Złącza obrotowe Ethernet
Materiał prasowy drukuj
Maszyny na liniach produkcyjnych pracują z coraz większą prędkością i bardziej skompresowanymi cyklami, dostarczając gotowe produkty w coraz krótszych okresach czasowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu sieci typu Ethernet, w której prędkość transmisji danych znacznie przekracza prędkości uzyskiwane przez standardowe sieci przemysłowe. Co jednak zrobić, gdy trzeba przesłać sygnały Ethernet z obrotowej części maszyny do drugiej części stacjonarnej?
Firma Fritz Kübler GmbH wyszła naprzeciw potrzebom rynku i zaprojektowała specjalne złącza obrotowe, nazywane również pierścieniami ślizgowymi. Pozwalają one przesyłać sygnały elektryczne, zasilające, sterujące oraz Ethernet z platformy stacjonarnej do obrotowej lub odwrotnie. Ta technologia jest standardowo stosowana w stołach obrotowych lub robotach przemysłowych, które muszą powtórzyć swój ruch i zadania miliony razy ze stałą i powtarzalną dokładnością (przy wielokrotnych, pełnych obrotach). W takim przypadku elementy sterowania i układ napędowy są często integrowane z ruchomymi lub wirującymi częściami maszyny. Statyczna część konstrukcji służy jako rama. Wówczas przesył prądu i danych następuje za pośrednictwem złączy obrotowych, które są przeznaczone zwłaszcza do stołów obrotowych lub pomiarowych, wyważarek, maszyn testowych oraz do innych urządzeń automatyki i robotów przemysłowych.
Pełna kontrola dzięki SR120
Dzięki trzykomorowemu systemowi modułowemu, z innowacyjną koncepcją ekranowania, nowy pierścień ślizgowy SR120 firmy Kübler zapewnia bezpieczną transmisję sygnałów elektrycznych i mediów, jak również danych przez sieć Ethernet. SR120 Ethernet udostępnia użytkownikom do 20 kanałów, które mogą być dowolnie łączone do transmisji sygnałów i obciążenia. Kanały mocy są dopuszczone do pracy przy maksymalnie 400 V AC oraz do 20 A, a kanały do transmisji sygnału – 48 V/8 A. Kanały do transmisji mediów (powietrza, cieczy) mogą pracować zarówno na zasadzie jednokierunkowej, jak i dwukierunkowej.
Wszystkie komory pierścienia SR120 są nie tylko odizolowane, ale też wewnętrznie ekranowane. Wielkość, kształt i ekranowanie tworzą konstruktywną całość, która gwarantuje optymalną dostępność wszystkich mediów. To sprawia, że ramka danych komunikacji Industrial Ethernet nie jest narażona na zaburzenia elektromagnetyczne. Dzięki takim rozwiązaniom możemy mieć pełną kontrolę nad parkiem maszynowym i czerpać satysfakcję z pracy.
Zalety
Pierścień SR120 Ethernet zapewnia wiele korzyści. Protokoły transmisji danych oparte są na standardzie Fast Ethernet (Profinet, EtherNet/IP i wiele innych). Przesyłane mogą być również sygnały z innych systemów sieciowych, np. Profibus. Rozwiązanie to gwarantuje bezpieczną transmisję mediów oraz sygnałów elektrycznych, a także danych za pomocą sieci Ethernet. Żywotność przekracza 500 milionów obrotów. Plusami są również łatwa obsługa SR120 oraz dwuletnia gwarancja.
Więcej informacji o pierścieniach ślizgowych oraz enkoderach dla sieci EtherNet/IP można znaleźć na youtube: Kubler Poland.
KUBLER Sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 441
60-451 Poznań
tel. 61 849 99 02
e-mail: info@kubler.pl
źródło: Automatyka 7-8/2019
Słowa kluczowe
Branża spożywcza, Kübler, przemysł spożywczy, złącza, Złącza obrotowe, Złącza obrotowe Ethernet
Komentarze
blog comments powered by Disqus