Routery SCHUNK nowej generacji
Materiał prasowy (SCHUNK Intec Sp. z o.o.) drukuj
Rosnąca szybkość, maksymalna dokładność – ciągły postęp w procesie cięcia płytek PCB oznacza, że producenci modułów elektronicznych stale stają przed nowymi wyzwaniami, które z kolei stawiają coraz większe wymagania przed technologią depanelingu. Wydajność końcowa każdego nowoczesnego procesu produkcyjnego decyduje o jego efektywności i produktywności.
Elastyczne, uniwersalne maszyny do depanelingu firmy SCHUNK wyznaczają nowe standardy w zakresie precyzji, szybkości i stabilności procesu dla szerokiego spektrum wymagań klientów. Cięcie odbywa się za pomocą tarczy tnącej lub frezu, generując niewielkie naprężenia, wydajnie i bez uszkadzania elementów – w przeciwieństwie do konwencjonalnych procesów cięcia.
Dwie koncepcje
Aby umożliwić realizację pełnego spectrum procesów w technologii depanelingu opracowano dwa routery: SAR –1300-BD 2 – Uni (Stay Allone Router) oraz ILR – 1500/2000/2200 – B (In Line Router).
SAR –1300-BD 2 – Uni
SAR – 1300-BD 2 – Uni (Stay Allone Router) – router wolnostojący – to uniwersalna maszyna do małych i dużych partii oraz średniej i dużej różnorodności produktów. Panele płyt i oddzielne płytki PCB są ładowane i rozładowywane ręcznie.
Wyjątkową cechą SAR – 1300-BD 2 – Uni jest modułowa budowa umożliwiająca szybkie i łatwe przezbrojenie. Pozwala to na optymalną kosztowo adaptację maszyny do potrzeb użytkownika i jednocześnie daje szerokie możliwości w zakresie zmiany funkcjonalności urządzenia. Maszyna może być wyposażona – osobno lub jednocześnie – w tarczę tnącą i głowicę frezującą, a ponadto mieć pojedynczy lub podwójny system transportowy. Wyposażenie dodatkowe – takie jak system wizyjny, pracująca niezależnie szczotka frezująca, połączenie z bazą danych, mocowanie paneli do cięcia na płycie tradycyjnej według własnego wykonania lub płycie magnetycznej – pozwala na skonfigurowanie maszyny zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
ILR – 1500/2000/2200 – B
ILR – 1500/2000/2200 – B (In Line Router) – router do zabudowy w linii produkcyjnej – to maszyna przeznaczona dla dużych partii i małej różnorodności produktów. Charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem cyklu, wysoką dokładnością pozycjonowania z opcją paletyzacji.
Routery liniowe typu ILR zostały zaprojektowane do niemal bezobsługowej separacji płytek PCB. Umożliwiają znacznie większą automatyzację procesu niż maszyny SAR. Duży nacisk położono na przepustowość przez wykorzystanie specjalnie zaprojektowanego szybkiego podajnika płytek i wysoce dynamicznych modułów liniowych z ciągłą kontrolą i optymalizacją ścieżek. Dzięki zastosowaniu chwytaków o prostej i lekkiej konstrukcji zminimalizowano koszty oprzyrządowania, a wraz z systemem ich wymiany zminimalizowano czas przezbrojenia i zoptymalizowano czas procesu.
Zalety i korzyści
Stosowanie routerów firmy SCHUNK niesie ze sobą wiele korzyści:
- zapotrzebowanie mocy dla maszyny SAR z dwoma podajnikami, ręcznym załadunkiem i rozładunkiem płytek to zaledwie 800 W,
- dzięki dużej dokładności pozycjonowania (± 0,02 mm) w osiach X i Y oraz wysokiej precyzji mocowania paneli płyt zagwarantowana jest bardzo precyzyjna krawędź cięcia,
- dzięki zastosowaniu silników liniowych o dużej dynamice ruchu we wszystkich osiach (zarówno osi X, jak i Y, ale przede wszystkim osi Z) maszyny firmy SCHUNK osiągają około 50% większą przepustowość niż porównywalne maszyny konkurencji,
- wysoka niezawodność techniczna i stabilność procesu w maszynach firmy SCHUNK pozwala uzyskać potwierdzoną dyspozycyjność maszyny na poziomie wyższym niż 98%,
- dzięki osiom niewymagającym obsługi możliwe jest m.in. osiągnięcie wysokiego poziomu dyspozycyjności i tym samym efektywności,
- oba sposoby cięcia – frezowanie oraz cięcie tarczą – mogą być zmodernizowane w modelach SAR-1300 w każdej chwili i przy niewielkim nakładzie sił; oznacza to, że maszyna „rośnie” wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkownika.
SCHUNK INTEC Sp. z o.o.
ul. Puławska 40 A, 05-500 Piaseczno
tel. 22 726 25 00, fax 22 726 25 25
e-mail: info@pl.schunk.com
www.schunk.com
źródło: Automayka 9/2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus