Roboty w FMCG
„Czas to pieniądz” – stwierdzenie znane każdemu nigdy do tej pory nie było bardziej aktualne niż obecnie. Dla osiągania maksymalnych zysków firmy produkcyjne muszą dążyć do optymalizacji wielu czynników, takich jak m.in. powtarzalność, jakość, bezawaryjność, elastyczność oraz szybkość produkcji. Te aspekty mają coraz większe znaczenie dla firm z branży FMCG, gdzie produkt ma krótki termin przydatności, a sieci handlowe stawiają bardzo wysokie wymagania jakościowe oraz te dotyczące czasów dostaw. Roboty przemysłowe mogą pomóc w rozwiązaniu tych problemów.
Nierzadko, aby przyspieszyć i usprawnić procesy produkcyjne, wdrażana jest robotyzacja produkcji, która wspomaga automatykę całej linii, tworząc rozwiązanie, pozwalające zwiększać i optymalizować wyniki produkcyjne przedsiębiorstwa, a tym samym utrzymać jego wysoką konkurencyjność na wymagającym rynku.
Roboty Racer
Comau ma w swojej ofercie roboty przystosowane do aplikacji najczęściej spotykanych w przemyśle spożywczym, czyli do paletyzacji i pakowania. Do ostatniej wymienionej grupy należy m.in. niewielkich rozmiarów robot Racer o zasięgu 1,4 m. Maszyna ta może udźwignąć detale o masie do 7 kg. Robota charakteryzuje wysoka precyzja oraz szybkość wykonywanych ruchów.
Niedawno swoją premierę miał „młodszy brat” Racera 1.4 – Racer 999. Jak wskazuje nazwa, robot ma ramię o zasięgu 999 mm, co w żaden sposób nie ogranicza jego udźwigu – wynosi on tyle samo, co u poprzednika, tj. 7 kg. Co więcej, przy ograniczeniu wychylenia szóstej osi robot jest w stanie w aplikacjach pick&place udźwignąć do 10 kg. Robot przystosowany do pracy na ograniczonej powierzchni roboczej, przy swoim obciążeniu nominalnym 7 kg, nie ma sobie równych na rynku, a ponadto odznacza się wysoką powtarzalnością ruchów.
Roboty PAL
Oferta Comau dla paletyzacji bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach konstrukcyjnych robotów serii PAL o udźwigu 180 kg, 260 kg i aż 470 kg. Wszystko to przy zasięgu ponad 3 m.
Roboty serii PAL są wykonane w technologii „hollow wrist”, czyli przelotowego ramienia. Dzięki temu okablowanie robota prowadzone jest wewnątrz jego konstrukcji, aż do nadgarstka robota. Zapewnia to znacznie dłuższą żywotność okablowania, a co za tym idzie bardzo wysoką niezawodność całej aplikacji, zbudowanej w oparciu o robota Comau.
Bardzo ważny z punktu widzenia wymagań branży spożywczej jest fakt, że okablowanie robotów Comau nie jest malowane. Dzięki temu nie istnieje zagrożenie, że do produktu lub jego opakowania mogą dostać się odpryski farby, co mogłoby wpłynąć na negatywny odbiór towaru przez klienta końcowego.
Roboty serii PAL wyróżniają się na rynku również małą masą konstrukcji, m.in. dzięki zastosowaniu elementów z włókna węglowego, które jest materiałem bardzo trwałym, ale znacznie lżejszym od stali lub żeliwa. Mała masa robotów obniża w oczywisty sposób wymagania dotyczące posadzki, a co za tym idzie umożliwia montaż robotów Comau praktycznie w dowolnym miejscu.
Kontrolery C5G
Oczywiście stanowisko zrobotyzowane to nie tylko konstrukcja robota. Równie istotne są kontroler robota oraz jego aplikacje dodatkowe, zaprojektowane specjalnie pod kątem określonych branż. Wszystkie roboty Comau korzystają ze sprawdzonego kontrolera C5G, opartego na standardowych modułach austriackiej firmy B&R – jednego ze światowych liderów w tej dziedzinie. Co zapewnia technologia B&R? Dzięki standardowym modułom, wykonywanym w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy, kontroler Comau jest niezawodny i łatwy w serwisowaniu.
Oprogramowanie EMOTION
Oprogramowanie komputera Acopos otrzymało również nową aplikację eMotion. Celem oprogramowania jest optymalizacja zadanych parametrów ruchowych ramienia robota, co pozwala na skrócenie czasu potrzebnego do wykonania sekwencji ruchowych. Aplikacja eMotion jest więc nowym generatorem trajektorii ruchów robotów. W efekcie roboty Comau są jeszcze szybsze (nawet do 30 proc.) i wciąż bardzo precyzyjne. Nowe oprogramowanie było tworzone z myślą o wpływie na takie parametry robota, jak szybkość, skalowalność, mniejsze zużycie części mechanicznych, mniejsze wibracje i większa precyzja.
Bezpieczeństwo
Comau przywiązuje także dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa pracy swoich robotów. Z tego względu powstała nowa aplikacja Safe Motion. Dzięki tej funkcji istnieje możliwość definicji stref bezpieczeństwa. Oznacza to, że dla każdej z sześciu osi robota użytkownik może nastawić cztery niezależne obszary bezpiecznej i przewidywalnej pracy.
Definiowanie poszczególnych stref bezpieczeństwa jest bardzo proste – można to zrobić zarówno na ekranie komputera PC, jak i Teach Pendanta Comau, poprzez wpisywanie odpowiednich wartości w przygotowane pola. Safe Motion spełnia międzynarodowe standardy bezpieczeństwa. W praktyce funkcję tę realizują zarówno oprogramowanie kontrolera, jak i serwonapędy ramienia robota, kontrolowane przez układ bezpieczeństwa, który obsłuży również PROFINET safe (Siemens) czy EtherNet/IP safe (Rockwell).
Prosta paletyzacja
W Centrum Rozwoju Aplikacji Paletyzujących w Turynie ciągle trwają prace nad poszerzeniem oprogramowania SMART PAL o nowe funkcje. Obecnie oprogramowanie umożliwia szybkie przygotowanie nowej aplikacji do paletyzacji innego typu produktu – definiowanie nowych miejsc pobrania, odkładanie, zmiany sposobów ułożenia produktów na palecie, a wszystko to bez zaawansowanej wiedzy programistycznej. Zdefiniowanie nowego programu odbywa się na ekranie komputera, w oknie przeglądarki www. Aplikacja SMART PAL znacznie ułatwia producentom przystosowanie się do częstych zmian układów palet, a także zdecydowanie przyspiesza cały proces dostosowania produkcji do nowego typu produktu.
Oferta Comau
Comau Robotics, oprócz przygotowania kompleksowych pakietów robotów paletyzujących, oferuje także bezpłatną pomoc przy doborze robota, testy oraz wypożyczenie robotów dla integratorów systemów dla potrzeb szkoleniowych i testowych. Szeroka oferta robotów przemysłowych Comau Robotics, wraz z kompleksowym wsparciem technicznym, pozwalają klientom i integratorom na łatwiejsze i szybsze wdrożenie zrobotyzowanych układów paletyzacji i pakowania w swoich zakładach.
źródło: Automatyka 4/2015
Komentarze
blog comments powered by Disqus