Wysokojakościowe złącza przemysłowe. MOLEX HDC – seria GWConnect
Złącza przemysłowe są stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane są podłączenia obwodów zasilania, sterowania i sygnałów. Nie może ich zabraknąć w maszynach elektrycznych i elektronicznych, narzędziach, robotach, szafach sterowniczych oraz urządzeniach sterujących.
Złącza serii GWConnect firmy MOLEX HDC (Heavy Duty Conecction) zostały specjalnie zaprojektowane do ciężkich zastosowań przemysłowych, nadają się do stosowania z prądem przemiennym i stałym nawet w aplikacjach EMC (fot. 1). Wytrzymała obudowa i najwyższa jakość wykonania styków zapewnia ciągłość pracy i pewnego połączenia elektrycznego nawet dla ponad 500 cykli rozłączania.
Korzyści z zastosowania złącz
GWConnext to przede wszystkim prosta instalacja, konserwacja i serwis techniczny, szybki proces produkcji i montażu, możliwość modułowego łączenia części elektrycznych w wymagających aplikacjach oraz zdolność łączenia i modyfikacji modułowych części maszyn po instalacji.
Standardowo złącze składa się z czterech podstawowych elementów: obudowy wtyku – najczęściej rozłączana cześć zewnętrzna, dwóch wkładek – łączonych z przewodami za pomocą styków w wersji męskiej i żeńskiej oraz mocowanej na panel obudowy gniazda.
Należy pamiętać, że maksymalne napięcie pracy wynosi 500 V dla wersji standardowych i 830 V dla wersji HV, przy stopniu zanieczyszczenia 3. Jeśli stopień zanieczyszczenia się zwiększa, parametry elektryczne maleją.
Styki połączeniowe w złączach mogą przenosić niski prąd i napięcie odpowiednie dla sygnału i komunikacji. W tym przypadku wkładka ma standardowo posrebrzane styki. Jeśli sygnał wymaga napięcia poniżej 5 V i prądu poniżej 5 mA, zalecane jest użycie styków złoconych.
Obciążalność prądowa złącz przemysłowych, jak w każdym elemencie elektrycznym lub elektronicznym, maleje wraz ze wzrostem temperatury otoczenia (wykres).
Każda wkładka ma własną krzywą zależności prądu od temperatury otoczenia, która dokładnie jest opisana w katalogu głównym. Parametrami, które należy poznać, są: liczba styków, napięcie, prąd. Aby sprostać wymaganiom rynku, firma Molex HDC oferuje styki śrubowe, sprężynowe, zaciskane oraz push-in.
Bardzo duża liczba wkładek i odpowiednich do nich obudów sprawia, że wybór właściwej konfiguracji może być złożony. Aby uprościć tę operację, jak również ułatwić znalezienie symbolu części, wprowadzono oznaczenie łączące typ złącza z ich wielkością, np. 3A, 6B, 10B, 16B itd. Wybierając elementy z grupy np. 6B istnieje pewność, że wkładki i obudowy będą do siebie pasowały. Wartość liczbowa odnosi się do odległości między śrubami mocowania wkładek do obudowy, które są wspólne dla obu wkładek i obudów.
Aby łatwiej identyfikować obudowy, wprowadzono kilka grup:
- STD – standardowe aplikacje dla wkładek do 250 V lub 500 V,
- STD-HV – standardowe aplikacje dla wkładów do 830 V,
- HE – podwyższone wymagania środowiskowe i wkładki do 250 V lub 500 V,
- HE-HV – podwyższone wymagania środowiskowe i wkładki do 830 V,
- EMC – aplikacje, które wymagają kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) dla wkładu do 500 V.
Złącza przemysłowe firmy Molex HDC są zgodne ze standardami EN 61984, VDE 0627, CSA: C22.2 No. 182.3, NEMA 250 1991, UL50, Type 4,4x,12, DESINA i EUROMAP.
ASTAT sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 441, 60-451 Poznań
tel. 61 848 88 71, fax 61 848 82 76
www.astat.pl
źródło: Automatyka 5/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus