Jakie są koszty transportu morskiego?
Materiał prasowy drukuj
Transport drogą morską jest popularny ze względu na relatywnie niskie koszty, bezpieczeństwo i możliwość przewozu towarów o różnych gabarytach. Żeby jednak dobrze przekalkulować wysokość opłat, trzeba zadbać o wycenę wszystkich elementów. O czym pamiętać? Co zrobić, żeby uniknąć przykrych niespodzianek podczas odprawy celnej? Szczegóły zdradzamy w naszym artykule!
Cena transportu towarów drogą morską
Przeprowadzenie dokładnej kalkulacji jest trudne, ponieważ wiąże się z wieloma zmiennymi. Podatki, cła, ubezpieczenie, rodzaj przewożonego towaru – to tylko niektóre składowe wpływające na opłaty. Do rzetelnego wyliczenia niezbędna jest również znajomość przepisów prawnych. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Z czego mogą wynikać dodatkowe koszty za transport morski?
Formy dostawy: CIF czy FOB?
Do najczęściej wybieranych form dostawy należą:
- CIF (Cost, Insurance and Freight),
- FOB (Free On Board).
Na pierwszy rzut oka korzystniejszą opcją wydaje się CIF, w której koszty przechodzą na importera. W praktyce jednak przedstawiciele armatorów często nie podają dokładnych informacji związanych z opłatami, co może wiązać się z dodatkowym obciążeniem budżetu. Bardziej przewidywalnym rozwiązaniem jest FOB. W tym wypadku za transport odpowiada spedytor.
Formalności
Wydaje się, że dokumenty to jedynie formalność, która nie ma wpływu na cenę transportu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że braki w tej kwestii mogą wydłużyć czas trwania odprawy celnej. To z kolei powoduje konieczność magazynowania towarów i generuje opłaty związane z przestojem kontenerów. Żeby uniknąć takiego scenariusza, trzeba dysponować fakturą handlową, a w uzasadnionych przypadkach dokumentami uzupełniającymi, np. świadectwem pochodzenia lub świadectwem fitosanitarnym.
Opłaty portowe THC
Przy kalkulacji trzeba uwzględnić też opłaty portowe THC (Terminal Handling Charges). Ponosi się je w przypadku konieczności składowania towarów, przestojów lub przetrzymywania morskich kontenerów. Koszty za takie usługi są różne w zależności od portu. Od 1994 r. funkcjonują odmienne taryfy. Do dyspozycji importerów są także wyspecjalizowane terminale do przeładunku.
Ubezpieczenie towaru
Wśród zmiennych wpływających na cenę transportu wymienia się również ubezpieczenie, które chroni towar na wypadek uszkodzenia, kradzieży. Najczęściej wybiera się polisę cargo. Jej zakres ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. rodzaj przewożonego ładunku. Najlepiej skorzystać z usług firm brokerskich, aby w jednym miejscu porównać kilka różnych ofert.
Dostarczenie towarów do miejsca docelowego
Do opłat, o których nie można zapominać, należą też kwestie związane z dostarczeniem towarów po dopłynięciu na miejsce docelowe. Ładunek można odebrać samochodem. Do wyboru jest także transport intermodalny z wykorzystaniem kolei i samochodu. Niektórzy decydują się natomiast na magazynowanie towarów w strefie przyportowej i stamtąd dystrybucję do różnych lokalizacji w kraju
Transport morski ma wiele zalet. Czasem jednak na skutek losowych sytuacji lub niedopełnienia formalności trzeba ponieść dodatkowe koszty. Żeby tego uniknąć, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się spedycją. Można również pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu towarów.
źródło: Terramar
Komentarze
blog comments powered by Disqus