Cyfryzacja, wizualizacja i komunikacja. Ekonomiczna produkcja z rozwiązaniami B&R
Materiał prasowy (B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.) drukuj
Rosnąca różnorodność produktów i jednostkowe partie produkcyjne sprawiają, że małym i średnim przedsiębiorstwom coraz trudniej jest ekonomicznie zarządzać produkcją. B&R skupia się na wprowadzaniu w zakresie cyfryzacji, wirtualizacji i komunikacji takich zmian, które umożliwią przedsiębiorstwom pokonanie tych trudności. Korzyści są ogromne.
Przemysłowy Internet Rzeczy stawia nowe wyzwania dotychczasowym architekturom sieciowym.
Architektura Edge –większa wydajność sieci
W związku z zapotrzebowaniem na wstępne przetwarzanie danych uzyskanych z maszyn chętnie wybieranym rozwiązaniem jest architektura Edge. Gwarantuje ona kompleksowe podejście do problemu: zaspokaja zapotrzebowanie na komunikację w czasie rzeczywistym i zapewnia niezbędną funkcjonalność przetwarzania danych.
Możliwości komunikacyjne
Funkcjonalność architektury Edge zależy od tego, w jakim stopniu łączone maszyny i urządzenia są w stanie dostarczać informacje o ich dostępności i wykorzystaniu. Zwiększenie funkcjonalności można osiągnąć, wyposażając maszyny w komponenty, które umożliwiają rejestrację i przekazywanie danych o stanie.
Bliźniaki cyfrowe (Digital Twins) dla zaawansowanej analityki
Wirtualizacja umożliwia konstruowanie modeli opisowych w celu symulacji zachowania systemu sterowania ruchem lub pętli sterujących. Dzięki temu na wczesnym etapie można określić wyzwania, z jakimi zmierzymy się w przyszłości. Dla zapewnienia optymalnej współpracy w sieci maszyny muszą być wyposażone w interfejsy semantyczne. W ten sposób mogą dostarczać dane o procesach w wysokiej rozdzielczości do celów zaawansowanej analityki lub integracji z systemami o powiązaniach funkcjonalnych.
Programowanie bazujące na modelach
Połączenie elementów i dyscyplin automatyki – czujników, komputerowej obróbki danych, komunikacji i sterowania – skutkuje większą złożonością oprogramowania w projektach inżynierskich. Prostym sposobem tworzenia inteligentnych rozwiązań w zakresie oprogramowania jest zastąpienie ręcznego wpisywania rozległego kodu modelem złożonym z bloków funkcyjnych.
Szybsze wdrożenie z wykorzystaniem programowania obiektowego
Biblioteka ponad 500 bloków funkcyjnych, która ciągle rośnie, pomaga radykalnie ograniczyć czas i koszty implementacji procesów maszynowych w oprogramowaniu sterującym. Specjalne komponenty stworzone dla Przemysłowego Internetu Rzeczy można sprawnie włączać w istniejące rozwiązania z dziedziny automatyki. Dzięki kilku szybkim ustawieniom możliwe jest np. wykorzystanie ich do wizualizacji parametrów OEE na maszynie.
Ciągły monitoring gwarancją solidnego planu
Dzięki predykcyjnemu utrzymaniu ruchu użytkownicy mogą nieprzerwanie monitorować stan techniczny maszyny i wykorzystywać zebrane na ten temat dane do obliczania terminów serwisowania. Takie podejście zapobiega występowaniu nieplanowanych przestojów i istotnie zwiększa dostępność urządzeń. Specjalnością B&R są zaawansowane technologie zbierania, obróbki i udostępniania danych dla wszystkich uczestników procesu.
Monitoring energii
Dzięki pozyskiwaniu danych o wszystkich mediach – od energii elektrycznej po gaz ziemny i olej opałowy, a nawet sprężone powietrze – możliwa jest automatyczna i kompleksowa rejestracja całkowitego zużycia energii. Obliczenie i podgląd wielkości zużycia i kosztów znacznie ułatwia wdrażanie systemów zarządzania energią zgodnie z ISO 50001. Ocena i wizualizacja danych historycznych umożliwia analizę zużycia energii na różnych poziomach szczegółowości, w celu dokładnego określenia związków przyczynowo-skutkowych.
OPC UA TSN komunikacyjną przyszłością
Integracja całej komunikacji od poziomu ERP do poziomu procesu jest głównym wymogiem wobec dzisiejszych, najbardziej zaawansowanych systemów produkcji. Aby ściślej powiązać technologie informatyczne z automatyzacją, operatorzy instalacji coraz częściej sięgają po otwarty standard OPC UA. Dotychczasowe ograniczenia tego standardu w zakresie możliwości sterowania w czasie rzeczywistym zostały rozwiązane dzięki mechanizmowi TSN (Time-Sensitive Networking). Tym samym OPC UA TSN stanowi kompletne rozwiązanie komunikacyjne dla wszystkich aplikacji. B&R, biorąc czynny udział w rozwoju tej technologii, integruje OPC UA TSN z własnym portfolio produktów.
B&R AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA Sp. z o.o.
ul. S. Małachowskiego 10
61-129 Poznań
tel. 61 846 05 00
e-mail: office.pl@br-automation.com
www.br-automation.com
źródło: Automatyka 5/2018
Słowa kluczowe
B&R Automatyka Przemysłowa, cyfrowy bliźniak, cyfryzacja, internet rzeczy, komunikacja, wizualizacja
Komentarze
blog comments powered by Disqus