Inteligentna fabryka dzięki komponentom SCHUNK
Materiał prasowy (SCHUNK Intec Sp. z o.o.) drukuj
Określenie Przemysł 4.0 oznacza przenikanie się produkcji i technologii informatycznych w nowoczesnych fabrykach, umożliwiające powstawanie nowych form wytwarzania dóbr. W ten trend doskonale wpisują się rozwiązania mechatroniczne firmy SCHUNK.
Świat wirtualny nieustannie ewoluuje, systemy są coraz szybsze, bezpieczniejsze, bardziej skuteczne i niezależne. Rozwój ten postępuje coraz szybciej także w świecie produkcji i wytwarzania, a rosnąca liczba niestandardowych rozwiązań stawia przed procesami produkcyjnymi nowe wyzwania.
Klucz do sukcesu: synergia
Metody produkcji w przyszłości będą wszechstronne, wydajne i zintegrowane, a procesy szybko i łatwo adaptowalne do nowych produktów. W tym celu maszyny, komponenty fabryki i usługi zostaną połączone, by komunikować się i reagować w autonomicznym systemie Smart Factory w Przemyśle 4.0. Zastosowanie komponentów mechatronicznych firmy SCHUNK już teraz umożliwia klientom wykorzystanie pełni potencjału produkcji dzięki redukcji kosztów i czasu związanych z przezbrojeniem. Synergia gwarantowana przez firmę SCHUNK, oparta na doskonale dopasowanym współgraniu technologii mocowań i systemów chwytakowych, oznacza nowe podejście do projektowania bardziej wydajnych i zautomatyzowanych procesów produkcyjnych.
Mocowania i systemy chwytakowe
Jako partner klientów końcowych, w tym integratorów systemów automatyki i konstruktorów maszyn, firma SCHUNK oferuje największą gamę inteligentnych komponentów do elastycznej produkcji i automatyzacji. Ich właściwości są dokładnie dostosowane do potrzeb branży, a dodatkową zaletą jest cechująca te produkty elastyczność – możliwe jest dowolne ich pozycjonowanie, a także szybkie i intuicyjne dopasowanie. Co ważne, dostępna jest szeroka gama interfejsów komunikacyjnych dla sieci. Kolejna istotna cecha to rozproszona/zintegrowana inteligencja – firma kładzie bowiem bardzo duży nacisk na nowoczesne standardy komunikacji, które będą coraz bardziej dominowały w przyszłości, jak NFC czy IO-Link. Energooszczędne napędy opracowane z myślą o lekkiej konstrukcji zapewniają mobilność, a mechatronizację ułatwia fakt, że komponenty SCHUNK mogą być stosowane bardzo elastycznie, co przekłada się na dużą liczbę inteligentnych funkcji.
Kolejną zaletą jest sprawna współpraca na linii człowiek-maszyna – produkty firmy SCHUNK umożliwiają intuicyjne uruchamianie i prostą konfigurację. Bezpieczeństwo funkcjonalne gwarantują odpowiednie certyfikaty. Produkty firmy SCHUNK umożliwiają kontrolę jakości oraz monitorowanie parametrów systemowych i przetwarzanie danych. Dostarczają wielu dokładnych informacji. Istnieje także możliwość konfiguracji komponentów do wymagań klienta, co niesie ze sobą wiele korzyści dla odbiorcy finalnego.
Zgodność z założeniami Przemysłu 4.0
Dzięki stosowaniu komponentów SCHUNK już dziś możliwa jest realizacja inteligentnych procesów produkcyjnych, zgodnych z koncepcją Przemysłu 4.0. Firma stawia na rozwiązania mechatroniczne, których charakterystykę można zamknąć w trzech słowach: alternatywa, inteligencja, elastyczność. Alternatywa oznacza zamiennik 1:1 komponentów pneumatycznych przez mechatroniczne komponenty SCHUNK, inteligencja wynika z faktu, że komponenty te mogą posłużyć do budowy inteligentnej fabryki, a elastyczność – z tego, iż adaptowalne mechatroniczne komponenty SCHUNK umożliwiają elastyczną produkcję.
Jednostka chwytakowo-obrotowa EGS – najbardziej kompaktowy elektryczny moduł chwytająco-obrotowy na świecie
Cechy produktu:
- małe wymiary: 58 mm × 45 mm × 89 mm
- czas skrętu 0,18 s/180°
- czas chwytu 0,05 s/skok
- dowolnie definiowalny kąt obrotu w zakresie 40–290°
- bezszczotkowy silnik 24 V DC
- cztery wejścia cyfrowe (otwarcie chwytaka, zamknięcie chwytaka, obrót w lewo, obrót w prawo)
- sterowanie z 24 V
Chwytak równoległy WSG – najmniejszy inteligentny chwytak dwupalczasty ze sterowaniem za pomocą protokołu EtherNet TCP/IP
Cechy produktu:
- opcjonalnie dostępny z interfejsami Profinet, CAN lub Ethernet
- sterowanie chwytaka zintegrowane z serwerem www, a w niektórych przypadkach karta mikroSD
- zintegrowane w palcach porty czujników dla opcjonalnego pomiaru siły chwytania w typach 32 i 50
- zintegrowane monitorowanie chwytanego detalu
Moduł liniowy ELP – nowy standard dla mechatronicznych modułów liniowych ze zintegrowaną elektroniką i napędem bezpośrednim 24 V
Cechy produktu:
- powtarzalność ±0,01 mm
- liniowy napęd bezpośredni 24 V
- sterowanie cyfrowe dla łatwej i szybkiej integracji z istniejącymi systemami
- kompaktowa budowa dzięki zintegrowanemu sterowaniu
- funkcja samouczenia kompensuje błędne konfiguracje prędkości
SCHUNK INTEC Sp. z o.o.
ul. Puławska 40A
05-500 Piaseczno
tel. 22 726 25 00, fax 22 726 25 25
e-mail: info@pl.schunk.com
www.pl.schunk.com
źródło: Automatyka 11/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus