HMI z SoftPLC, pakietem wizualizacyjnym i zdalnym serwisem
Seria urządzeń ESAWARE firmy ESA stanowi kompletne rozwiązanie do sterowania i wizualizacji instalacji automatyki. Rodzinę tworzą panele operatorskie z we/wy i Soft PLC CODESYS, monitory i komputery przemysłowe, pakiet wizualizacyjny CREW oraz platforma zdalnego dostępu serwisowego do urządzeń i instalacji CREW EVERYWARE. Pakiet CREW zapewniający funkcjonalności platformy SCADA oraz zdalny serwis są dostępne w cenie paneli HMI.
Wizualizacja i sterowanie w panelu HMI
ESAWARE udostępnia kilka typów paneli operatorskich, wśród nich HMI z Soft PLC CODESYS, przeznaczone do rozbudowy za pomocą lokalnych we/wy.
Do programowania paneli HMI i komputerów przemysłowych serii Esaware służy środowisko CREW. Pakiet wyróżnia możliwość realizacji zaawansowanych funkcji i wyjątkowa prostota obsługi. CREW pozwala w bardzo krótkim czasie stworzyć gotową, użyteczną aplikację, spełniającą nawet najbardziej wyrafinowane wymagania. Oprogramowanie zawiera zestaw wielu narzędzi, pozwalających na stworzenie aplikacji przy minimalnym nakładzie pracy programisty. Są to m.in.: intuicyjne narzędzie do zarządzania użytkownikami projektu, proste i szybkie definiowanie listy alarmów w projekcie, wydajne narzędzia do zarządzania danymi historycznymi aplikacji czy obsługa wielu driverów komunikacyjnych.
W ramach jednego programu można stworzyć projekt dla: panelu operatorskiego, komputera przemysłowego, a także dowolnego innego urządzenia, do którego przypisana jest licencja CREW Runtime.W przypadku paneli operatorskich pakiet CREW jest dostępny bezpłatnie, licencjonowanie na komputery PC uzależnione jest od liczby zmiennych w aplikacji. CREW zapewnia także obsługę aplikacji za pomocą urządzeń mobilnych z systemami iOs, Android i Windows Phone.
Soft PLC CODESYS jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych narzędzi do programowania sterowników przemysłowych, zgodnym ze standardem IEC 61131-3 i umożliwiającym programowanie z wykorzystaniem języków: FBD, LD, IL, ST i SFC. Dzięki swojej popularności i szerokiemu zastosowaniu w różnych gałęziach przemysłu CODESYS jest stale rozbudowywany o nowe funkcjonalności. Środowisko zapewnia bogatą gamę bibliotek funkcyjnych, gotowych do zastosowania we własnych projektach.
Prosta integracja CODESYS z CREW
Powiązanie aplikacji wizualizacyjnej stworzonej w CREW z programem sterującym ze środowiska CODESYS jest bardzo proste. Oba środowiska zapewniają specjalnie przygotowane narzędzia do sprawnego połączenia aplikacji. Zarówno CREW, jak i CODESYS zawierają wbudowane narzędzia do szybkiego wzajemnego importu zmiennych. Współpracę ułatwiają także dodatkowe, bezpłatne biblioteki. Dołączona do CODESYSa biblioteka CREW Interface rozszerza możliwości integracji projektów stworzonych w obu środowiskach.
Zintegrowanie projektów CREW i CODESYS umożliwia ich jednoczesne wgranie do panelu. Za pomocą panelu i aplikacji wizualizacyjnej można np. zmieniać nastawy algorytmów sterowania.
Współpraca CREW z CODESYSem rozszerza możliwości komunikacyjne algorytmów sterowania – dzięki funkcji przesyłania danych z CREW do CODESYS istnieje możliwość sterowania i monitorowania pracy urządzeń, do których CODESYS nie udostępnia bezpłatnych driverów.
Wymiana danych pomiędzy aplikacjami CREW i CODESYS realizowana jest dwukierunkowo. Oznacza to, że wszystkie zmiany wprowadzone za pośrednictwem wizualizacji będą widoczne w projekcie CODESYS, a zmiany wprowadzone poprzez algorytm będą natychmiast widoczne na ekranie panelu.
Moduły we/wy lokalnych
Moduły wejść/wyjść (o nazwie EW600) służą do rozbudowy paneli operatorskich z Soft PLC, zapewniając im możliwość jednoczesnej realizacji funkcji wizualizacji i sterowania. ESA udostępniła następujące wersje modułów we/wy lokalnych:
- cyfrowe z optoizolacją (8 wejść i 4 cyfrowe wyjścia)
- analogowe (3 wejścia i 2 analogowe wyjścia z rozdzielczością 16 bitów)
- wejścia szybkich liczników (2 wejścia)
- wejścia termoparowe (6 wejść termoparowych, typy termopar: K/J/E/T/N/B/R/S)
- wejścia temperaturowe (4 wejścia; obsługiwane typy czujników: Pt100 / Pt200 / Pt 500 / Pt1000 / Ni100 / Ni1000)
- wyjścia szybkich liczników (4 wyjścia)
- wyjścia PWM (4 wyjścia PWM).
Wszystkie typy modułów we/wy lokalnych ESAWARE pracują w temperaturze -10 °C do +50 °C, a ich obudowa jest zabezpieczona w stopniu ochrony IP20. W zależności od wielkości ekranu do panelu operatorskiego można podłączyć od 4 do 16 modułów. Jeżeli liczba lokalnych we/wy jest za mała w stosunku do potrzeb obiektu lub instalacja jest rozproszona, do paneli można podłączać moduły zdalne dowolnych producentów pracujące w sieci EtherCAT. Istnieje także możliwość integracji modułów we/wy komunikujących się w innych sieciach z wykorzystaniem funkcji wymiany danych pomiędzy CREW a CODESYS.
Zdalny serwis z EVERYWARE
Platforma serwisowa EVERYWARE umożliwia bezpieczny, zdalny dostęp do urządzeń i linii technologicznych. Do połączenia ze sterownikami, napędami, systemami zdalnego sterowania i nadzoru EVERYWARE używa szyfrowanego połączenia VPN (w sieci Ethernet). Ochrona danych i bezpieczeństwo połączenia gwarantuje wykorzystanie protokołu TLS 1.2, który zapewnia poufność i integralność danych oraz uwierzytelnianie serwera.
Rozwiązanie nie wymaga instalacji dodatkowych komponentów i pozwala na działanie w odległych instalacjach podobnie jak w sieci lokalnej. Ułatwia pracę inżynierów wsparcia i serwisantów technicznych, którzy ‒ w reakcji na pojawiające się problemy ‒ nie muszą wyjeżdżać do oddalonych fabryk i instalacji. Obniża to także znacząco koszty serwisu. Dodatkowo pakiet EVERYWARE pomaga w fazie uruchamiania i odbiorów instalacji automatyki: pozwala na modyfikacje ustawień i aktualizacje aplikacji oraz zdalne debugowanie sterowników i innych urządzeń, które są dostępne w sieci.
Pakiet EVERYWARE jest wbudowany i dostępny bezpłatnie w panelach operatorskich serii ESAWARE.
EVERYWARE udostępnia nielimitowaną liczbę połączeń (w licencji Multi Access) i nieograniczoną liczbę urządzeń dostępnych w sieci, do jego działania konieczny jest zakup domeny.
źródło: Sabur