Roboty Stäubli w przemyśle spożywczym
Materiał prasowy drukuj
Od wielu lat roboty Stäubli cieszą się dużym zainteresowaniem producentów żywności na całym świecie. Szeroka gama robotów, takich jak TP80 Fast Picker, Scara czy roboty sześcioosiowe z zaawansowaną kinematyką Stäubli, ma uniwersalne zastosowanie w przemyśle spożywczym.
Jeszcze w czasach, gdy automatyzacja procesów produkcji żywności była postrzegana jako niszowa firma Stäubli koncentrowała się na projektowaniu robotów mających nie tylko usprawnić produkcję, lecz również poprawić jej powtarzalność. Obecnie czynniki techniczne, standardy higieny czy uwarunkowania handlowe mają kluczowe znaczenie.
Stäubli może pochwalić się najszerszą ofertą robotów dla branży spożywczej – począwszy od najprostszych systemów, przez systemy pakowania bezpośredniego i pośredniego, po urządzenia o wysokiej wydajności oraz pracujące z niezabezpieczoną żywnością przy jednoczesnym zachowaniu zasad higieny. Roboty Stäubli mogą mieć zastosowanie przy pracy z wieloma artykułami spożywczymi, m.in. pieczywem, makaronami, ciastami, mięsem, rybami, nabiałem, żywnością mrożoną, owocami czy warzywami. Stosuje się je w różnych procesach produkcyjnych: napełniania, dozowania, krojenia, przeładowywania, etykietowania, sortowania, pakowania oraz układania na paletach. Niezwykle istotną zaletą robotów Stäubli jest też zastosowanie w ich przekładniach oleju certyfikowanego przez NSF (National Sanitation Foundation). Roboty mają certyfikat H1, co oznacza, że dopuszczalny jest przypadkowy kontakt z żywnością.
Technologia cleanroom
Coraz częściej można spotkać się z wytwarzaniem i przetwarzaniem żywności w warunkach aseptycznych (zgodnych ze standardami ISO, klasy 5–8), w których można z dużą pewnością wykluczyć obecność bakterii czy pleśni. Dlatego nawet standardowe wersje robotów Stäubli spełniają warunki pomieszczeń czystych (cleanroom). Szczególnym zainteresowaniem w przemyśle spożywczym cieszą się wersje robotów z opcją HE, które są przystosowane do pracy w środowisku o podwyższonej wilgotności, a jednocześnie mogą podnosić ciężar do 150 kg. Roboty Stäubli wyróżnia konstrukcja umożliwiająca ich stosowanie w bezpośrednim kontakcie z wodą. Nadają się również do pracy w warunkach wymagających zachowania rygorystycznych zasad higieny. Kolejnym atutem robotów HE jest możliwość zastosowania automatycznego systemu czyszczenia z użyciem agresywnych środków myjących, który dostosowuje się do rytmu procesu produkcji. Jego intensywność z pewnością skróciłaby żywotność i bezawaryjność konwencjonalnych robotów, ale roboty HE działają dalej bez zarzutu.
Sortowanie i pakowanie
Wysokowydajne roboty zostały zaprojektowane m.in. do sortowania i pakowania produktów w przemyśle spożywczym. TP80 Fast Picker selekcjonuje ponad 200 sztuk na minutę, co otworzyło możliwości opracowania nowych koncepcji i strategii przy przeładowywaniu, sortowaniu oraz pakowaniu żywności. Robot Fast-Picker zapewnia maksymalną precyzję i powtarzalność, a zasięg jego ruchu wynosi do 1,6 m (średnica). Osiąga również niezwykły stopień powtarzalności: ±0,05 mm. Duża precyzja działania jest stałą cechą robotów Stäubli, nawet po tysiącach godzin pracy.
Nowe możliwości w przetwórstwie mięsnym
Duży japoński zakład przetwórstwa mięsa postawił sobie za cel zwiększenie szybkości porcjowania mięsa. Konieczne było wdrożenie systemów, które umożliwią wykrywanie kości oraz wyznaczą precyzyjną linię cięcia. W produkcji związanej z obróbką mięsa kluczowe znaczenie mają m.in. higiena, szybkość produkcji i dokładność procesu. Zastosowanie pionierskiego, sterującego procesem automatycznego oddzielania kości systemu HAMDAS-R, w którym zintegrowane są roboty Stäubli TX160 HE było doskonałym posunięciem. Specyfikacja produkowanych robotów Stäubli jest zoptymalizowana i przystosowana do potrzeb zakładów mięsnych. Ważne jest także, by urządzenia spełniały wszelkie rygorystyczne standardy higieny, wymagane przy przetwarzaniu świeżego mięsa, dlatego roboty są codziennie dezynfekowane za pomocą wody oraz odpowiedniego środka czyszczącego. Stäubli RX160 (wersja HE) został zaprojektowany w taki sposób, że nawet intensywne czyszczenie, niezbędne w przemyśle spożywczym, nie wpływa na jego wydajność oraz trwałość. Konwencjonalne roboty nie byłyby w stanie temu sprostać.
Urządzenia stosowane w przetwarzaniu wieprzowiny muszą dodatkowo spełniać rygorystyczne wymagania stawiane robotom w zakresie wydajności, precyzji oraz elastyczności. W czasie godziny pracy urządzenie powinno obrobić nie mniej niż 500 porcji mięsa. Zarekomendowano zastosowanie dwóch urządzeń Stäubli RX 160 HE. Elastyczność takiego tandemu jest niezbędna do sprostania kryterium wydajności.
Aby zagwarantować spełnienie wcześniej wspomnianych warunków, japońscy specjaliści zdecydowali się zastosować nowe technologie. System inspekcji rentgenowskich umożliwia wykrywanie kości w porcjach mięsa, jak również wylicza precyzyjną linię cięcia dla robotów. Takie rozwiązanie wydaje się idealne, jednak jest narażone na występowanie ewentualnych błędów podczas przetwarzania mięsa. Stawy w mięsie wieprzowym mogą przemieszczać się podczas transportu na przenośnikach. Aby zapobiec takim sytuacjom, robot musi mieć przytwierdzony do przegubu nóż, dzięki czemu w trakcie cięcia uniknie kontaktu z kośćmi. Robot RX160 zdał ten test bezbłędnie, otwierając tym samym nowe możliwości dla przetwórstwa mięsnego w zakresie wydajności i efektywności.
Roboty idealnie sprawują się w wykonywaniu powtarzalnych czynności, a rozwój różnego rodzaju sensorów oraz wzrost mocy obliczeniowej procesorów pozwala na coraz szersze wykorzystanie ich w tak wymagającej branży jak przemysł spożywczy.
STAUBLI ŁÓDŹ Sp. z o.o.
ul. Okólna 80/82, Łagiewniki Nowe
95-002 Smardzew
tel. 42 636 85 04, fax 42 637 13 91
e-mail: staubli.pl@staubli.com
www.staubli.pl
źródło: Automatyka 7-8/2017
Komentarze
blog comments powered by Disqus