Milowy krok w stronę IoT/Industry 4.0 z HMI/SCADA WebAccess
Igor Wojtkiewicz (ELMARK Automatyka) drukuj
W 100 proc. webowy, oparty na architekturze chmury, WebAccess urzeczywistnia koncepcję Internet of Things w zarządzaniu rozbudowanym systemem sterowania. Jeszcze nigdy monitoring i nadrzędna kontrola nie były tak zorientowane na integrację z systemami MES/ERP, jak i na zdalny
dostęp poszczególnych użytkowników.
Współcześnie coraz więcej wdrożeń wymaga kompleksowej wymiany danych na wielu poziomach, chociażby między urządzeniami lub poszczególnymi użytkownikami (technologami, operatorami, działem biznesowym). Dzięki koncepcji chmury możliwy jest dostęp dla każdego z nich. W pełni webowy system HMI/SCADA firmy Advantech, WebAccess, pozwala na dostęp do każdego z nich nawet z poziomu przeglądarki internetowej.
Każdy użytkownik ma oczywiście swój poziom uprawnień i przypisane panele, a więc ekran wyświetlany u operatora będzie inny niż u technologa. W tak uzależnionej od sieci aplikacji konieczne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Ochrona przed nieuprawnioną ingerencją z zewnątrz gwarantowana jest przez współpracę Advantecha z ICS-CERT (Industrial Control Systems Cyber Emergency Response Team) oraz ICSA (International Computer Systems Association). Również awarie sprzętowe nie są straszne WebAccessowi – możliwe jest stworzenie w pełni redundantnego układu (z redundantnym serwerem, portami oraz urządzeniami).
Poza typowym systemem SCADA WebAccess ma wbudowany Dashboard oparty na HTML5, który pozwala na analizę danych i ułatwia podejmowanie decyzji odnośnie procesu np. przez kierownictwo. Tak jak wszystkie funkcjonalności WebAccessa, jest on dostępny nawet przez urządzenia mobilne. Dzięki wbudowanym widgetom (i możliwości tworzenia własnych) zaprojektowanie tej najbardziej zewnętrznej części systemu jest wyjątkowo proste. Dzięki łatwo konfigurowalnym harmonogramom można np. dostosować cykl produkcji do dni wolnych od pracy.
Większość programów typu SCADA innych producentów wymaga dokupywania dodatkowych pakietów licencyjnych w celu rozszerzenia funkcjonalności. Nie WebAccess. Już w standardzie posiada np. ponad 200 driverów komunikacyjnych, a więc bez problemu można połączyć się przykładowo ze sterownikami Siemens, Beckhoff czy Allen Bradley (i wieloma innymi, nawet tymi niszowymi). AMS – Alarm Management System – pozwala na kompleksowe tworzenie i zarządzanie całymi grupami alarmów oraz informowanie o takich stanach (na panelu operatorskim, za pomocą SMS-a lub e-maila). Baza danych pracująca w czasie rzeczywistym, poza typowymi zastosowaniami (archiwizacja, wyświetlanie trendów), umożliwia również tworzenie raportów Excel (np. co godzinę/dzień/tydzień) oraz wymianę z innymi systemami bazodanowymi (SQL, OPC, Oracle, MS Access, MySQL). Dzięki możliwości przesyłania informacji do systemów zarządzania MES/ERP, za pomocą np. OPC UA/DA lub BACnet, WebAccess może być pośrednikiem między aplikacjami biznesowymi a typowymi protokołami przemysłowymi.
Dla integratorów bardzo ważna jest łatwość projektowania kolejnych paneli HMI – WebAccess ma bardzo dużą bibliotekę gotowych widgetów (kontrolki, wizualizacje trendów, mapy, alarmy itd.) oraz możliwość dodawania własnych. Co więcej, możliwa jest również integracja ze sprzętem audio–wideo. Wtedy obraz z kamery może być wyświetlany bezpośrednio na panelu operatorskim. Bardzo interesujące jest też wspieranie Google Maps i lokalizacji GPS – pozwala to np. na umieszczenie w panelu mapy i śledzenie na niej samochodu z nadajnikiem. Załączanie skryptów do paneli daje możliwość stosowania zaawansowanych aplikacji lub nawet prostego sterowania. Dzięki grafice wektorowej w WebAccessie obraz jest wyświetlany poprawnie niezależnie od wymiarów ekranu. Wcale nie tak powszechna wśród oprogramowania SCADA jest też obsługa multitouch przez panele, oferowana oczywiście przez WebAccess.
Jak widać, WebAccess stanowi nową jakość w systemach HMI/SCADA.
Olbrzymia funkcjonalność przy zaskakująco umiarkowanej cenie oraz pełna skalowalność pozwalają na szerokie stosowanie: od małych zakładowych instalacji, aż do zarządzania zespołami fabryk. Inspirujące mogą być istniejące już wdrożenia (ponad 20 000 na całym świecie), zarówno typowo przemysłowe, w petrochemii lub oczyszczalniach ścieków, jak i w automatyce budynkowej (BMS). Przykładowe aplikacje opisane są na stronie producenta. Więcej informacji można uzyskać u polskiego dystrybutora, firmy Elmark Automatyka.
ELMARK AUTOMATYKA Sp. z o.o.
ul. Niemcewicza 76, 05-075 Warszawa-Wesoła
tel. 22 773 79 37, fax 22 773 79 36
e-mail: elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl
źródło: Automatyka 7-8/2015
Słowa kluczowe
elmark automatyka, internet of things, system sterowania, WebAccess
Komentarze
blog comments powered by Disqus