Technologia Gigabitowa. Rozwiązania Allen-Bradley
Materiał prasowy (Rockwell Automation Polska) drukuj
EtherNet/IP w ofercie Rockwell Automation to nie tylko przemysłowy protokół warstwy aplikacji Common Industrial Protocol. To także infrastruktura, architektura i bezpieczeństwo sieci. Powszechność przemysłowego Ethernetu w fabrykach ma przełożenie na wymogi dotyczące jego funkcjonalności i bezpieczeństwa.
W roku 2015 firma Rockwell Automation rozszerzyła ofertę rodziny Allen-Bradley Stratix przede wszystkim o Technologię Gigabitową w swoich przełącznikach, odpowiadając tym samym na rosnące potrzeby klientów. W nowym portfolio pojawił się gigabitowy, zarządzalny switch Stratix 5400, rackowy switch Stratix 5410 oraz wzmocniony ArmorStratix 5700 z IP67. Także w okablowaniu widać zmianę w kierunku „gigaszybkiej” transmisji danych.
Technologia CISCO
Rynek automatyki oferuje szereg rozwiązań dla sieci Ethernet. To, co wyróżnia Rockwell Automation, to nowoczesny protokół EtherNet/IP i technologia Cisco. Współpraca ze światowym liderem to nie tylko sprawdzone rozwiązania sprzętowe z systemem IOS, to także wiedza, standardy i naturalna, bezpieczna integracja poziomu sterowania z poziomem sieci biurowej. Cisco jest partnerem technologicznym Rockwell Automation i członkiem organizacji ODVA odpowiedzialnej za rozwój protokołu CIP.
Technologia Gigabitowa
Do niedawna prędkość tzw. Fast Ethernetu (FE 100 Mb/s) była w zupełności wystarczająca dla aplikacji automatyki przemysłowej. Z biegiem czasu wymagania klientów wzrastały. Obecnie klienci oczekują od infrastruktury ethernetowej pełnej integracji z wyższymi warstwami sieciowymi, większego poziomu bezpieczeństwa, rozbudowanych połączeń na rzecz redundancji. To bezpośrednio przekłada się na wydajność infrastruktury.
Stratix 5400 spełnia praktycznie większość wymagań z pogranicza przełącznika dostępowego i dystrybucyjnego w nowoczesnych i rozbudowanych sieciach przemysłowych. Switch ma ogromne możliwości – przede wszystkim ma do 20 portów GE, występuje w wersji 2 i 3 warstwy, dzięki czemu może uczestniczyć w routingu (statycznym i dynamicznym), a ponadto wspiera protokoły redundancji dedykowanych dla sieci przemysłowych (DLR, REP, PRP). Od strony biurowej zapewnione są protokoły szyfrujące i uwierzytelniające – wszystko na bazie systemu IOS Cisco. Standardem switchy RA stał się już NAT, porty PoE, zarządzanie przez EtherNet/IP i Web.
Przełącznik dystrybucyjny
Dla rozbudowanych sieci i infrastruktur o wyższym stopniu złożoności Rockwell Automation przygotował przełącznik dystrybucyjny Stratix 5410. Jest to switch rackowy 19” oparty również na technologii Cisco. Pomimo że jest to już sprzęt bliższy poziomowi IT, 5410 jest nadal switchem przemysłowym wyposażonym w protokoły dostępne w niższych seriach dostępowych, toteż nadal może być kontrolowany przez sterownik w sieci EtherNet/IP i monitorowany w systemach wizualizacyjnych dzięki gotowym kontrolkom graficznym FTView. Najważniejsze cechy techniczne produktu to: 28 portów, w tym 12 GE PoE, pozostałe 12 SFP GE i 4 SFP TEN (czyli 12 Giga), a także (co niekoniecznie jest oczywiste na tym poziomie) NAT na 8 portach, REP i PTP/CIP Sync. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach producenta.
ArmorStratix 5700
W bardziej wymagających warunkach środowiskowych zastosowanie może znaleźć przełącznik o podwyższonym stopniu ochrony (IP67) ArmorStratix 5700. Ponadto urządzenie ma pełną funkcjonalność przełączników serii Stratix 5700. Modele dostępne są również z portami Giga i PoE. Wraz z nowym firmwarem w całej serii 5700 pojawiła się bezpośrednia obsługa ringu urządzeń DLR!
Bezprzewodowy punkt dostępowy Stratix 5100
Do tej pory sieci bezprzewodowe na liniach produkcyjnych rozszerzały możliwości dostępu do zasobów biurowych, konfiguracji, ewentualnie monitoringu maszyn. Obecnie w takich sieciach możemy już uwzględniać aplikacje czasu rzeczywistego. Punkt dostępowy Stratix 5100 w oparciu o standard 802.11N wspiera przede wszystkim transmisję wieloantenową MIMO, obsługę dual-band częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz oraz agregację pakietów zwiększającą prędkość, niezawodność, elastyczność i segmentację sieci. Stratix 5100 jest idealnym rozwiązaniem dla sieci autonomicznych lub point-to-point wszędzie tam, gdzie sieć przewodowa jest niedostępna, trudna i kosztowna w utrzymaniu. Urządzenie może obsłużyć do 19 adresów IP w pracy grupowej Work Group Bridge i jest kompatybilne z PoE.
Stratix 5900 service router
Stratix 5900 service router to pierwszy przemysłowy router Rockwell Automation dostarczający serwisy routingu i bezpieczeństwa dla warstwy 2 i 3 sieci Ethernet. Jako router i firewall służy do wydzielania i obsługi podsieci w obrębie fabryki. Poza standardowymi funkcjami Stratix 5900 dostarcza także usługi VPN i NAT. Tunele VPN pozwalają na bezpieczne łączenie oddalonych lokalizacji i zdalnych klientów. Podobnie jak Stratix 5700, router może być pomocny dostawcom maszyn w łączeniu maszyn z sieciami zakładowymi.
Okablowanie
Infrastruktura sieciowa to także media. Rockwell Automation dzięki współpracy partnerskiej z firmą Panduit dostarcza na rynek okablowanie dla przemysłowych sieci Ethernet. W ofercie jest szeroka gama kabli i konektorów dostosowanych do różnych wymagań instalacyjnych. Produkty te charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania. Od tego roku w ofercie Rockwell są też kable kategorii 6 dla GigaEthernetu.
Szczegółowe informacje dotyczące rozwiązań dla przemysłowego Ethernetu są dostępne na stronie www.ab.com.
ROCKWELL AUTOMATION Sp. z o.o.
ul. Powązkowska 44C, 01-797 Warszawa
tel. 22 32 60 700
e-mail: rawarszawa@ra.rockwell.com
www.rockwellautomation.pl
źródło: Automatyka 11/2015
Komentarze
blog comments powered by Disqus