Organizacja procesu produkcji z wykorzystaniem symulacji
Materiał prasowy drukuj
Współczesny rynek charakteryzuje się dużą dynamiką, w związku z czym strategiczne dla biznesu decyzje często podejmowane są szybko i w zmiennych warunkach. Przedsiębiorcy działający w sektorze produkcyjnym muszą więc wykazać wyjątkową elastyczność, aby w obliczu tak wielu nagłych zjawisk szybko reagować na nieprzewidziane zdarzenia i zachować konkurencyjność. Pomagają w tym systemy informatyczne o funkcjonalnościach ułatwiających sprawną organizację procesu produkcji.
Obecnie inwestycja w innowacje technologiczne jest kluczowa dla efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dla rozwoju biznesu istotne staje się skuteczne przewidywanie i prognozowanie zdarzeń – szans oraz zagrożeń, które wynikają ze zmiany profilu rynku i zachowań klientów.
Jeszcze kilka lat temu o ofercie rynkowej decydowali przedsiębiorcy dostarczający swoje towary, aktualnie muszą odpowiadać na potrzeby klientów, którzy nie są już tylko biernymi odbiorcami produktów i usług, lecz faktycznymi ich kreatorami. W dobie produkcji na zamówienie kluczowym elementem strategii biznesowej jest elastyczne podejście do zarządzania w zakresie planowania i przeplanowania produkcji. A możliwe jest ono dzięki zastosowaniu rozwiązań informatycznych pozwalających na automatyzację procesów, a w rezultacie na szybkie reagowanie na zmiany.
System TimeLine z opcją symulacji produkcji
Jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w zarządzaniu produkcją jest system APS (ang. Advanced Planning and Scheduling) wspomagający planowanie i harmonogramowanie zleceń. Dzięki automatycznemu gromadzeniu i porównywaniu danych pozwala doprecyzowywać scenariusze produkcyjne, jak również wdrażać zmiany na każdym etapie realizacji. Nowoczesne systemy APS posiadają opcję symulacji, czyli wirtualnego odzwierciedlenia obrazu produkcji jeszcze przed ostatecznym uruchomieniem procesu. Jest to funkcja przydatna na etapie planowania, jak również w przypadku konieczności przeplanowania produkcji w związku z reakcją na potrzeby rynkowe czy sytuacją wewnętrzną przedsiębiorstwa.
Symulacja dostarcza realne dane potrzebne do weryfikacji zdolności produkcyjnych w związku z zamiarem uruchomienia nowego zlecenia obok już realizowanych. Na ich podstawie planista może oszacować rodzaj i ilość zasobów oraz określić kolejność poszczególnych operacji, aby terminowo wykonać zlecenie – nie zakłócając pozostałych linii produkcyjnych. Dzięki symulacji możliwe jest przyjmowanie nagłych zleceń realizowanych nawet w krótkim czasie, przy wysokiej wydajności maszyn, z małą liczbą przestojów i przy optymalnych kosztach. Przykładem oprogramowania posiadającego funkcje systemu APS z opcją symulacji na planie jest system zarządzania produkcją TimeLine.
Planowanie scenariuszy dla zleceń
Planowanie jest kluczowym etapem w zarządzaniu produkcją, ponieważ to od jego efektów zależy wydajność i rentowność całego procesu. Wówczas to uwzględniane są zasoby potrzebne do wytworzenia określonej ilości wyrobów. Wśród założeń dotyczących zamówienia powinny więc znaleźć się informacje o:
- maszynach, gniazdach produkcyjnych (np. obrabiarki, frezarki, wiertarki),
- narzędziach będących częścią maszyn (np. głowice stosowane w różnych maszynach – trzeba więc zaplanować, w której będą używane w danym momencie),
- remontach i serwisach maszyn,
- materiałach (w ilości odpowiedniej dla zlecenia, aby po zakończeniu realizacji nie zalegały na magazynie),
- pracownikach (obecności i dostępności),
- zleceniach technologicznych,
- czasie na wykonanie zlecenia.
W oparciu o powyższe informacje dokonywana jest w drodze symulacji ocena zdolności produkcyjnych, które pokazują, czy wykonanie zlecenia jest realne i rentowne.
