Paradygmat rozwoju systemów okablowania przemysłowego
Rainer Schmidt - HARTING drukuj
Dostarczane przez firmę HARTING okablowanie przemysłowe o gigabitowych możliwościach transmisji i dostosowane do przyszłych wymagań użytkowników jest istotnym krokiem w kierunku zbliżenia automatyki przemysłowej do technologii IT. Jako przykład wskazać można system HARTING Ha-VIS preLink, umożliwiający przejście z okablowania „ad-hoc" na okablowanie strukturalne.
Dynamiczny rozwój sieci transmisyjnych, gwałtowny wzrost szybkości transmisji danych oraz wymagania użytkowników odnośnie kompatybilności systemów prowadzą do rozwoju nowych standardów połączeń i okablowania, jak i nowych produktów.
Wprowadzenie Ethernetu do sterowania procesami w automatyce przemysłowej przeniosło do tego obszaru zastosowań także zainteresowanie technologiami sieciowymi. Do niedawna sieciowe technologie danych stosowane były głównie w aplikacjach IT, szczególnie w centrach danych, biurach i w świecie komputerów PC. Wiele zastrzeżonych systemów typu fieldbus opartych jest obecnie na wysokowydajnych protokołach ethernetowych, które zostały znormalizowane dokumentem IEEE 802.3.
Zastosowanie technologii Ethernet w aplikacjach przemysłowych i automatyce wymusiło krytyczną analizę strategii okablowania, sprzyjając ich ciągłemu rozwojowi. Zasadniczym aspektem jest dostosowanie okablowania "ad-hoc", które jest normą w przemyśle, do przyszłych wymagań użytkowników.
Technologia Gigabit Ethernet
Przyglądając się rozwojowi technologicznemu w ostatnich latach, można zauważyć, że strategie okablowania "ad-hoc" nie odpowiadały zmieniającym się potrzebom. Coraz więcej nowych podsystemów, sterowników oraz innego wyposażenia dostosowanych jest do potrzeb technologii Gigabit Ethernet.
Instalowanie okablowania "ad-hoc" oparte jest na trzech założeniach: |
|
Gigabit Ethernet pracuje w trybie full-duplex, wykorzystując ośmioprzewodowe kable do transmisji danych i osiem styków w złączach. Ponieważ Ethernet sieciowy jest w dużym stopniu znormalizowany, potrzebny jest duży stopień kompatybilności sieciowej. Użytkownicy muszą mieć możliwość instalowania komponentów sieciowych w sposób bezproblemowy. Aby tak mogło się stać, okablowanie musi spełniać odpowiednie wymagania. Okablowanie "ad-hoc" nie spełnia wymagań właściwych temu profilowi.
Okablowanie strukturalne
Alternatywą jest niezależne od rodzaju protokołu okablowanie ogólne, stosowane powszechnie w środowisku IT od ponad 15 lat. Ta forma okablowania strukturalnego została opracowana i znormalizowana jako część infrastruktury budynku.
Okablowanie strukturalne zostało zdefiniowane i opisane w międzynarodowych normach ISO/IEC 11801, a w Europie w normie EN 50173-1. Podstawowa koncepcja wstępnie instalowanego okablowania ogólnego, które jest niezależne od rodzaju protokołu lub usługi, znajduje coraz więcej zwolenników w przemyśle i automatyce.
Korzyści z okablowania strukturalnego: |
|
Pomimo że określenie „okablowanie strukturalne" jest ściśle związane z budynkami, infrastrukturą budowlaną i standardami przemysłowymi ISO/IEC 24702 i EN 50173-3, to zalety tego rozwiązania wykraczają poza jego pierwotne przeznaczenie i już stały się atrakcyjną alternatywą w wielu innych aplikacjach.
Nowe rozwiązania powinny wykorzystywać zalety okablowania strukturalnego w zastosowaniach przemysłowych. Okablowanie strukturalne musi charakteryzować się dużą odpornością. Stopień ochrony większości złącz musi wynosić IP65 lub IP67. Dla zapewnienia szybkości transferu przyszłych rozwiązań na poziomie 1 Gb lub 10 Gb niezbędne są złącza ośmioprzewodowe/ośmiostykowe i pasmo 500 MHz, a także spełnienie wymogów Kategorii 6A oraz klasy okablowania EA. Istniejąca, sprawdzona technologia łączeniowa musi być oferowana łącznie z systemem, a dla spełnienia wymagań sieci przemysłowych potrzebne są różnego rodzaju rozszerzenia. Celem jest oferta okablowania strukturalnego spełniająca wymagania dla zastosowań przemysłowych.
System Ha-VIS preLinkw praktycznych zastosowaniach
System okablowania Ha-VIS preLink firmy HARTING jest doskonałym rozwiązaniem dla tego profilu wymagań, zapewniając podstawę nowoczesnej przez długi czas i przyjaznej użytkownikowi infrastruktury dla zastosowań przemysłowych. Produkt wprowadzony został na przełomie lat 2010/2011. W kolejnych miesiącach zostaną przedstawione rozszerzenia systemu.
Rainer Schmidt
Director Product Management Cabling
HARTING Technology Group, Niemcy
źródło: HARTING Technology Group
Komentarze
blog comments powered by Disqus