SmartCamera Balluff BVS. Kamera dla Przemysłu 4.0
Materiał prasowy (Balluff Sp. z o.o.) drukuj
Przemysł 4.0 w praktyce to inteligentna, adaptacyjna fabryka z krótkimi cyklami i wysoką jakością produkcji, gwarantująca konkurencyjność. Oznacza to jednak konieczność posiadania wszystkich istotnych informacji w procesie zautomatyzowanym w czasie rzeczywistym. Ważną rolę odgrywają w tym przypadku systemy przetwarzania obrazu, takie jak identyfikacja obiektów, monitorowanie jakości procesów lub wspomaganie systemów chwytakowych w ich zadaniach. Nowa kamera inteligentna BVS firmy Balluff jest właściwym wyborem, gdy wiele różnych i wymagających zadań wymaga wdrożenia w automatyce przemysłowej szybkiego i elastycznego rozwiązania. Dzięki kamerze BVS firma Balluff rozszerzyła istniejące portfolio rozwiązań wizyjnych o ciekawe narzędzie umożliwiające rozwiązywanie wielu problemów.
Biblioteki przetwarzania obrazów są coraz bardziej złożone, tymczasem coraz więcej użytkowników szuka prostych w użyciu rozwiązań. Z tego względu przedstawicielom firmy Balluff przy projektowaniu inteligentnej kamery BVS przyświecała idea prostej integracji. Grupa docelowa to użytkownicy, którzy niekoniecznie są ekspertami znającymi zagadnienia przetwarzania obrazów i realizującymi je na co dzień. Prosty, intuicyjny interfejs użytkownika, elastyczna adaptacja w środowisku automatyzacji oraz zastosowanie branżowych standardów ułatwiają pracę.
Do kluczowych aplikacji należą odczyt kodów kreskowych, kodów 2D lub zwykłego tekstu, a także inspekcja obiektów za pomocą narzędzi jasności i konturu albo zadań pozycjonowania za pomocą narzędzia do wykrywania obiektów. Uzupełnieniem podstawowych opcji są narzędzia pomiarowe.
Wiele funkcjonalności w jednym urządzeniu
SmartCamera to kompletny pakiet – w urządzeniu są zintegrowane wszystkie biblioteki oprogramowania, podręczniki i pomoc on-line. Użytkowanie jest proste i praktyczne. Używając dowolnej przeglądarki, odbiorca może uzyskać dostęp do interfejsu użytkownika – BVS Cockpit. Interfejs jest przejrzysty i wygodny dla użytkownika. Umożliwia wybór parametrów wyświetlania zgodnie z potrzebami. Zdefiniowane zarządzanie użytkownikami oznacza, że można skonfigurować lub ograniczyć poziomy dostępu dla wybranych funkcjonalności. Możliwe jest nawet przełączanie się między różnymi urządzeniami pracującymi w tej samej sieci.
Kamera wyposażona jest w monochromatyczny chip CMOS o rozdzielczości 1,3 Mpx, który gwarantuje, że obrazy są szybko i niezawodnie gotowe i dostępne do analizy. Użytkownik może także w dowolnym momencie uzyskać dostęp do innych zapisanych obrazów. Kamera przechowuje do 100 programów inspekcji, a do cennych zalet należą wszechstronne funkcje importowania i eksportowania z obrazami szkoleniowymi.
W celu utworzenia lub zmodyfikowania programów inspekcji użytkownik musi przełączyć się w tryb konfiguracji, aby kolejno porządkować narzędzia analizy i łączyć je ze sobą za pomocą inteligentnych parametrów. Niektóre narzędzia są również wyposażone w kreatory, które używają obiektów do automatycznego ustawiania parametrów. Wszystkie narzędzia bazują na bibliotece Halcon firmy MVTec Software GmbH.
W tzw. trybie monitorowania program inspekcji pracuje ciągle. Wyniki są udostępniane przy użyciu określonych wyjść cyfrowych lub za pomocą interfejsu sieciowego Profinet do sterownika PLC. Historię można oglądać równolegle z bieżącym przebiegiem inspekcji.
Więcej niż inteligentna
W tym urządzeniu określenie kamera inteligentna odnosi się nie tylko do zwykłego przetwarzania obrazu. Inteligentna koncepcja interfejsu zapewnia prawidłowe adresowanie i dystrybuowanie informacji: w razie potrzeby za pomocą kliknięcia myszy do sieci procesowej – serca każdej firmy automatyki – przesyła się tylko najważniejsze informacje o wynikach procesu, podczas gdy dane i obrazy (np. zapisywanie obrazów do archiwum dla potrzeb działu jakości) przesyłane są przez oddzielny interfejs obsługujący szybką sieć Gigabit Ethernet.
Zintegrowany master IO-Link umożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń IO-Link, czujników i elementów wykonawczych, które można łatwo połączyć i wykorzystać ich sygnały bezpośrednio w programie inspekcji. W zależności od trybu pracy możliwe jest sterowanie wybranymi urządzeniami IO-Link, takimi jak kolumna sygnalizacyjna SmartLight, bezpośrednio z kamery i bez udziału sterownika PLC.
SmartCamera jest dostępna w dwóch wersjach: wersji IO z interfejsem Ethernet i ośmioma programowalnymi sygnałami DI/DO oraz wersji sieciowej z sieciami LAN, Profinet, IO-Link i wyjściami cyfrowymi. Solidna obudowa, łatwy montaż, standardowe złącze M12 i zastosowanie standardowych obiektów z mocowaniem typu C to najistotniejsze cechy tego
rozwiązania.
BALLUFF Sp. z o.o.
ul. Graniczna 21A, 54-516 Wrocław
tel. 71 382 09 00, fax 71 338 49 30
e-mail: balluff@balluff.pl
www.balluf.com
źródło: Automatyka 11/2017
Komentarze
blog comments powered by Disqus