Nowa koncepcja efektywności – roboty KUKA w przemyśle tworzyw sztucznych
Materiał prasowy (KUKA CEE GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce) drukuj
W branży tworzyw sztucznych trzeba umieć sprostać tysiącom wyzwań. KUKA umożliwia optymalizację rozwiązań służących do realizacji tych zadań.
Roboty KUKA – zamontowane na, w lub obok maszyny – zwiększają efektywność, przy zachowaniu maksymalnej precyzji. Sprawdzają się zarówno w przypadku materiałów hybrydowych, opakowań formowanych wtryskowo (przez rozdmuchiwanie lub termicznie), a także przy wytwarzaniu produktów medycznych. Dzięki temu procesy przebiegają sprawniej – można je lepiej zorganizować, cykle robocze ulegają przyspieszeniu, natomiast okresy postoju skracają się. Dotyczy to zarówno zakładów przemysłowych, jak i małych pomieszczeń czystych oraz wszystkich tych, gdzie obowiązują najwyższe standardy higieniczne.
Różne aplikacje – różne roboty
Każdy rodzaj zastosowania wymaga korzystania ze specjalistycznych rozwiązań. Dlatego KUKA stworzyła je wszystkie. W zależności od rodzajów zastosowań w przemyśle tworzyw sztucznych wykorzystuje się opisane poniżej serie robotów KUKA.
Seria KR AGILUS
Seria robotów KR Agilus obejmuje małe roboty o wyjątkowej sprawności i największej prędkości działania. Jest dostępna także w wersji wodoodpornej.
Seria KR 16
Podstawowe cechy robota serii KR 16 to: wyjątkowo niewielkie krawędzie kolizyjne i możliwość dotarcia do każdego miejsca, nawet w wąskiej przestrzeni.
Dzięki niewielkiej krawędzi kolizji i smukłym kształtom, robot KR16 oszczędza miejsce i dociera do każdego miejsca, nawet w wąskiej przestrzeni.
Seria KR QUANTEC
Seria KR Quantec gwarantuje maksymalną dynamikę, ekstremalną stateczność i sprawność, przy niewielkiej masie własnej. Jest opcjonalnie dostępna z jednostką liniową. Inteligentne stopniowanie obciążeń i zasięgów robotów serii KR QUANTEC pozwala na łatwą, pewną i ekonomiczną integrację robotów w zakresie obciążeń od 90 kg do 270 kg.
Seria KR 30/60-4 KS
Największą zaletą robotów z serii KR 30/60-4 KS jest długie, cienkie ramię. Dzięki niemu doskonale sprawdzają się one w ciasnych pomieszczeniach, są więc idealne do wąskich przestrzeni roboczych.
Seria KR QUANTEC K
Roboty konsolowe KUKA są dostosowane do wyjątkowo dużych zasięgów w dół. Optymalnie wykorzystują przestrzeń roboczą od góry.
Co wyróżnia roboty KUKA?
Roboty KUKA wyróżniają się wieloma pozytywnymi cechami.
Lekkość
Roboty na konsoli KUKA charakteryzują się niewielką masą własną i objętością. Dzięki temu można je zamontować przy niewielkim wysiłku bezpośrednio na maszynach i nie zajmują wiele miejsca.
Szybkość
Dzięki mniejszym ruchomym masom roboty na konsoli KUKA osiągają dużą dynamikę i bardzo krótkie czasy cykli. Umożliwia to większą produktywność i uzyskanie lepszych parametrów ekonomicznych przy szybkiej amortyzacji.
Pewność projektowania
Rodziny robotów KUKA mają identyczne rozstawy otworów do mocowania w fundamencie. W ten sposób, bez dodatkowego projektowania, można zastosować różne roboty na konsoli KUKA do maszyn różnych wielkości.
Duży zasięg w dół
Roboty na konsoli KUKA są dostosowane do wyjątkowo dużych zasięgów w dół. Optymalnie wykorzystują przestrzeń roboczą od góry. Dzięki niewielkiej wysokości nie potrzebują wiele miejsca na górze.
Sterowanie i wymiana ciepła
Warto także wspomnieć o układach sterowania robotami: KR C4 i KR C4 compact. Obydwie konstrukcje perfekcyjnie dają się zintegrować z istniejącym środowiskiem maszynowym. Otwarta architektura nie narzuca integracji technicznej praktycznie żadnych ograniczeń.
Koncepcja urządzenia KR C4 jest rewolucyjna. Po raz pierwszy są w nim zintegrowane układy Robot/Motion i LogicControl z układami sterowania, realizującymi funkcje bezpieczeństwa i CNC, tworząc jedną, interaktywną całość. Oparte na KR C4 rozwiązania z zakresu automatyzacji są dzięki temu znacznie bardziej inteligentne, elastyczne i skalowalne.
Pasywny system wymiany ciepła KR C4, z oddzielną cyrkulacją powietrza wewnątrz i na zewnątrz układu sterowania, umożliwia prawie bezobsługową pracę, nawet w zapylonym otoczeniu. Całość jest realizowana bez mat filtracyjnych.
Łatwość obsługi
Komfortowy i uniwersalny interfejs sprawia, że roboty KUKA są niezwykle łatwe w obsłudze. KUKA.PLC mxA, we współpracy z pakietem oprogramowania Sinumerik Run MyRobot firmy Siemens, umożliwiają wyświetlanie danych, obsługę i programowanie/konfigurowanie robotów KUKA, pracujących z maszynami produkującymi wyroby z tworzyw sztucznych w tym samym systemie, do którego użytkownicy tych maszyn są przyzwyczajeni. A to wszystko na panelu obsługowym maszyny produkującej wyroby z tworzyw sztucznych.
Natychmiastowa gotowość do pracy
Roboty KUKA Roboter przejmują zadania obróbcze maszyn produkujących wyroby z tworzyw sztucznych, a dzięki interfejsowi KUKA.CNC mogą być programowane za pomocą G code lub DIN 66025. Użytkownicy nie mają problemów ze zrozumieniem, mogą tworzyć programy za pomocą łańcucha CAD/CAM i po udanej symulacji przetwarzać je bez tłumaczenia na język robotów. Zintegrowane są już: korekta promienia narzędzia, narzędzia zastępcze i wiele innych znanych funkcji CNC.
źródło: Automatyka 3/2015
Komentarze
blog comments powered by Disqus