Konwerter M-Bus na Modbus TCP w jednym urządzeniu?
Materiał prasowy (ELMARK Automatyka) drukuj
Szyna danych M-Bus została opracowana do przesyłania danych z urządzeń stosowanych w automatyce przemysłowej, m.in. z gazomierzy i liczników energii elektrycznej. Specyfikacja tego protokołu, ze względu na interfejs elektryczny (36 V), teoretycznie wymaga zastosowania konwertera sprzętowego. Czy aby na pewno? Z pomocą przychodzi w tym przypadku szwedzka firma HMS, specjalizująca się w rozwiązaniach konwersji protokołów sieciowych używanych w automatyce przemysłowej.
Skandynawski producent, firma HMS, wprowadził na rynek nową bramę komunikacyjną Anybus z protokołem M-Bus na Modbus TCP. Umożliwia to skomunikowanie za pomocą skrętki peryferyjnych urządzeń M-Bus z siecią Modbus. Zaletą urządzenia jest także możliwość odbierania telegramów magistralą M-Bus i przesyłania dalej w rejestrach Modbus. Takie rozwiązanie pomaga zcentralizować sterowanie i obsługę wszystkich urządzeń korzystających z protokołu M-Bus.
Podłączanie bez ograniczeń
Konwerter M-Bus na Modbus TCP potrafi zdekodować dane z urządzeń peryferyjnych w bardzo prosty i intuicyjny sposób. Może obsłużyć aż do 20 urządzeń M-Bus Slave i jednocześnie przesyłać z nich dane do urządzeń po stronie Modbus. Nie ma żadnych ograniczeń odnośnie urządzeń, które można podłączyć – jedynym warunkiem jest obsługa protokołu M-Bus.
Co istotne, rozwiązania firmy HMS umożliwiają także połączenie urządzenia M-Bus z dowolnym innym protokołem. W przypadku opisywanej bramy wystarczy dodatkowo zastosować jedno z urządzeń z grupy
Anybus X-Gateway Modbus TCP. Każdy z tych konwerterów jest wyposażony w Modbus TCP pracujący jako master/client, który idealnie nadaje się do połączenia z bramą Anybus. Dzięki temu można stworzyć połączenie z dowolnym urządzeniem sterującym (np. PLC), a nawet z systemem SCADA.
Dostęp do informacji i niewielki koszt
Stosując bramę Anybus M-Bus, konwertującą na Modbus TCP, zyskujemy dostęp do informacji z mierników wielkości elektrycznych, wody lub gazu, korzystających z protokołu M-Bus. Konwersja do Modbus TCP (lub dowolnego innego protokołu) umożliwia wgląd do informacji na temat zużycia mediów w budynku oraz bardzo proste i intuicyjne oprogramowanie konfiguracyjne, które nie wymaga programistycznej wiedzy. Dodatkowo nie ma konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian sprzętowych lub programowych w urządzeniach M-Bus, co w połączeniu z niewielkim kosztem samej bramy czyni ją idealnym rozwiązaniem dla automatyki przemysłowej.
ELMARK AUTOMATYKA Sp. z o.o.
ul. Niemcewicza 76
05-075 Warszawa-Wesoła
tel. 22 773 79 37, fax 22 773 79 36
e-mail: elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl
źródło: Automatyka 1-2/2017
Komentarze
blog comments powered by Disqus