W systemie TimeLine symulacja procesu planowanej produkcji może być przeprowadzana w oparciu o wykres Gantta lub kalendarz. Bieżący stan linii produkcyjnych w obu przypadkach odzwierciedla poziom główny, do którego dołączane są poziomy symulacyjne dzielone według potrzeb. Analiza dokonywana jest wirtualnie, ale w odniesieniu do stanu rzeczywistego, dzięki czemu trwający proces produkcji nie zostaje zakłócony. Jeśli wynik symulacji okaże się akceptowalny, wystarczy przenieść jej plan na plan główny, uwzględniając maszyny, zasoby materiałowe, pracowników i terminy, a następnie uruchomić realizację.
W sytuacji braku surowców, gdy zachodzi potrzeba podjęcia współpracy z podwykonawcą, w systemie TimeLine można przeprowadzić symulację i utworzyć kalendarze kooperantów. Wystarczy do planu dołączyć podwykonawców, aby móc ocenić oferty pod względem terminów i kosztów, a następnie wybrać najkorzystniejszą. Na koniec pozostaje tylko wystawić dokument potwierdzający podjęcie współpracy z podwykonawcą.
Sprawne przeplanowanie zlecenia
Symulację można przeprowadzić, gdy istnieje konieczność dokonania zmian we wcześniej przyjętych założeniach. System TimeLine pozwala na przeplanowanie z opcją symulacji scenariusza procesu produkcji. Przykładowo:
- jeśli na potrzeby zlecenia uruchomiono dwie maszyny i w pewnym momencie nie są już wykorzystywane na poziomie 100%, można sprawdzić opcję przeniesienia całości realizacji na jedną linię w celu optymalizacji kosztów,
- jeśli maszyna wymaga remontu, można zweryfikować obłożenie innych zasobów i opcję rozłożenia na nie linii produkcyjnej,
- jeśli zmienił się termin realizacji zamówienia (w wyniku np. opóźnionej dostawy surowców, skrócenia terminu realizacji), można sprawdzić, czy jest szansa przesunięcia w czasie pozostałych linii produkcyjnych.
Przeplanowanie w systemie TimeLine dokonywane jest z uwzględnieniem:
- wszystkich zasobów,
- rodzaju zasobów (maszyny, pracownik, narzędzie, kooperacja),
- grupy zasobów (grupa maszyn),
- jak również hali.
Z kolei plan symulacyjny można zawęzić do:
- zlecenia produkcyjnego,
- realizowanego projektu,
- wytwarzanego wyrobu,
- wykorzystywanego materiału,
- złożonego zamówienia (zlecenia klienta),
- klienta.
Podobnie jak przy planowaniu, również i w tym przypadku proces symulacji odbywa się na wykresie Gantta lub na kalendarzu i pozwala ocenić, czy rzeczywiście warto wprowadzać zmiany w obrębie procesów i w jaki sposób najlepiej tego dokonać.
Elastyczne zarządzanie produkcją
Sięganie po nowoczesne technologie zwiększające elastyczność w zakresie organizowania i reorganizowania procesu produkcyjnego to szereg korzyści w coraz bardziej wymagających warunkach rynkowych. Najważniejszą jest zdolność szybkiego reagowania na zmiany, pozwalająca niemal natychmiast dostosowywać się do potrzeb konsumentów. Dzięki automatyzacji na etapie planowania czas potrzebny na przygotowanie oferty ulega skróceniu, a plan realizacji zamówienia może zostać włączony do produkcji bez szkody dla już wykonywanych zleceń. Natomiast ewentualna modyfikacja istniejących harmonogramów dokonywana jest szybko i sprawne, nie powodując niepotrzebnych strat.
Elastyczne podejście do zarządzania jest cechą nowoczesnych przedsiębiorstw korzystających z rozwiązań informatycznych i gotowych na wyzwania rynku.
OPTeam SA
Tajęcina 113
36-002 Jasionka
tel. 17 867 21 00
e-mail: opteam@opteam.pl
https://opteam.pl
https://timeline.opteam.pl
źródło: OPTeam
Komentarze
blog comments powered by Disqus