Roboty Comau w zintegrowanych rozwiązaniach paletyzujących
Sławomir Garus drukuj
Jedną z tendencji obserwowanych na rynku robotów przemysłowych jest postępująca specjalizacja w zakresie zintegrowanych rozwiązań. Typowym obszarem, w którym ten proces jest szczególnie widoczny są aplikacje procesów paletyzacji.
Ze względu na wymagania technologiczne, w rozwiązaniach paletyzujących coraz częściej stosuje się roboty czteroosiowe w miejsce uniwersalnych robotów z sześcioma osiami. Wynika to z ograniczonych wymagań związanych z przemieszczaniem pakowanych produktów: równolegle do osi poziomej i pionowej, bez potrzeby odchylania tych przedmiotów o określony kąt.
Drugim charakterystycznym parametrem robotów paletyzujących jest ich stosunkowo duży udźwig. W tym przypadku zwiększony udźwig wynika nie tylko z masy paletyzowanych produktów oraz załadowanej palety, ale również z masy chwytaka zainstalowanego na nadgarstku robota. Szczególnie w uniwersalnych rozwiązaniach (możliwość operowania produktami o różnych gabarytach) masa chwytaków związana jest ze skomplikowaną budową mechaniczną. W tym miejscu należy wspomnieć również o dodatkowym obciążeniu, jakie może znajdować się na ramieniu robota (przewody pneumatyczne i sygnałowe chwytaka, systemy wizyjne).
Kolejnymi, być może najważniejszymi zagadnieniami, które należy rozpatrywać przy doborze robota do aplikacji paletyzującej są efektywność, energooszczędność oraz niezawodność.
Wychodząc naprzeciw zdefiniowanym potrzebom Comau Robotics wprowadziło na rynek nowy robot paletyzujący Smart5 PAL (o czterech osiach). Został on specjalnie zaprojektowany do wykonywania automatycznych prac podawczych załadunku/rozładunku.
|
|
Smart5 PAL oferowany jest w dwóch wersjach: 260-3.1 oraz 180-3.1, skonfigurowanych pod kątem podnoszenia oraz układania różnego rodzaju i gabarytu produktów i opakowań. Omawiany robot firmy Comau ma maksymalny udźwig na nadgarstku do 260 kg lub do 180 kg (w zależności od wersji) oraz może być dodatkowo obciążony na ramieniu do 50 kg. Ponadto obie wersje charakteryzują się maksymalnym zasięgiem w poziomie do 3100 mm oraz powtarzalnością pozycjonowania do 0,25 mm.
Znaczne obniżenie masy ogólnej robota Smart5 PAL, osiągnięte między innymi dzięki zastosowaniu innowacyjnych elementów z włókna węglowego, zaowocowało lepszą wydajnością oraz prędkością, dzięki czemu można uzyskać najlepszą optymalizację oraz redukcję czasu cyklu pracy.
Smart5 PAL może pracować z dużą precyzją i dokładnością dzięki zastosowaniu nowej generacji jednostki sterującej C5G, o zredukowanych wymiarach i uproszczonej konstrukcji w stosunku do poprzedniej wersji. Ponadto, w nowym robocie paletyzującym została wykorzystana technologia Hollow Wrist, czyli przeprowadzenie przewodów i okablowania wewnątrz nadgarstka, co jest wspólną cechą wszystkich modeli z rodziny robotów Comau.
Sławomir Garus
Sales Manager
Comau Poland Sp. z o.o.
BU Robotics & Service
ul. Turyńska 100, 43-100 Tychy
tel. +48 32 217913 fax +48 32 2179440
e-mail slawomir.garus@comau.com
Komentarze
blog comments powered by Disqus