Najwyższa precyzja. Robot LBR iiwa do wymagających zadań
Materiał prasowy (KUKA CEE GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce) drukuj
Firma KUKA, wprowadzając na rynek robota LBR iiwa, stworzyła podwaliny nowej współpracy człowieka z robotem w erze Przemysłu 4.0. Mowa o bezpośredniej i bezpiecznej współpracy bez zabezpieczeń ochronnych. Robot LBR iiwa, będący częścią Smart Factory, dzięki technologii wysokiej czułości potrafi uczyć się od człowieka, a dzięki połączeniu z chmurą może samodzielnie sprawdzać, optymalizować i dokumentować wyniki swojej pracy.
Inteligentne koboty, takie jak LBR iiwa, wprowadzają automatyzację w nowe obszary. Zajmują się załadunkiem maszyn lub systemów logistycznych, montują przekładnie itp., a przy tym rozpoznają np. tolerancję w pozycjonowaniu obrabianych przedmiotów lub rodzaj podzespołu.
W fabryce przyszłości możliwości zastosowań tego typu robotów są niemal nieograniczone. LBR iiwa udowadnia, że można wcielić w życie wizje Przemysłu 4.0. Już dziś roboty pracują ramię w ramię z człowiekiem, rozszerzając wachlarz jego możliwości – tak, aby pracownik mógł wykonać swoją pracę w sposób bardziej efektywny, ergonomiczny, precyzyjny i skoncentrowany.
Nowa jakość
Robot LBR iiwa marki KUKA definiuje wysoką jakość w zakresie robotyki przemysłowej. Urządzenie wskazuje do tej pory niedostępne dla robotów obszary zastosowań w środowisku pracy. Umożliwia ścisłą kooperację człowieka i maszyny, co jest niezbędne w realizowaniu zadań wymagających najwyższej precyzji. Dlatego ma szczególne znaczenie w czynnościach technologicznych czy robotyce serwisowej.
Inteligentny robot został stworzony na kształt ludzkiej ręki, jest wyposażony w czujniki momentu i siły w siedmiu osiach, które umożliwiają precyzyjną kontrolę tych parametrów w chwili oddziaływania na produkt. LBR iiwa z opcją kooperacji jest dostępny w dwóch wersjach: z maksymalnym udźwigiem 7 kg i 14 kg. Zasięg pierwszego wariantu to 800 mm, drugiego – 820 mm. Modele różnią się także gramaturą: masa LBR iiwa o udźwigu 7 kg to 23,9 kg, natomiast LBR iiwa o udźwigu 14 kg – 29,9 kg.
KUKA Sunrise Cabinet – wyjątkowo proste sterowanie
LBR iiwa jest wyposażony w wysokiej jakości układ sterowania KUKA Sunrise Cabinet, który stanowi podstawę innowacyjności i zaawansowania technologicznego nowatorskiego robota. Układ sterowania niemal nie wymaga konserwacji, a jego interfejs, skalowalność, solidność i wydajność sprawiają, że system daje praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie automatyzacji.
LBR iiwa – najlepszy w swojej klasie
Inteligentny robot, który wyszedł spod ręki lidera robotyki przemysłowej, oprócz wielu nagród przyznanych przez światowe instytucje, został doceniony także na krajowej arenie wystawienniczej: LBR iiwa zdobył Złoty Medal Automaticon 2015 na targach w Warszawie, a ponadto otrzymał Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich Mach-Tool. Nowatorska maszyna pokonała ponad 500 innych produktów wysokiej jakości i została wybrana przez niezależną komisję złożoną z ekspertów z różnych dziedzin.
KUKA Education: wiedza i doświadczenie na przyszłość
Firma KUKA jest znana nie tylko z nowatorskich rozwiązań, ale również z innowacyjnego programu KUKA Education – standardowej koncepcji celi do szkoleń z zakresu robotyki w szkołach, na uniwersytetach i w placówkach edukacji zawodowej. Gruntowna wiedza na temat robotyki i automatyzacji ma zasadnicze znaczenie dla przyszłych specjalistów. Dzięki takim inicjatywom zrobotyzowane rozwiązania KUKA są jeszcze bliżej młodych inżynierów, którzy na własnej skórze mogą przekonać się o ich ogromnym potencjale i nieograniczonych możliwościach.
Koncepcja celi to rozwiązanie z możliwymi udoskonaleniami, mające na celu minimalizację początkowych kosztów inwestycji i umożliwienie zdobycia dodatkowego doświadczenia – krok po kroku. Elementami celi są solidna osłona bezpieczeństwa z dostępem do obszaru roboczego z każdej strony, dwie przesuwne szyby (zbalansowane), dwie pary drzwi obrotowych, a także dwa obszary aplikacji, dzięki którym możliwe są szybkie zmiany i dowolne ustawienia zawartości. Bezpieczeństwo, oznaczone certyfikatem CE, jest zgodne z narodowymi standardami. Co istotne, możliwe jest przestawianie celi ręcznym wózkiem widłowym.
Kwalifikacje instruktora
Aby trening z użyciem celi KUKA ready2_educate był w pełni satysfakcjonujący, przeprowadzający go instruktorzy powinni mieć doświadczenie – wynikające z wcześniej zdobytej przez nich wiedzy lub nabyte w ośrodkach KUKA College. Dodatkowo KUKA oferuje pakiet materiałów edukacyjnych, w tym skrypty wykładów dla studenta, ćwiczenia oraz przewodnik treningowy.
Szczegółowe informacje o programie KUKA Education można uzyskać pisząc na adres biuroPL@kuka.com.
KUKA ROBOTER CEE GmbH Sp. z o.o.
ul. Porcelanowa 10, 40-246 Katowice
tel. 327 30 32 14
e-mail: BiuroPL@kuka.com
www.kuka.com
źródło: Automatyka 10/2017
Słowa kluczowe
cobot, kobot, koboty, kuka, LBR iiwa, Przemysł 4.0, robot, robot współpracujący, robotyzacja, Smart factory
Komentarze
blog comments powered by Disqus