Pomiar i kontrola poprzez moduły I/O w łańcuchowym połączeniu Ethernet
Maciej Kifer (ELMARK Automatyka) drukuj
Wraz z rozwojem przemysłu na terenie Polski i nie tylko, rośnie również potrzeba monitoringu, kontroli i pomiaru w miejscach, o których do tej pory nie myślano jako o obiektach wymagających kompleksowych systemów automatyki.
Zwykle spowodowane było to nawet nie tyle relatywnie uboższym stanem przemysłu w naszym kraju, co ograniczeniami związanymi z trudnym środowiskiem pracy w danej lokalizacji. Z reguły bowiem chodzi tu o obiekty otwarte, narażone na działanie ekstremalnie wysokich oraz niskich temperatur.
Z myślą o takich właśnie zastosowaniach producent MOXA wprowadza na rynek moduły wejść i wyjść cyfrowych i analogowych pracujące w tak, wydawałoby się niekorzystnym zakresie temperatury –40… +70 °C.
Rozszerzony zakres temperatury to domena producenta MOXA. Moduły ioLogik E1200 już od jakiegoś czasu obecne są na Polskim i światowym rynku, zjednując sobie sympatię wielu automatyków i integratorów systemów. Modele o szerokim zakresie temperatury pracy to nowa wersja, i tak już bardzo dobrze znanego na rynku produktu.
Każdy moduł ioLogik E1200 ma wbudowany 2-portowy switch, który umożliwia kaskadowe łączenie ze sobą zarówno kolejnych modułów ioLogik E1200, jak i pozostałych urządzeń. Urządzenia te wyposażone są w funkcję „Peer to Peer”, dzięki której można zrealizować odwzorowanie stanu wejścia na jednym module na wyjściu innego modułu.
Komunikacja z modułami ioLogik E1200 i adresowanie I/O odbywa się poprzez Modbus/TCP. Producent dodatkowo udostępnia biblioteki programistyczne MXIO dla Windows, WinCE VB/VC.NET oraz Linux C APIs.
Wszystkie wymienione zalety sprawiają, że moduły kontrolno-pomiarowe Moxa ioLogik E1200 są bardzo przyjazne dla integratorów automatyki, co potwierdza powszechne ich stosowanie w wielu instalacjach automatyki na terenie Polski i całego świata.
Maciej Kifer
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
www.elmark.com.pl
źródło: Elmark Automatyka
Komentarze
blog comments powered by Disqus