Bezprzewodowy system monitoringu instalacji z ATIM Cloud Wireless
Rodzina radiomodemów ATIM Cloud Wireless® (ACW) firmy ATIM stanowi kompletne rozwiązanie umożliwiające włączenie urządzeń w świat Przemysłowego Internetu Rzeczy. Modemy monitorują dane w czasie rzeczywistym i zapewniają prostą instalację i obsługę. Charakteryzuje je energooszczędność − bardzo niski pobór mocy (zasilanie bateryjne) i niska cena, która pozwala na szybki zwrot z inwestycji. W zależności od modelu komunikacja odbywa się w sieci radiowej, w nielicencjonowanym paśmie 868 MHz, albo sieciach Sigfox lub LoRaWan.
Gdzie warto stosować moduły ATIM Cloud Wireless?
Przykładowe zastosowania, w których radiomodemy serii ACW znakomicie realizują zadania to inteligentne aplikacje systemów Smart City / Smart Metering / Smart Building, monitoring parametrów gleby, terenów rolnych czy rozległych obszarów geograficznych. W jednej instalacji możliwe jest monitorowanie tysięcy pomiarów z wielu oddalonych czujników – sieć można łatwo rozbudować w dowolnym momencie, dodając lub przenosząc modemy. Transmisja może być realizowana cyklicznie lub zdarzeniowo. Po przekroczeniu określonego progu wartości (progi są konfigurowane indywidualnie przez użytkownika) moduł może wysłać za pośrednictwem chmury alert w postaci e-maila lub SMS-a. Urządzenia wyposażone w wewnętrzne anteny, wejścia i wyjścia (analogowe i cyfrowe) czy wbudowane czujniki umożliwiają włączenie różnego rodzaju urządzeń i obiektów w świat Przemysłowego Internetu Rzeczy (IoT).
W nielicencjonowanym paśmie 868 MHz i trybie Modbus modemy serii ACW mogą wymieniać dane z radiomodemami ARM-SE (i innymi serii ARM firmy ATIM), tworząc sieci monitoringu i sterowania instalacjami o dowolnej topologii.
Rys. Poglądowy schemat topologii sieci w standardzie IoT z użyciem radiomodemów ACW
Energooszczędne i elastyczne
Radiomodemy ACW zapewniają łatwą i ekonomiczną budowę bezprzewodowej sieci komunikacyjnej i jej elastyczną adaptację do indywidualnych potrzeb. W zależności od indywidualnych uwarunkowań komunikacja może odbywać się w sieciach:
- lokalnej radiowej w trybach Modbus master/slave (868 MHz),
- Sigfox,
- LoRaWAN™.
Urządzenia są wyposażone w kontraktor, który pozwala na szybki test działania. W wersjach standardowych obudowy radiomodemów są zabezpieczone zgodnie ze stopniem ochrony IP65 i pracują w temperaturze od -20 do +55 °C.
Modemy do zadań specjalnych i dla stref EX
Wersje specjalne, jak na przykład ACW-WL przeznaczony do detekcji wycieków, są przygotowane do działania w rozszerzonym zakresie temperatury (-25 °C do +70 °C) i mają wodoodporną obudowę zabezpieczoną zgodnie ze stopniem ochrony IP68. Do pracy w strefach zagrożonych wybuchem przeznaczone są modele z certyfikatem ATEX (np. model ACW-MR2Ex z certyfikatem ATEX dla strefy 2, 22).
Wygodna konfiguracja z poziomu PC
Konfigurator ACW to bezpłatna aplikacja umożliwiająca konfigurację modułów Atim Cloud Wireless z poziomu komputerów PC. Aplikacja dostępna jest dla systemów operacyjnych Windows 32/64 oraz 7/8/10. Można ją pobrać z serwisu www.sabur.com.pl.
