Problem wyboru? Odpowiednie złącze w odpowiednim czasie
Szeroka gama modułowych złączy przemysłowych umożliwia elastyczne reagowanie w obszarze jednego systemu na wymagania nowych aplikacji. Dodatkową zaletą jest to, że w obudowie złącza mogą być zintegrowane różne funkcje.
Aby być na czasie, trzeba śledzić trendy. Producenci wytrzymałych złączy przemysłowych mieli tego świadomość, gdy około 25 lat temu fabryki dużych przedsiębiorstw przemysłowych zaczęły przekształcać się we w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne. Łączenie w sieć poszczególnych maszyn i systemów w płynnie działającą jednostkę produkcyjną wiązało się z dystrybucją energii i sygnałów, przesyłaniem danych, a także wdrażaniem systemów związanych z bezpieczeństwem.
Niezastąpione złącza
Realizację wspomnianych zadań umożliwiają dostępne na rynku różne systemy złączy przemysłowych, które można wykorzystywać równolegle. Dobór elementów jest jednak dla konstruktorów równie dużym wyzwaniem, jak dla personelu technicznego praktyczna obsługa różnorodnych komponentów podczas tworzenia takiej instalacji. Do tego dochodzą aspekty związane ze wzrostem kosztów i nakładów pracy, które w wielu przypadkach doprowadziły do rezygnacji ze stosowania złączy i połączenia części instalacji za pomocą przewodów.
Czas pokazał, że nie jest to dobre wyjście w sytuacji, gdy istnieje konieczność częstej wymiany poszczególnych elementów instalacji, a jednocześnie unikanie przestojów jest najwyższym priorytetem dla operatorów instalacji przemysłowych. Złącza przemysłowe musiały pozostać w systemach, a producenci musieli dostosować się do nowych warunków i związanych z nimi wymagań. Z tego względu opracowano modułowe systemy złączy. Dzięki temu w obudowie złącza mogą być umieszczone różne funkcje.
Szybszy montaż
Firma ILME od początku przywiązywała szczególną wagę do szybkiego i łatwego montażu serii modułowych złączy MIXO. Dzięki bocznym profilom zastosowanym przez producenta system MIXO jest najpierw łączony w bloki, aby następnie mógł być zamontowany w ramce za pomocą zacisku mocującego. Prosty i sprawdzony przez włoskiego producenta system dzięki swojej budowie pozwala na znaczną oszczędność czasu montażu, a tym samym kosztów. Pomysł ILME został pozytywnie przyjęty przez rynek jako przyjazny użytkownikowi.
Przy opracowywaniu koncepcji modułów prądowych 100 A i 200 A firma położyła nacisk na prostotę i niezawodność działania. W miejsce obecnej na rynku techniki współosiowej producent z Mediolanu zaproponował solidne połączenie zaciskane. Ten ruch był odpowiedzią na potrzeby klientów poszukujących gazoszczelnego i odpornego na wibracje połączenia. Technika zaciskania sprawdza się w tym przypadku zdecydowanie lepiej od wszystkich innych typów połączeń. Co równie istotne, można ją realizować w sposób kontrolowany i z gwarancją utrzymania stałej jakości. Opinie płynące od użytkowników potwierdzają, że wybór koncepcji był trafny.
Ponad 50 typów modułów
Konsultacje z inżynierami i technikami dostarczają ILME pomysłów i inspiracji do optymalizacji istniejących rozwiązań lub opracowywania nowych produktów. Efektem jest m.in. rozbudowanie serii MIXO w ostatnich latach do 55 typów modułów. Rozwój będzie kontynuowany zgodnie z rozwojem techniki.
Rdzeniem serii MIXO są standardowe moduły do przesyłu mocy i sygnałów dla prądów znamionowych w zakresie 5–200 A i napięć od 50 V do 2900/5000 V. MIXO to także wiele modułów do przesyłu danych – BUS, USB, D-Sub, RJ45 lub Fast Ethernet – co czyni system wszechstronnym.
Ubiegły rok przyniósł wiele nowości w ofercie produktowej ILME, jak np. moduł 12-pinowy na napięcie 250 V, wysokonapięciowy moduł CX 02 CHF/CHM czy długo wyczekiwany przez rynek moduł gigabitowy.
Przesyłanie danych
Do przesyłania za pomocą światłowodu wyjątkowo wrażliwych na działanie pól elektromagnetycznych danych w aplikacjach idealnie nadają się moduły LWL. Aby dodatkowo zredukować wartość tłumienia, ILME wprowadziło ceramiczne tuleje z cyrkonu, które mogą być wykorzystywane opcjonalnie. Zastosowanie tej technologii pozwala zrezygnować z użycia specjalnych obudów EMV, co z kolei umożliwia znaczną redukcję kosztów złączy.
Przekazywanie ciśnienia o wartości do 8 barów w przypadku programu MIXO może odbywać się przy użyciu złączy z wkładkami do kontaktów pneumatycznych z trzema komorami na węże o przekroju wewnętrznym 1,6–4 mm albo złączy z dwoma komorami na węże o przekroju wewnętrznym 6 mm. Opcjonalnie dostępne są styki pneumatyczne z zaworem, dzięki którym po rozłączeniu złącza automatycznie i bezzwłocznie odcina się przepływ sprzężonego powietrza. Paleta produktów MIXO umożliwia użytkownikowi szybkie dokonywanie zmian w obszarze jednego systemu.
Informacje i zdjęcia w artykule wykorzystano dzięki uprzejmości firmy ILME. Oficjalnym dystrybutorem produktów ILME w Polsce jest firma Conprod.
CONPROD MACIEJ BŁACH
ul. Tymiankowa 22, 55-080 Krzeptów
tel. 71 307 00 67, 880 583 378
e-mail: m.blach@conprod.pl
www.conprod.pl
źródło: Automatyka 1-2/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus