Łatwe w integracji – łatwe w obsłudze. Współpraca człowieka z robotem przy wsparciu chwytaków HRC
Materiał prasowy drukuj
Rozwój demograficzny w krajach uprzemysłowionych przyniesie ze sobą w nadchodzących latach znaczne zmiany w środowisku pracy. Coraz więcej ludzi będzie w przyszłości współpracować z robotami albo korzystać w pracy z ich pomocy.
Aby urzeczywistnić wizję współpracującego środowiska pracy, potrzebny jest nie tylko nowy rodzaj bezpiecznych robotów z ogranicznikami przeciążenia, zaawansowanymi czujnikami i szybko reagującymi układami sterowania – także narzędzia umieszczane na zakończeniach robotów muszą spełniać liczne wymagania z zakresu BHP, środowiska pracy, stosowania środków roboczych, dopuszczeń, odbiorów itd.
Normy i przepisy
Obecnie formy współpracy opisują dyrektywy związane z wymaganiami z zakresu techniki bezpieczeństwa, ISO 10218 oraz jej specyfikacja techniczna ISO/TS 15066. Dotychczasowe uregulowania są wciąż aktualne. Jednak w odniesieniu do przyszłego zastosowania robotów jako współpracujących, zarówno w ramach procesów DIN, jak i CEN, parametry produktów, które są tworzone do takich zastosowań powinny wykraczać poza dotychczasowe wymogi. Serie chwytaków HRC firmy Zimmer Group zostały skonstruowane zgodnie z zaleceniami BG/DGUV.
Mniej monotonii, większa wydajność
Firma Zimmer Group, jako pionier i jeden z czołowych światowych producentów chwytaków HRC (Human-Robot Collaborationeasy), tworzy je specjalnie dla tego środowiska pracy w celu zmniejszenia fizycznego obciążenia pracowników, eliminowania monotonnych etapów pracy z myślą o unikaniu wypadków oraz poprawie wydajności procesów roboczych za pomocą współpracy człowieka i maszyny.
W pakiecie z dodatkowymi elementami
Do firm stosujących chwytaki Zimmer Group należy Universal Robots. Do robotów UR dostępne są nie tylko najlepsze na świecie chwytaki HRC, ale także dostosowany specjalnie do danego modelu i zawierający wiele elementów systemowy zestaw konstrukcyjny. Zapewnia on szeroki wybór chwytaków i manipulatorów z odpowiednim osprzętem, dzięki czemu nie trzeba martwić się o kompatybilność oraz integrację z systemem. Zestaw zawiera również kompatybilne z danym robotem komponenty HRC i Industrie 4.0. Lista ich zalet jest długa: są łatwe w instalacji, parametryzacji i obsłudze, pozwalają na rozszerzoną diagnostykę i zapobiegawczą konserwację, a także wymianę w trakcie bieżącej eksploatacji.
Łatwe sterowanie
Obsługa może być realizowana za pomocą centralnego sterowania albo (w przypadku większości komponentów) przez zintegrowane pole obsługi, a także za pomocą aplikacji. Aplikacja zapewnia użytkownikowi maksymalną elastyczność przy tworzeniu, zapisie i przywracaniu parametrów urządzenia oraz wspiera przy diagnostyce/konserwacji zapobiegawczej.
Chwytaki HRC oraz chwytaki konwencjonalne mają również praktyczne, wstępnie programowane profile jazdy, które za pomocą kilku kliknięć myszą można dostosować do indywidualnych wymogów konkretnego procesu chwytania. Dzięki temu każdy użytkownik może je wdrożyć i uruchomić w ciągu kilku minut.
ZIMMER GROUP SLOVENSKO
Centrum 1746/265, 017 01
Považská Bystrica, Slovensko
tel. +421 42 43 31 788, mob. +421 911 878 800
e-mail: roman.majersky@zimmer-group.sk
info.sk@zimmer-group.com
ZIMMER GROUP POLSKA
tel. +48 574 569 996, +48 664 343 738,
+421 42 4331 788
e-mail: roman.majersky@zimmer-group.sk
www.zimmer-group.pl
źródło: Automatyka 3/2019
Słowa kluczowe
chwytak, chwytak współpracujący, cobot, HRC, kobot, roboty, roboty współpracujące, robotyzacja, Zimmer
Komentarze
blog comments powered by Disqus