Współpraca człowieka z robotem. Prosta integracja – prosta obsługa
Materiał prasowy drukuj
Rozwiązana Grupy Zimmer nie tylko usprawniają pracę ludzi i robotów, ale też sprawiają, że znacznie uproszczona jest współpraca robota i podzespołów obsługujących. Wśród takich rozwiązań jest m.in. seria chwytaków MRK do współpracy człowieka z robotem, seria chwytaków GEH6000IL i podzespoły panelu operatorskiego HMI Industrie 4.0.
Czy ktokolwiek używa jeszcze telefonu komórkowego fińskiego producenta sprzed 10 lat? Nie. Zmienia się bowiem nasze życie, zmieniają się nasze wymagania, zmienia się nasz świat. Rozwój demograficzny w krajach uprzemysłowionych przyniesie ze sobą w najbliższych latach ogromne zmiany świata pracy. Coraz więcej osób będzie współpracować w przyszłości z robotami lub będą wspomagane w pracy przez roboty. Aby ta wizja współpracującego świata pracy mogła stać się rzeczywistością, potrzebny będzie nie tylko nowy rodzaj bezpiecznych robotów z ogranicznikami przeciążeniowymi, licznymi czujnikami i szybko reagującymi sterownikami – również narzędzie zamocowane na robocie musi spełniać wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, środowiska pracy, zastosowania materiałów eksploatacyjnych, dopuszczenia, odbioru itp. Wytyczne i specyfikacja wymagań dotyczących bezpieczeństwa dla robotów, norma ISO 10218 i specyfikacja techniczna ISO/TS 15066, odnoszą się do obecnych form tej współpracy.
Dotychczasowe regulacje są wciąż aktualne i ważne, jednak w aspekcie zastosowania do współpracy robotów – zarówno w przypadku DIN, jak i CEN na stanowiskach badawczych – właściwości produktu opracowanego do tego celu powinny wykraczać poza dotychczasowe wymagania. Taka właśnie jest seria chwytaków MRK do współpracy z robotem.
Chwytaki MRK od ekspertów
Seria chwytaków do współpracy człowieka z robotem MRK Grupy Zimmer została zaprojektowana zgodnie z zaleceniami niemieckich zawodowych stowarzyszeń ubezpieczeń wypadkowych (Berufsgenossenschaften BG) i stowarzyszenia ustawowych ubezpieczeń od wypadków (Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung DGUV).
Grupa Zimmer, jako pionier i jeden z wiodących producentów podzespołów MRK, opracowuje rozwiązania specjalnie dla wymagającego środowiska pracy, aby – dzięki współpracy tego, co najlepsze w obu światach, czyli człowieka i maszyny – zmniejszyć obciążenie fizyczne osób pracujących, złagodzić monotonię poszczególnych etapów pracy, zapobiec wypadkom i zwiększyć wydajność procesów roboczych.
Wiele zalet w jednym systemie
Jedną z firm, która korzysta z rozwiązania Grupy Zimmer, jest Universal Robots. Duńska spółka stosuje obecnie nie tylko jeden z najlepszych na świecie chwytaków MRK, lecz również dostosowany specjalnie do tego modelu rozbudowany system modułowy. W ramach systemu modułowego dostępny jest szeroki wybór chwytaków i podzespołów obsługujących z odpowiednimi akcesoriami, dzięki czemu nie trzeba martwić się o zgodność i przebieg integracji. System zawiera także podzespoły kompatybilne z robotem MRK i Industrie 4.0, które mają wiele zalet: są proste w instalowaniu, parametryzowaniu i obsłudze, mają rozszerzoną diagnostykę i konserwację zapobiegawczą, a ponadto można je wymieniać w trakcie pracy.
Obsługa może odbywać się albo za pomocą centralnego układu sterowania albo – w przypadku większości podzespołów – zintegrowanego panelu sterowania, jak również za pomocą aplikacji. Aplikacja zapewnia użytkownikowi maksymalną elastyczność podczas tworzenia, zapisywania do pamięci i odzyskiwania parametrów urządzenia, a także wspomaga go podczas diagnostyki i konserwacji zapobiegawczej. Ponadto chwytaki MRK oraz seria chwytaków GEH6000IL mają zaprogramowane praktyczne profile ruchu, które za pomocą kilku kliknięć myszą można dopasować do indywidualnych wymagań dotyczących zastosowania chwytaka. Umożliwia to każdemu użytkownikowi przeprowadzenie kompletnej implementacji i uruchomienia w zaledwie kilku minut.
Podzespoły panelu operatorskiego HMI Industrie 4.0
Obsługa podzespołów Industrie 4.0 Grupy Zimmer jest równie prosta i elastyczna, jak instalacja. To, co dotychczas obowiązywało dla sterowników przemysłowych, jest teraz możliwe także w przypadku robotów. Obsługa jest całkowicie zintegrowana w układzie sterowania robota, dzięki czemu podzespół można ustawić ręcznie bezpośrednio za pomocą panelu sterowania robotem i zintegrować z przebiegiem programu pracy robota. Co istotne, nie jest do tego potrzebny zewnętrzny sterownik PLC. Specjaliści z firmy Universal Robots kierują się przy tym znanym już panelem operatorskim HMI firmy Zimmer, aby zapewnić użytkownikowi jednolity i intuicyjny interfejs użytkownika. Użytkownik może sterować takim kompletnym systemem, mając do dyspozycji bogate portfolio chwytaków IO-Link Grupy Zimmer, a oferowane podzespoły pneumatyczne, elektryczne, serwoelektryczne, jak i cyfrowe mogą być stosowane z innowacyjnymi robotami firmy Universal Robots.
Integracja zapewnia użytkownikowi podczas tworzenia nowych, pasujących do aplikacji profili zastosowania, maksymalną elastyczność i nieskomplikowane dopasowanie, zapisanie w pamięci i odzyskiwanie parametrów urządzenia. Ponadto panel operatorski HMI Grupy Zimmer obsługuje diagnostykę (condition monitoring) lub konserwację zapobiegawczą (predictive maintenance) podzespołów, co przekłada się na przeprowadzenie implementacji i uruchomienie w rekordowo krótkim czasie. Współpraca robota i podzespołów obsługujących jest tym samym znacznie uproszczona.
Zimmer Group Polska
tel. +48 574 569 996, +48 664 343 738,
+421 42 4331 788
e-mail: roman.majersky@zimmer-group.sk
źródło: Automatyka 9/2017
Komentarze
blog comments powered by Disqus