Pomiar z lotniczą precyzją. Termopary płaszczowe firmy Guenther
Guenther Polska drukuj
Termopary płaszczowe produkowane są przez firmę Guenther od ponad 15 lat według sprawdzonej i nieustannie ulepszanej technologii. Termopary tego typu znajdują zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu, w których zachodzi potrzeba precyzyjnego pomiaru temperatury. Możliwa ciągła temperatura pracy w przedziale od 150 °C do 1250 °C oraz wysoka dokładność i niezawodność pozwala na zastosowanie ich w najbardziej wymagających aplikacjach.
Typowym obszarem zastosowań prezentowanych czujników jest przemysł lotniczy. Obróbka cieplna w piecach do hartowania i wyżarzania elementów do budowy silników lotniczych wymaga spełnienia wyjątkowo rygorystycznych wymogów dotyczących klasy dokładności używanych urządzeń, zgodnie z odpowiednimi normami lotniczymi.
|
|
Ze względu na swoją budowę termopary płaszczowe charakteryzują się możliwością dowolnego ułożenia w komorze pieca. Zbudowane są z przewodów termoparowych odizolowanych powłoką ceramiczną (którą zazwyczaj stanowi tlenek magnezu) i metalowego płaszcza (tutaj najczęściej stosowany jest Inconel 600). Do zakończenia termopar płaszczowych stosuje się wtyczki ceramiczne lub z tworzywa sztucznego, istnieje również możliwość wykonania gilzy i połączenia z przewodem kompensacyjnym, zamontowania głowicy przyłączeniowej lub złącza typu LEMO.
Przy doborze termopary do danej aplikacji należy przede wszystkim określić maksymalną temperaturę, jaką chcemy mierzyć. Po ustaleniu tych wartości dobieramy typ termoelementu, np. do 750 °C można zastosować termopary typu J lub K, do 1100 °C – typu K lub N, natomiast do 1250 °C – typu N lub S.
Maksymalna temperatura pracy zależy również w dużym stopniu od średnicy termopary (która waha się między 0,5 mm a 10 mm) i grubości ścianki zastosowanego płaszcza. Jak widać na rysunku, D to średnica termopary, S to grubość ścianki płaszcza – zgodnie z normą jest to 1/10 średnicy termopary, jeśli chodzi o grubość drutu (na rysunku C) jest to półtorakrotność grubości ścianki.
Dostępne są wykonania w płaszczu Inconel, Nicrobel, SpecialAlloy lub platynowym. Spoiny pomiarowe w termoparach płaszczowych firmy Guenther wykonane są z wykorzystaniem precyzyjnego spawania laserowego, co zapewnia zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne i przekłada się na wydłużony czas eksploatacji. Właściwa i dopracowana technologia przygotowania wpływa na żywotność i niezawodność termopar. Termopary mogą być wykonane ze spoiną izolowaną lub nieizolowaną wg wymogów określonych w normie DIN, która określa m.in. wymaganą grubość izolacji. Rodzaj spoiny wpływa na czas reakcji termopary.
Rodzaj termopary jest zawsze indywidualnie dobierany do danej aplikacji, jej specyfiki i związanych z nią wymagań odnośnie dokładności pomiaru (np. dostępne są wykonania w klasie lepszej niż 1 i zgodne z normą lotniczą AMS2750 D), maksymalnej temperatury pracy oraz miejsca montażu.
Guenther Polska Sp. z o.o.
e-mail: biuro@guenther.com.pl
www.guenther.com.pl
źródło: Guenther Polska
Komentarze
blog comments powered by Disqus