Platforma ATIM Cloud Wireless®
Radiomodemy serii ACW przeznaczone do pracy w sieciach Sigfox i LoRaWAN® mogą być zarządzane z poziomu bezpiecznej platformy internetowej ATIM Cloud Wireless®. Przyjazny interfejs platformy pozwala na szybkie sprawdzenie stanu pracy modułów ACW, ich lokalizacji, umożliwia także prostą analizę danych na wykresach i uaktywnienie alertów przesyłanych za pomocą e-maili lub SMS-ów.
Rodzinę ATIM Cloud Wireless tworzą następujące modele:
- ACW-TH – modem radiowy z cyfrowym czujnikiem temperatury i wilgotności przeznaczony do monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach (np. w biurowcach, obiektach użyteczności publicznej i budynkach przemysłowych). Doskonale realizuje zadania w obiektach o wysokiej efektywności energetycznej typu Smart Building.
- ACW-TMD1 – radiomodem z zewnętrznym cyfrowym czujnikiem temperatury, przeznaczony do kontroli temperatury w odległych miejscach. Radiomodem informuje o stanach alarmowych i przekroczeniach ustalonych progów. Może monitorować np. pracę zamrażarek i łańcuchów chłodniczych, a także stanowić element systemów zwiększania efektywności energetycznej i innych inteligentnych aplikacji.
Moduł w wersji ACW-TM2D jest wyposażony w dwie sondy z czujnikami temperatury, które pozwalają na indywidualny pomiar w dwóch różnych miejscach.
- ACW-TM1 – modem z wejściem analogowym dla czujnika PT100.
- ACW-MR2 – radiomodem z wbudowanymi dwoma wejściami cyfrowymi przeznaczony do monitorowania stanów urządzeń. Doskonale sprawdza się także w transmisji impulsów z liczników (np. energii, ciepła lub wody). Jest dostępny również w wykonaniu EX, dla stref zagrożonych wybuchem i np. zbierania danych z liczników gazu (model ACW-MR2Ex, certyfikat ATEX dla strefy 2, 22).
- ACW-DIO – moduł radiowy 433/868 MHz, wbudowane cyfrowe wejście i wyjście.
- ACW-DA – radiomodem z wejściem cyfrowym i analogowym.
- ACW-WL – moduł radiowy z detektorem wycieków, przeznaczony do wykrywania wycieków w odległych lokalizacjach (np. w sieciach ciepłowniczych i wodociągowych). Jest przystosowany do pracy pod ziemią i pracuje w rozszerzonym zakresie temperatury (-25 °C do +70 °C). Ma wodoodporną obudowę zabezpieczoną zgodnie ze stopniem ochrony IP68.
- ACW-GW – modem radiowy z bramą do sieci Sigfox.
- ACW-DI – moduł radiowy 433/868 MHz z wbudowanym wejściem cyfrowym.
- ACW-RS – moduł radiowy z portem szeregowym RS.
- ACW-DIN-RS, ACW-DIN-DA, ACW-DIN-DIO – radiomodemy do montażu na szynie DIN, z zewnętrzną anteną
ATIM Cloud Wireless – dlaczego warto?
- bezprzewodowy monitoring instalacji w trudno dostępnych lokalizacjach albo miejscach, gdzie nie można podłączyć okablowania,
- optymalizacja kosztów implementacji i utrzymania systemu: energooszczędność, nielicencjonowane częstotliwości (bez kart SIM i kosztów wykupu częstotliwości radiowej), bez konieczności kładzenia kabli − łatwy montaż i dołączanie/przenoszenie nowych urządzeń w sieci,
- możliwość budowania sieci bezprzewodowej stopniowo, krok po kroku, w tempie dostosowanym do indywidualnych wymagań,
- monitoring wszystkich czujników i urządzeń w jednej aplikacji − może być nawet 20 tys. pod jedną stacją bazową,
- oszczędność czasu na analizę danych – dostęp do informacji o wszystkich urządzeń z jednego miejsca (platforma ACW).
źródło: www.sabur.com.pl
Słowa kluczowe
Atim, ATIM Cloud Wireless, IoT, komunikacja bezprzewodowa, Przemysłowy Internet Rzeczy, Radiomodemy ACW, SABUR