. Wymaga to dużego nakładu pracy w zakresie projektowania, montażu, wdrożenia oraz utrzymania instalacji. Duże zagęszczenie kabli nie tylko pochłania dodatkową przestrzeń, ale może zwiększać ryzyko powstania pożaru. W związku z tym pod koniec lat 80. XX w. opracowano instalację nowej generacji o nazwie KNX, do jednokierunkowej komunikacji między dowolnym sterownikiem, czujnikiem i urządzeniem wykonawczym.
Oszczędne okablowanie i prosta realizacja
System KNX wykorzystuje jedynie dwuprzewodową magistralę instalacyjną, która przekazuje sygnały między urządzeniami równolegle do przewodu zasilającego 230 V AC. Pozwala to znacznie zmniejszyć liczbę przewodów elektrycznych instalowanych w budynku. System może być zrealizowany w bardzo prosty sposób z wykorzystaniem kilku urządzeń, ale także jako rozbudowany i złożony – z setkami urządzeń w budynku. W obu przypadkach do poprawnego działania magistrali KNX niezbędne jest prawidłowe zasilanie.
Dlaczego zasilacz KNX jest niezbędny dla magistrali KNX i nie można go zastąpić konwencjonalnym zasilaczem impulsowym? Otóż dlatego, że zasilacz KNX musi mieć zintegrowany dławik. Gdy z włącznika przesyłamy aktywny sygnał impulsowy do magistrali, zasilacz KNX natychmiast reaguje na impuls wyrównawczy dzięki zintegrowanemu dławikowi. Impulsy aktywny i wyrównawczy są następnie łączone w celu uzyskania prawidłowego sygnału reprezentującego „0” w cyfrowym świecie. Połączony kształt fali powinien zostać zakończony w ciągu 104 μs, co odpowiada 10 kHz, a następnie w przypadku innego przebiegu dla „0” lub braku przebiegu (tylko 30 V DC) dla „1” w ciągu kolejnych 104 μs.
Taka sekwencja „0” i „1” reprezentuje rzeczywistą funkcję/polecenie aktywowane przyciskiem, np. do docelowego siłownika systemu rolet (zgodnie ze schematem). W rezultacie ten prosty system KNX działa prawidłowo, co nie byłoby możliwe w przypadku podłączenia do magistrali zwykłego zasilacza z wyjściem 30 V DC. Podobnie działają inne urządzenia KNX, np. oświetlenie, ogrzewanie, systemy wentylacji czy bezpieczeństwa – mają tę samą zasadę działania na wspólnej magistrali i dlatego zasilacz KNX ze zintegrowanym dławikiem jest bardzo istotny dla utrzymania normalnej pracy systemu.
Dwa warianty zasilaczy KNX
W ofercie firmy Mean Well – światowego lidera w produkcji standardowych zasilaczy impulsowych – dostępne są dwa modele zasilaczy przeznaczonych do systemów KNX. Pierwszy z nich, KNX-20E-640, ma moc 19,2 W i maksymalną wydajność prądową 640 mA, zaś drugi, KNX-40E-1280, odpowiednio 38,4 W i 1280 mA. Każde urządzenie KNX zużywa 10 mA z zasilacza do przesyłania i odbierania sygnału w magistrali, co oznacza, że w przypadku zastosowania wspomnianych zasilaczy Mean Well maksymalna dopuszczalna liczba urządzeń na magistrali wynosi 64 lub 128 sztuk.
Urządzenia zapewniają stabilne napięcie magistrali oraz mają zabezpieczenie przed zwarciem i przeciążeniem. Dzięki kompaktowym wymiarom (odpowiednio trzy i cztery moduły) zajmują mało miejsca w rozdzielnicy. Więcej informacji o produktach KNX firmy Mean Well można znaleźć na stronie www.meanwell.elmark.com.pl.
ELMARK AUTOMATYKA Sp. z o.o.
ul. Niemcewicza 76, 05-075 Warszawa-Wesoła
tel. 22 773 79 37, 22 778 99 25
fax 22 773 79 36
e-mail: elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl
źródło: Automatyka 6/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus