Rosnące wymagania wobec maszyn pakujących
Siła innowacyjna w branży opakowań skutkuje stawianiem coraz nowszych wymagań wobec maszyn i urządzeń. Obecne i przyszłe wymagania stawiane maszynom pakującym idą w parze z rosnącą cyfryzacją.
Globalne trendy, obserwowane w branży opakowań, nabierają coraz większego znaczenia dla użytkowników końcowych. O ich innowacyjności świadczą: elastyczność, indywidualizacja, przejrzystość i szereg innych cech.
Elastyczność
Maszyny można coraz częściej traktować jako pojedyncze jednostki i używać ich w sposób elastyczny. Umożliwia to szybką reakcję na promocje handlowe i uzyskanie możliwości produkcji szerokiej gamy wyrobów na jednej maszynie. Ponadto czasy przezbrojenia maszyny są krótkie, a zmiany formatów można przeprowadzać szybciej. Zmniejsza to nakład pracy wymagany przy wprowadzaniu nowych produktów na rynek.
Indywidualizacja
Elastyczność można zmaksymalizować do wielkości partii. W ten sposób klient może być traktowany indywidualnie i stać się częścią rozwoju produktu. Wysoki stopień elastyczności pozwala również na szybsze dostosowanie się do potrzeb rynku i zapewnia rosnący wskaźnik innowacyjności, jak również redukcję zapasów – „Make to Order”.
Przejrzystość
Usprawnione zarządzanie danymi jest podstawą do tworzenia sieci międzyzakładowej. Wszystkie procesy stają się prostsze dzięki znormalizowanym strukturom danych. Zoptymalizowane procesy monitorowania ułatwiają prace konserwacyjne i serwisowe, a cały system kontroli produkcji jest perfekcyjnie dopracowany. Obsługa klienta jest usprawniona dzięki wykorzystaniu urządzeń mobilnych oraz opcji „Track & Trace”.
Dostępność
Wczesne wykrywanie usterek zapewnia maksymalną dostępność maszyny. Utrzymanie ruchu może być zaplanowane, a magazynowanie części zamiennych zminimalizuje zaangażowanie inwestycyjne. Dodatkowo łatwy sposób zamawiania części zamiennych, szybka dostawa oraz montaż niewymagający szkoleń, daje większą swobodę przy podjęciu decyzji
o zakupie maszyn.
Interakcja człowieka z maszyną
Intuicyjne koncepcje ułatwiają obsługę złożonych technologii i zmniejszają podatność na błędy. Mobilne urządzenia końcowe i otwarte interfejsy zapewniają elastyczną kontrolę i dostęp do wszystkich funkcji maszyny. Technologie internetowe wspomagają diagnostykę i zmniejszają możliwości powstawania błędów w procesie
produkcji.
Efektywne gospodarowanie zasobami
Sieć cyfrowa stanowi dźwignię umożliwiającą zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów: maszyna dostosowuje się do materiału, a nie materiał do maszyny. W ten sposób można optymalnie dopasować koszty materiałów i energii oraz zminimalizować straty materiałowe i produkcyjne. Inteligentnie sterowane silniki umożliwiają również odzyskiwanie energii.
Przemysł 4.0 – kompetencja w zakresie współpracy staje się nową kluczową kompetencją
Sektor budowy maszyn charakteryzuje się od zawsze wysokim stopniem zorientowania na potrzeby klienta i zdolnością przekładania potrzeb swoich klientów na rozwiązania techniczne. Przemysł 4.0, przekraczając granice dotychczas znanego świata przemysłu maszynowego, dają całkiem nowe szanse i możliwości. Ten, kto potrafi coraz szybciej i lepiej współpracować ze swoimi partnerami, wygra z konkurencją. Kompetencje w zakresie współpracy wymagają ekspertyzy, która odpowie na trendy i wymagania klientów końcowych w zakresie maszyn następnej generacji.
Koncepcje Lenze dla przemysłu opakowań
Już od ponad 70 lat wspieramy firmy z branży opakowań, zarówno producentów maszyn, jak i samych producentów opakowań. Uzbrojeni w wiedzę oraz najnowsze rozwiązania technologiczne, Lenze wspólnie z partnerami, wypracowujemy najlepsze rozwiązania dla każdego zadania maszynowego: od wstępnego pakowania do paletyzacji. Nasza uniwersalna i otwarta platforma automatyzacji w optymalny sposób dopasowuje się do konkretnych potrzeb użytkownika. Ponadto upraszczamy inżynierię oprogramowania poprzez modularyzację i standaryzację oprogramowania maszyn, a tym samym znacznie skracamy czas ich projektowania. Application Software Toolbox Lenze FAST pozwala łatwo łączyć inteligentne, standardowe moduły programu, tworząc najróżniejsze aplikacje, oszczędzając nawet 80% czasu.
Lenze Polska Sp. z o.o.
ul. Roździeńskiego 188 B, 40-203 Katowice
tel. 32 203 97 73, fax 32 781 01 80
www.lenze.com
źródło: Automatyka 10/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus