Chwytaki HRC. Łatwa współpraca człowieka z robotem
Roman Majerský drukuj
Zimmer Group wciąż rozwija ofertę z myślą o usprawnieniu i ułatwieniu automatyzacji. Do urządzeń, które to gwarantują, należą chwytaki HRC (Human – Robot Collaboration) zapewniające łatwą integrację i proste użytkowanie.
W nadchodzących latach zmiany demograficzne w krajach uprzemysłowionych pociągną za sobą konieczność szeroko pojętej modernizacji w różnych obszarach środowiska pracy. W związku z tym coraz więcej osób będzie stale współpracować z robotami albo przynajmniej częściowo korzystać z ich wsparcia przy pracy. Warunkiem urzeczywistnienia tej wizji jest powstanie nie tylko nowego rodzaju bezpiecznych robotów z ogranicznikami przeciążenia, rozbudowanym systemem czujników i szybko reagującymi systemami sterowniczymi – jednocześnie muszą zostać stworzone narzędzia umieszczone na peryferiach robota, które będą spełniać wiele wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, środowiska pracy, korzystania ze środków zakładowych, procedur zdawczo-odbiorczych itp.
O krok przed przepisami
Obowiązujące parametry techniczne w zakresie bezpieczeństwa robotów opisują dyrektywy, norma ISO 10218 i specyfikacja techniczna ISO/TS 15066. Niezależnie od obowiązujących przepisów instytucje takie jak DIN iCEN wciąż podejmują badania nad możliwościami wykorzystania robotów do pracy z ludźmi, mając świadomość, że cechy produktu stworzonego w tym celu powinny wykraczać poza dotychczasowe wymagania. Oferta chwytaków HRC grupy Zimmer Group powstała zgodnie z zaleceniami BG/DGUV.
Stworzone przez ekspertów
Jako pionier i jeden ze światowych liderów wśród producentów chwytaków HRC grupa Zimmer Group wciąż rozwija opracowywane komponenty z myślą o minimalizacji fizycznego obciążenia pracowników, ułatwieniu poszczególnych działań podejmowanych przy pracy, zapobieganiu urazom i wypadkom, a także zwiększeniu wydajności w ramach współpracy człowieka z robotem.
Prosta integracja
Jedną z firm, które korzystają z chwytaków HRC jest Universal Robots. Do chwytaków dołączone jest także rozbudowane wyposażenie, dostosowane do modelu stosowanego przez klienta. Dzięki temu, że Zimmer Group zapewnia szeroki wybór chwytaków i podzespołów z odpowiednim osprzętem, problem zgodności i integracji jest rozwiązany. W skład wyposażenia wchodzą także komponenty HRC i Industrie 4.0 kompatybilne zrobotem klienta. Ich wykorzystanie niesie ze sobą wiele nowych korzyści, z których warto wymienić prostą instalację, programowanie i obsługę, zaawansowaną diagnostykę, konserwację zapobiegawczą i możliwość wymiany części w trakcie pracy.
Łatwość obsługi
Sterowanie może odbywać się przez centralny system zarządzania albo – w przypadku większości komponentów – przez wbudowaną powierzchnię sterującą. Możliwe jest również sterowanie za pomocą aplikacji, która zapewnia użytkownikowi maksymalną elastyczność w tworzeniu, przechowywaniu i przywracaniu parametrów urządzenia, a ponadto pomaga przy diagnostyce i konserwacji prewencyjnej.
Zarówno chwytki HRC, jak i chwytaki konwencjonalne mają praktyczne wstępnie zaprogramowane profile pracy, które można dostosować do potrzeb – w zależności od systemu chwytania – za pomocą kilku kliknięć. Dzięki temu każdy użytkownik może liczyć na kompletną implementację i uruchomienie w ciągu kilku minut.
ZIMMER GROUP SLOVENSKO
Centrum 1746/265, 017 01
Považská Bystrica, Slovensko
tel. +421 42 43 31 788
mob. +421 911 878 800
e-mail: roman.majersky@zimmer-group.sk
info.sk@zimmer-group.com
ZIMMER GROUP POLSKA
tel. +48 574 569 996, +48 664 343 738,
+421 42 4331 788
e-mail: roman.majersky@zimmer-group.sk
www.zimmer-group.pl
źródło: Automatyka 12/2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus