Robot, który przeszedł rozmowę kwalifikacyjną
Materiał prasowy drukuj
Pepper to innowacyjny robot humanoidalny, którego umiejętności i możliwości są naprawdę imponujące. Autonomiczną konstrukcję można „zatrudnić” w banku, biurze podróży czy restauracji. Robot poradzi sobie nie tylko z obsługą klienta, ale także może stanowić cenne wsparcie w codziennych czynności wykonywanych przez osobę starszą czy niepełnosprawną. Z Robotem można zagrać w karty, można też obejrzeć pokaz tańca w jego wykonaniu. Co ważne, specjaliści cały czas pracują nad ulepszaniem projektu Weegree One.
Robot humanoidalny Pepper jest jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku. Nad jego rozwojem czuwają specjaliści z działu IT firmy Weegree, która jest na dodatek jedynym jego dystrybutorem w Polsce. Robot jest autonomiczną konstrukcją, co oznacza, że posiada własny zapas energii na około 9 godzin pracy oraz zasoby obliczeniowe umożliwiające mu zaawansowaną interakcję z otoczeniem. Ponadto dzięki trójkołowej podstawie może on się poruszać po płaskiej powierzchni i, co ważne, osiąga typową dla przeciętnego człowieka prędkość chodu.
Czujniki laserowe, kamery, 10-calowy tablet i 4-rdzeniowy tablet. Oto Pepper
Konstrukcja ma 121 cm wysokości i waży 28 kg. Na sprawną komunikację z otoczeniem pozwalają robotowi cztery czułe mikrofony, a także 2 głośniki oraz 10 calowy tablet dotykowy, na którym możemy wyświetlać dowolne treści. Pepper posiada również 6 czujników laserowych, 2 kamery HD i czujnik detekcji głębi ASUS Xtion 3D. Dzięki temu świetnie komunikuje się on z otoczeniem. Odpowiada na postawione mu pytania, reaguje na wypowiadane komendy, wymownie przy tym gestykulując. Robot ma możliwość komunikacji poprzez WiFi i może korzystać z zasobów Internetu. Nad całością czuwa 4 rdzeniowy procesor Atom E3845.
Robot do zadań specjalnych
Pepper ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Przede wszystkim zrobił furorę podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kwestując w opolskim Centrum Handlowym Karolinka. Niezwykły i nietypowy wolontariusz w niespełna godzinę zebrał prawie trzy tysiące złotych. Nie ma wątpliwości – to jego urok sprawił, że mieszkańcy miasta chętnie wrzucali pieniądze do puszki. Robot nie tylko poruszał się z puszką, ale także rozmawiał z przechodniami i tańczył.
To nie wszystko. Robot Pepper z powodzeniem poradził sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a na konferencji TEDx Politechnika Opolska wygłosił przemówienie na temat wspólnej przyszłości ludzi i robotów. Warto wspomnieć również o tym, że maszyna wzięła udział w Świątecznej Gali Podsumowującej OCRG. Jej uczestnicy mogli z nim nie tylko porozmawiać, ale i zagrać w karty niczym w prawdziwym kasynie.
W wielu krajach świata zainteresowanie umiejętnościami robota rośnie. Pepper ceniony jest za to, że posługuje się wieloma językami i zapamiętuje osoby, z którymi się zetknął. Na dodatek odczytuje on mimikę twarzy i gesty. W Japonii czy Francji powierza się mu takie zadania, jak witanie gości czy udzielanie informacji klientom sklepów. Z kolei Belgowie zatrudniają Robota w szpitalach – jest on odpowiedzialny za utrzymywanie kontaktów z pacjentami.
Projekt Weegree One – roboty szyte na miarę
Twórcy Weegree One podkreślają, że możliwości robota są cały czas rozwijane. Klient, który zdecyduje się na zakup tej innowacyjnej konstrukcji może liczyć na oprogramowanie wpisujące się w indywidualne oczekiwania oraz potrzeby. Robot wykazuje odporność na stres, jest dyspozycyjny, więc bez wątpienia sprawdzi się zarówno jako pracownik banku, biura podróży, salonu samochodowego, restauracji, stoiska promocyjnego czy pomoc domowa.
– Choć robot Pepper nie służy do tego, aby wyręczył nas w codziennych pracach, obcowanie z nim daje dużo radości. Zaawansowane techniki interakcji głosowej i wizualnej z robotem dają szerokie możliwości jego zastosowania. Może on być źródłem informacji przekazywanej w bardzo ciekawy i atrakcyjny dla odbiorcy sposób. Może on pełnić rolę pomocnika personelu lub też ją zastąpić pracowników w typowych zadaniach front deskowych, recepcyjnych czy kierowania ruchem. Naturalnym obszarem, w którym się świetnie sprawdza, jest szeroko rozumiana rozrywka i wszelkiego rodzaju prezentacje. W naturalny sposób skupia on na sobie uwagę publiczności, a otwieranie różnego typu spotkań i uroczystości jest wręcz jego żywiołem – komentuje pracujący nad rozwojem robota dr inż. Arkadiusz Gardecki.
Autonomiczna konstrukcja dedykowana jest przede wszystkim przedsiębiorcom. Nie ma wątpliwości, że robot może stanowić doskonałą wizytówkę każdej firmy, jeśli na przykład powierzone mu zostaną obowiązki związane z obsługą recepcji takie jak witanie gości czy udzielanie klientom informacji. Przedsiębiorstwo zatrudniające robota jest bowiem postrzegane jako innowacyjne i nowoczesne.
Więcej na temat robota humanoidalnego Pepper dowiesz się na stronie weegreeone.com
źródło: Weegree
Komentarze
blog comments powered by Disqus