Precyzyjna kontrola ruchu silnika krokowego
Adam Sarzyński drukuj
Firma WObit ma w swojej ofercie sterownik SIC184, który łączy funkcje sterownika mocy i programowalnego generatora trajektorii z indekserem. Sterownik pozwala realizować dowolny ruch silnika, a także może spełniać rolę małego sterownika PLC, wykonując program ze swojej pamięci.
Silnik krokowy do pracy wymaga zastosowania sterownika mocy silnika krokowego (końcówka mocy) oraz urządzenia zadającego sygnały ruchu typu Krok/Kierunek. Urządzeniem zadającym te impulsy może być prosty generator sygnału prostokątnego, sterownik PLC z wysokoczęstotliwościowymi wyjściami, lub dedykowany generator trajektorii ruchu.
Sterownik SIC184 pozwala na całkowite wyeliminowanie sterownika PLC i bezpośrednie sterowanie silnikiem krokowym o prądzie do 4 A. Jeśli wbudowany sterownik mocy okaże się za słaby dla stosowanego silnika można podłączyć zewnętrzny sterownik o większej mocy lub np. dwa sterowniki sterujące równolegle pracującymi dwoma silnikami.
Wbudowany w SIC184 kontroler trajektorii umożliwia precyzyjne zadanie pozycji, prędkości i przyspieszenia ruchu silnika. Użytkownik może dowolnie dobrać parametry tzw. „rampy”, by uzyskać optymalne warunki pracy silnika dla danej aplikacji (rys. 3).
Sterownik mocy wbudowany w SIC184 pozwala na sterowanie silnikiem krokowym z podziałem kroku do 1/64. Umożliwia to ustalenie pozycji wału silnika z dokładnością 0,028 stopnia oraz pracę w szerokim zakresie prędkości od 0 (minimalna prędkość obrotowa 0,048 obr/min) do 5400 obr/min.
Sterownik umożliwia zaprogramowanie do 300 komend ruchu, co pozwala na realizację nawet skomplikowanych zadań ruchu, a dodatkowe wejścia i wyjścia cyfrowe umożliwiają sterowanie zewnętrznymi urządzeniami. Ponadto sterownik może współpracować z enkoderem inkrementalnym, co pozwala na jeszcze większą kontrolę pozycji silnika krokowego.
Sterowanie wieloma napędami
W automatyce często zachodzi konieczność sterowania kilkoma napędami jednocześnie, gdzie najczęściej ruchy poszczególnych napędów muszą być ze sobą zsynchronizowane.
Sterownik SIC184 wyposażony jest w popularny interfejs RS-485 MODBUS-RTU, który pozwala komunikować się z innymi urządzeniami na tej magistrali, będąc wówczas urządzeniem podrzędnym (SLAVE). Sterowniki mogą być adresowane w zakresie 1–16, co umożliwia jednoczesne sterowanie do 16 silników krokowych z urządzeń takich jak sterowniki PLC czy panele operatorskie HMI. Otwarty protokół komunikacyjny MODBUS-RTU pozwala także na sterowanie z własnych aplikacji tworzonych na PC i urządzeń sterujących.
Adam Sarzyński
Koordynator Działu Badań i Rozwoju
P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
WObit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl
Komentarze
blog comments powered by Disqus